Hrvatska među zemljama EU s najvećim padom cijena u travnju

Hrvatska je u travnju bila među zemljama Europske unije koje su zabilježile najveći pad potrošačkih cijena na godišnjoj razini, a negativna stopa inflacije zabilježena je i na razini Europske unije i eurozone, pokazalo je u srijedu izvješće europskog statističkog ureda.

Hrvatska je u travnju zabilježila godišnju stopu inflacije mjerenu harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP) od minus 0,9 posto, čime je ona ostala nepromijenjena u odnosu na prethodni mjesec, pokazuju podaci Eurostata. Time se svrstala među zemlje EU s najizrazitijim padom potrošačkih cijena na godišnjoj razini mjereno HICP-om, među kojima je prednjačila Rumunjska s padom cijena za 2,6 posto. Slijede Bugarska i Cipar gdje su cijene pale 2,5 odnosno 2,1 posto, te Španjolska, s padom cijena na godišnjoj razini za 1,2 posto.

Najveći su rast cijena na godišnjoj razini u travnju zabilježile Belgija, za 1,5 posto, i Švedska, za jedan posto, navodi Eurostat.

Na razini EU i eurozone potrošačke su cijene u travnju ponovo blago pale na godišnjoj razini, za 0,2 posto, nakon stagnacije u prethodnom mjesecu. Najveći su uteg za inflaciju u eurozoni u travnju bile cijene motornih goriva, koje su srezale stopu inflacije za 0,54 postotna boda. Nasuprot tome, cijene ugostiteljskih usluga podigle su je za 0,13 postotnog boda. Među pojedinim kategorijama proizvoda cijene energije pale su u eurozoni u travnju 8,7 posto, kao i u ožujku. Najviše su porasle cijene svježe hrane, za 1,2 posto, pokazuju podaci europskog statističkog ureda. Ako se izuzmu energija i svježa hrana, takozvana temeljna inflacija u eurozoni kliznula je u travnju na 0,7 posto, s jedan posto koliko je iznosila u ožujku.

Na mjesečnoj su razini potrošačke cijene u Hrvatskoj u travnju porasle 0,4 posto, kao i u Slovačkoj, Portugalu, Latviji i na Cipru. Time su usporile u odnosu na ožujak kada su uvećane 0,5 posto, pokazuju podaci Eurostata. Najviše su među zemljama EU na mjesečnoj razini poskočile cijene na Malti, za 2,6 posto. Slijedi Mađarska s rastom cijena za 0,8 posto, te Grčka i Litva gdje su porasle 0,7 posto. Pad cijena na mjesečnoj razini zabilježile su samo Njemačka, za 0,5 posto, i Bugarska, za 0,2 posto.

U EU je rast potrošačkih cijena u travnju oštro usporio, na samo 0,1 posto, u odnosu na 1,0 posto koliko su poskočile u ožujku. U eurozoni cijene su u travnju stagnirale nakon 1,2-postotnog skoka u prethodnom mjesecu.

(Hina)



Priopćenja