U Srbiji počinje primjena novih mjera borbe protiv korupcije

Novi veliki udar na "visoku" i "sitnu" korupciju na svim razinama u javnom i privatnom sektoru u Srbiji očekuje se primjenom novog Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih tijela u borbi protiv organiziranog kriminala, korupcije i terorizma od 1. ožujka ove godine, kada će posebni odjeli državnog odvjetništva i sudova za borbu protiv korupcije i formalno početi s radom. Taj novi zakon poseban naglasak stavlja na otkrivanje korupcijskih i financijskih kaznenih djela.

Specijalizirani državni odvjetnici i financijski forenzičari već su raspoređeni u četiri regionalna odjela na čelu s beogradskim centrom u Tužiteljstvu (državno odvjetništvo) za organizirani kriminal. Na čelu nove organizacijske mreže bit će Tužiteljstvo za organizirani kriminal (TOK), koje će procesuirati kaznena djela „visoke korupcije" u kojima imovinska vrijednost prelazi 200 milijuna dinara (1 euro=118 dinara). Regionalni centri tužiteljstva biti će osnovani u Novom Sadu, Nišu i Kraljevu, a baviti će se slučajevima korupcije protiv osumnjičenih kojima se na teret stavlja neki vid zlouporabe manje od 200 milijuna dinara.

Kako je previđeno novim Zakonom, odjel Tužiteljstva za borbu protiv korupcije u Beogradu brojat će 20 do 25 zamjenika javnih tužitelja, u Novom Sadu 15 do 20, a u Nišu i Kraljevu njih 10 do 15. U tim odjelima radit će posebno educirani tužitelji i financijski forenzičari, koji će zajedno sudjelovati u kaznenom gonjenju okrivljenih za financijski kriminal i korupciju. Međutim, u posebno složenim slučajevima bit će osnovane „udarne grupe", sastavljene od svih sudionika potrebnih za efikasan kazneni progon.

Zadatak financijskih forenzičara bit će pomaganje javnom tužitelju kod utvrđivanja osnove za pokretanje kaznenog postupka, a potom i kod pribavljanja što kvalitetnijih dokaza i njihovog uspješnog predstavljanja pred sudom.

Zakon predviđa suradnju i razmjenu informacija TOK-a i regionalnog centra sa službenicima za vezu iz drugih državnih tijela u cilju osiguranja što bržeg i kvalitetnijeg protoka informacija. Službenika za vezu imat će: Porezna uprava, Porezna policija, Uprava carina, Narodna banka Srbije, Uprava za sprječavanje pranja novca, Agencija za privredne registre, Središnji registar vrijednosnih papira, Agencija za privatizaciju, Državna revizorska institucija, Služba za katastar nekretnina, Agencija za borbu protiv korupcije, Republički fond za mirovinsko i invalidsko osiguranje, Republički fond za zdravstveno osiguranje, Republička uprava za imovinu Republike Srbije i Uprava za javne nabave.

Svi suci i tužitelji, njih preko 250, koji će suditi za ova kaznena djela, prošli su specijalnu obuku na Pravosudnoj akademiji iako neće svi početi s radom već 1. ožujka. Tužiteljstva su novom sistematizacijom predvidjela zapošljavanje forenzičara, a u Tužiteljstvu za organizirani kriminal u Beogradu već su zaposlena dva financijska forenzičara.

U skladu s novom organizacijom tužiteljstva i efikasnijom borbom protiv korupcije, od 1. ožujka započet će i primjena osam novih kaznenih djela u vezi s gospodarstvom, uz ranije postojećih 25. Na popisu novih kaznenih djela u obavljanju gospodarskog poslovanja koje predviđa Kazneni zakon su: prijevara, pronevjera, zlouporaba zastupanja u obavljanju gospodarske djelatnosti, zlouporaba poslova upravljanja i nadzora u obavljanju gospodarske djelatnosti, zlouporaba u postupku privatizacije, primanje mita, davanje mita u obavljanju gospodarske djelatnosti.

Tužiteljstvo za organizirani kriminal bavit će se i kaznenim djelima koje je već ranije predvidio zakon: utaja poreza i zlouporaba ovlasti i položaja, zlouporaba u vezi s javnom nabavom, zlouporaba monopolističkog položaja, izazivanje stečaja, odavanje poslovne tajne, krivotvorenje novca, krivotvorenje vrijednosnica te izrada, nabava i davanje drugom sredstava za krivotvorenje i pranje novca.



Priopćenja