Za RH u SEECP-u prioriteti znanost i obrazovanje, energetika

Hrvatska je u srijedu na sastanku na vrhu u Sofiji preuzela jednogodišnje rotirajuće predsjedanje Procesom suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP), vodećim forumom za političku suradnju u tom dijelu Europe. Predsjedanje SEECP-om, osnovanim prije 20 godina u Sofiji, preuzeo je ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač.

Predstavljajući prioritete hrvatskog predsjedanja tim forumom, Kovač je u govoru na plenarnoj sjednici skupa izdvojio pet temeljnih načela: solidarnost, potporu zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo u EU, povezivanje jugoistočne Europe (posebno na području prometa i komunikacija), jačanje političkog dijaloga (posebno putem parlamentarne suradnje) i energetske sinergije.

"Vođena tim načelima, Hrvatska će se fokusirati na tri prioritetna područja: znanost i obrazovanje, energetiku i odgovor u kriznim situacijama (netradicionalna uloga oružanih snaga u humanitarnim i kriznim situacijama", kazao je.

Kad je riječ o znanosti i obrazovanju, Hrvatska planira uspostaviti zajednički regionalni Centar za znanost i inovacije sa sjedištem u Splitu (WISE), kazao je Kovač. Glavni cilj te institucije, po njegovim riječima, poticanje je prekogranične znanstvene suradnje i zajedničkih projekata, korištenje zajedničke znanstvene infrastrukture, kao i stvaranje mosta prema istraživanju i razvoju novih tehnologija u EU. "Istraživanje i razvoj pridonijet će jačanju inovacija u gospodarstvu, turizmu, kulturi i svim dijelovima društva. Putem konkretnih projekata moći ćemo stvarati nova radna mjesta, poboljšati uvjete za mlade i poduzetnike i pronaći načine za održiv rast u ključnim sektorima", rekao je, ističući da je već ispunjen uvjet od najmanje četiri ratifikacije za uspostavu tog centra u Splitu i da su pripreme već daleko odmakle

U pogledu energetike, Kovač je kazao da je energetska sigurnost osnovni uvjet za gospodarski rast i razvoj. "To je također ključno političko pitanje, budući da energetska ovisnost ugrožava sposobnost država da donose suverene političke odluke", objasnio je. Ističući strateško opredjeljenje Hrvatske za diversifikaciju opskrbe energijom, izvora i dobavnih pravaca, Kovač je kazao da će Hrvatska dati svoj doprinos projektima kao što su novi plutajući LNG terminal na Krku i Jadransko-jonski plinovod. Pritom je naglasio važnost povezanosti zemalja jugoistočne Europe u tom pogledu i potrebu jačanja suradnje u razvoju energetske infrastrukture. "S tim u vezi, Hrvatska planira organizirati konferenciju na visokoj razini o energetici u proljeće 2017.", kazao je ministar Kovač.

(Hina)



Priopćenja