Kineski indeks potrošačkih cijena u listopadu porastao 1,9 posto, a indeks proizvođačkih cijena 6,9 posto

Kineski indeks potrošačkih cijena, glavno mjerilo inflacije, porastao je u listopadu 1,9 posto na godišnjoj razini, što je posljedica rasta cijena neprehrambenih proizvoda.

Na mjesečnoj razini, indeks je porastao 0,1 posto, što je manje od 0,5 posto rasta iz prethodnog mjeseca. Nacionalni ured za statistiku pripisuje ovakav rast ponajviše rastućim cijenama neprehrambenih proizvoda, koji su porasli 2,4 posto na godišnjoj razini.

Cijene zdravstvene skrbi porasle su 7,2 posto od prethodne godine, dok su cijene najma stanova, kulture i zabave također rasle preko 2 posto. Cijene hrane, koje čine značajan dio proračuna indeksa potrošačkih cijena, pale su za 0,4 posto u odnosu na prethodnu godinu, čime je vrijednost indeksa potrošačkih cijena spuštena za 0,08 postotnih bodova.

Cijene svinjetine, mesa koje se najčešće jede u Kini, pale su za 10,1 posto. Budući da je nakon Nacionalnog dana početkom listopada pala potražnja, cijene jaja na mjesečnoj razini pale su za 5,4 posto, cijene zrakoplovnih karata pale su za 9,1 posto u odnosu na prethodni mjesec, a prihodi putničkih agencija za 2,7 posto.

U prvih deset mjeseci ove godine indeks potrošačkih cijena porastao je 1,5 posto u odnosu na godinu ranije, što je niže od vladinog cilja za cijelu godinu od 3 posto.

Podaci su također pokazali kako je kineski indeks proizvođačkih cijena u listopadu porastao 6,9 posto na godišnjoj razini, jednako kao i mjesec ranije.



Priopćenja