Njemačka daje poticaje, a Francuska kažnjava one koji ne ispune kvote

U članku 'Nezaposlenost mladih: kriza našeg okruženja - uloga politika cjeloživotnog profesionalnog usmjeravanja u razmatranju ponude i potražnje radne snage' koji je pripremila Europska mreža politika cjeloživotnog profesionalnog usmjeravanja (ELGPN mreža), točnije Deirdre Hughes i Tibor Bors Borbély-Pecze doznajemo kako je nezaposlenost mladih gorući problem cijele Europe. Najviše stope nezaposlenosti među mladima zabilježene su, pak, u Španjolskoj, 53,7 posto, Grčkoj, 50,7 posto, Italiji, 42,9 posto, i Hrvatskoj, u kojoj je u trećem kvartalu ta stopa iznosila 41,8 posto.

Više od polovice radno sposobnih mladih ljudi u Španjolskoj, Italiji i Portugalu, koji su mlađi od 25 godina, 2012. godine su imali ograničene radne ugovore. Načini na koje se države članice nose s tim problemom su razni, no prakse su dokaz da je izlaz iz te situacije ipak moguć. Kako tvrde autori članka Hughes i Borbély-Pecze, iz različitih scenarija širom Europe jasno je da u srcu vladinih politika postoji hitan imperativ za novim i boljim gospodarskim upravljanjem Europske unije kao i novim mogućnostima zaposlenja i jačom socijalnom kohezijom. Naravno, postoje veliki kontrasti između država članica Europske unije, s postotkom nezaposlenosti višim od 20 posto u trećini njih i oko 50 posto u području Mediterana.

Jedine države članice Europske unije s niskim postocima nezaposlenosti mladih su Austrija, Njemačka i Nizozemska koje se mogu pohvaliti s brojkama u rasponu od 7 do 9 posto. U državama poput Estonije, Grčke i Italije otprilike petina mladih s diplomom iz tercijarnog obrazovanja nije uključena u sustav obrazovanja niti zaposlena, stoga je zapošljavanje mladih postalo glavni politički izazov.

(Poslovni dnevnik)



Priopćenja