U 2017. na rad u inozemstvo otišlo 13.916 radnika

Srbija je zemlja radne emigracije. Tijekom 2016. je na rad u inozemstvo upućeno oko 10.580 radnika, a 2017. njih 13.916, izjavila je savjetnica u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nada Gavrilović. Kako je dodala, prema novoizrađenom Nacrtu izmjena i dopuna Zakona o uvjetima za upućivanje zaposlenih na privremeni rad u inozemstvo, poslodavci će ubuduće njihov odlazak morati prijavljivati samo Središnjem registru Ministarstva financija, odnosno Poreznoj upravi, i to tromjesečno, polugodišnje i godišnje, na čijem će se portalu vidjeti gdje ti radnici rade. Poslodavac ne smije poslati radnika na rad u inozemstvo ako je u toj tvrtki zaposlen manje od tri mjeseca. Vlasnik tvrtke, kako je rekla, u obvezi je radniku osigurati odlazak i povratak, zdravstveno osiguranje, sigurnost na radu i plaću, koja za isti posao, nije manja od plaće radnika te zemlje. U posljednje vrijeme naglo je porastao broj fiktivnih poslodavaca u Vojvodini, koji radnike upućuju na rad u inozemstvo, a zemalja u koju trenutno odlazi najviše radnika je Slovačka. Fiktivni poslodavci s radnicima, koje vode na rad u inozemstvo, sklapaju ugovore na granici ili tek po dolasku na odredište i oni su zapravo trgovci ljudima, rekla je savjetnica Gavrilović i dodala kako država ništa ne zna o radnicima koji u veleposlanstvima pojedinih država pribavljaju vize i odlaze uz mogućnost da za pola godine odvedu i svoju obitelj.

U posljednje vrijeme uočen je nezaustavljiv odlazak radnika u inozemstvo na rad na crno te u Srbiji gotovo više nema dobrih građevinskih radnika, a ako ih i pronađu, plaćaju im mjesečno oko 1.000 eura, ustvrdio je  Saša Torlaković, predstavnik Sindikata radnika u građevinarstvu.

Prema riječima načelnice u Inspektoratu rada Maje Ilić, poslodavci najčešće krše zakon time što ne osiguravaju sigurnost na radu te se povrede kriju, dodavši kako su otkrivene i lažne dozvole s fotografijom radnika, ali s krivim osobnim podacima.

Kako je izjavila predstavnica Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Dragana Petković Gajić, EU je u svibnju ove godine usvojio socijalni paket za izaslane radnike u inozemstvo, o kojemu postoje dvojako mišljenje. Po jednima je njegov cilj poštivanje prava radnika i sprječavanje socijalnog dampinga, a po drugima su to smislile Njemačka i Francuska u cilju smanjenja priljeva radne snage jer poslodavci neće moći ispuniti predviđene uvjete, što je, kako je ustvrdila, uvođenje radnog protekcionizma.



Priopćenja