IBM u Hrvatskoj otvara tehnički centar

Tehnički predsjednik Vlade Tihomir Orešković objavio je u srijedu na konferenciji za novinare kako će američki IT gigant IBM u Zagrebu otvoriti centar iz kojeg će 24 sata dnevno 365 dana u godini pružati tehničku podršku svojim korisnicima na globalnoj razini, što pokazuje da Hrvatska može konkurirati u svijetu.

U IBM-ovom centru bit će implementirana najnovija tehnologija i alati, rekao je Orešković, ističući kako je ova investicija poruka da je Hrvatska otvorena zemlja koja može konkurirati ne samo u Europi nego i u svijetu. "Imamo odlučne ljude, znanje i mogućnosti", rekao je Orešković. Istaknuo je i da je ova investicija izuzetno važna za Hrvatsku i njezino gospodarstvo te da će centar, osim što će omogućiti novo zapošljavanje, surađivati i s hrvatskim fakultetima na programima mentorstva, kako bi već na studiju pripremao mlade ljude za posao u centru.  "Svi znaju da je IT budućnost, Europa traži 900 tisuća novih IT stručnjaka i mi moramo biti spremni ojačati taj sektor", rekao je Orešković te dodao kako se nada da će to pomoći i da će se "oni mladi koji su otišli u svijet i našli posao u IT sektoru moći vratiti".

Otvorit će se 500 radnih mjesta, a nije isključeno da se ta brojka poveća na 800. Analiza je u konačnici pokazala da Hrvatska može dati dovoljan broj radnika pretežito visoke stručne spreme IT usmjerenja, ali i da su naši poticaji za ulagače u hi-tech industriju najbolji u odnosu na susjedne zemlje. Upravo se i zato predviđa da će broj zaposlenika biti i veći od 500, jer nakon tog broja i iznos poticaja, koji se koristi na smanjenju opterećenja na bruto plaću, znatno raste.

O mogućnosti da IBM investira u Hrvatsku u svoj novi centar za tehničku potporu korisnicima početkom svibnja prvi su izvijestili slovenski mediji, koji su tada objavili da su 'u igri' bile još i Slovenija i Slovačka, ali da je odabrana Hrvatska, jer je hrvatska vlada investitoru ponudila bolje uvjete za ulaganje.

IBM se bavi razvojem, proizvodnjom i prodajom računala, posredničkih softvera (middleware) i softvera, a nudi i usluge pružanja infrastrukture, hostinga i konzaltinga. Ovo je jedna od najvećih američkih kompanija, s više od 400 tisuća zaposlenih širom svijeta, a prošle je godine ostvarila prihode od gotovo 82 milijarde dolara te bruto dobit od gotovo 18 milijardi dolara.  

(Hina/Poslovni dnevnik) 



Priopćenja