Ruski plinovodi idu dalje bez obzira na sankcije

Nove sankcije SAD-a otežat će Rusiji izgradnju dvaju plinovoda prema Europi, no nije vjerojatno da će ti projekti biti i obustavljeni.

Predsjednik SAD-a Donald Trump je u srijedu potpisao zakon o novim sankcijama protiv Rusije no neke od mjera nisu obavezne i većina onih koji prate Bijelu kuću vjeruje da neće biti poduzete akcije protiv ruske energetske infrastrukture.

Kremlj, koji ovisi o prihodima od nafte i plina plinovode prema Njemačkoj i Turskoj, Sjeverni tok 2 i Turski tok 2, smatra ključnim za povećanje tržišnog udjela u Europi. On se također pribojava da će sankcije preplašiti zapadne partnere.

Gazprom je prošlog mjeseca ulagače upozorio da sankcije mogu dovesti do "kašnjenja, ili da će čak narušiti ili spriječiti dovršetak projekata". Ubrzao je polaganje cijevi švicarskog izvođača Allseas Group u Crnom moru za Turski tok iako nema konačnog dogovora na koji će dio turske obale plinovod izbiti.

Također ubrzano priprema drugi pravac Turskog toka za izvoz plina u Europu. Sjeverni tok 2 i Turski tok 2 zaobilaze Ukrajinu no, ako će kasniti njihovo puštanje u pogon, Gazprom će morati i dalje koristiti ukrajinski pravac i moguće više za to plaćati.

Europska unija, u strahu da će sankcije naštetiti naftnim i plinskim projektima o kojima ovisi, rekla je da će se donijeti protumjere ukoliko ne dobije jamstva SAD-a da europske tvrtke neće biti pogođene. Pet zapadnih kompanija koje su uložile sredstva u Sjeverni tok 2, njemački Wintershall i Uniper, austrijski OMV, britansko-nizozemski Shell i francuski Engie, kažu da je još rano za procjenu učinka sankcija. Za sada ostaju pri preuzetoj obvezi da će s po 950 milijuna eura financirati Sjeverni tok 2.

(Hina)

 



Priopćenja