O posjetu Sveučilištu Waterloo

Gospodarska savjetnica u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Ottawi Martina Mihovilić Vračarić sudjelovala je 26. travnja ove godine u studijskom posjetu kanadskom Sveučilištu Waterloo (University of Waterloo - UW), u organizaciji Delegacija Europske unije u Ottawi. Djelovanje Sveučilišta Waterloo jedinstveno je u Kanadi, a osnovali su ga 1956. godine poslovni lideri Ontarija.

Već 26. godinu zaredom Sveučilište Waterloo (University of Waterloo - UW) proglašeno je najinovativnijim kanadskim sveučilištem. UW je uspostavio dobru politiku prava intelektualnog vlasništva, prema kojoj svi projekti i patenti, ostvareni na tom sveučilištu, ostaju u vlasništvu pojedinca (profesora ili studenta) ili grupe ljudi koja je projekt ostvarila. Oko 45 posto svih istraživanja na UW-u financirano je u suradnji s partnerima iz industrije. UW je vodeća institucija u svijetu po broju ostvarenih spin-off tvrtki. Program UW-a je zapravo radno-integrirano studiranje (co-op) namijenjeno studentima, a provodi se u suradnji s onim  tvrtkama u kojima studenti rade 4 mjeseca godišnje kako bi, čim diplomiraju, bili spremni za ulazak u poslovni svijet.   

Cilj posjeta bilo je upoznavanje predstavnika država članica EU-a s istraživačkim centrom UW-a, rasprava o odnosu tog Sveučilišta prema poduzetništvu, komercijalizaciji istraživanja i razvoja te poslovnom okruženju, zatim upoznavanje s globalnim poduzetništvom i novim inovacijama, odnosno tzv. disruptive innovation (nove inovacije koje uđu na postojeće tržište dodajući određene vrijednosti koje vremenom remete i mijenjaju stanje na tom tržištu).

Tom prigodom upriličen je i posjet Quantum-Nano Centru, koji je pokazao iznimno zanimanje za suradnju s europskim partnerima koji se bave komplementarnim istraživanjima. Već surađuju s institucijama u Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Francuskoj i Nizozemskoj, međutim, nadaju se proširenju te suradnje.

Gosti su također obišli Waterloo centar za istraživanje automobilske industrije – WatCAR (Waterloo Centre for Automotive Research) gdje im je predstavljen novi prototip hibridnog automobila čiji je krajnji cilj vožnja bez vozača, kao i laboratorij za kvantno računalstvo  Transformative Quantum Computing Lab and Quantum Valley te Velocity i Communitech. Velocity je dio Sveučilišta gdje studenti mogu raditi s mentorima na razvoju ideje i time pokrenuti vlastitu star-up kompaniju.



Priopćenja