Novi uspjesi hrvatskog softvera

Damir Sabol, osnivač Iskona, startupa s najboljim 'exitom' u Hrvatskoj (za 100 mil. kn. prodan HT-u), i pokretač najpopularnije hrvatske mobilne aplikacije PhotoMath, s više od 22 milijuna korisnika, ima novu svjetsku uspješnicu. Njegova softverska tvornica MicroBLINK sa sjedištem u Zagrebu u utorak 12. siječnja je u Kuala Lumpuru ugovorila s jednim od najvećih sistemskih integratora na svijetu distribuciju novog proizvoda BlinkID-a.

Ni Sabol ni suosnivač i član Uprave MicroBLINK-a Izet Ždralović nisu mogli otkriti o kojoj je kompaniji riječ zbog ugovora kojim su zajamčili da će to ostati poslovna tajna. No, Ždralović kaže da su im sada vrata malezijskog tržišta, države koja ima šest puta više stanovnika od Hrvatske i osam i pol puta veći BDP, širom otvorena. "Naš partner u Maleziji zainteresiran je BlinkID ponuditi privatnom i javnom sektoru za brzi unosa podataka, a s obzirom na to kakva je potražnja na drugim tržištima, očekujemo da će rezultati biti jako dobri", kaže Ždralović.

BlinkID globalno je jedini softver koji omogućava da u tri sekunde, lokalno na mobitelu, skenirate i obradite podatke s osobne iskaznice, putovnice ili vozačke dozvole. To je softver koji bilo koji iPhone, iPad i Andorid mobitel i tablet pretvara u najbrži skener osobnih dokumenata na svijetu. "Razvijamo dalje jer globalno vidimo dosta potencijala", kaže Sabol. BlinkID već se koristi u SAD-u, V. Britaniji i Kolumbiji. Predstojeći predsjednički izbori u SAD-u, kao i nekoliko prethodnih za Senat, temeljit će se i na softveru koji je razvio MicroBLINK. Američki proizvođač inovativnih sustava za izbore KnowInk, naime, koristi BlinkID za skeniranje identifikacijskih dokumenata građana na glasačkim mjestima.

(Poslovni dnevnik)



Priopćenja