Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarovic, tijekom službenog posjeta Kanadi, prisustvovala je Svjetskom forumu djeteta, u Vancouveru, u nedjelju, 19. studenog 2006. godine, gdje je u prigodi uvodnog prijema održala govor.
Ministrica vanjskih poslova i europskih integracija mr. sc. Kolinda Grabar-Kitarovic, tijekom službenog posjeta Kanadi, prisustvovala je Svjetskom forumu djeteta, u Vancouveru, u nedjelju, 19. studenog 2006. godine, gdje je u prigodi uvodnog prijema održala govor.
Ministrica Grabar-Kitarovic u svom je govoru izrazila zadovoljstvo sudjelovanjem u proslavi nacionalnog dana djeteta, kao i u aktivnosti promoviranja i podizanja javne svijesti o pravima djece u našim društvima i šire. Istaknula je kako se dana 20. studenog obilježava Medunarodni dan djeteta, ali i godišnjica usvajanja dvaju najvažnijih medunarodnih dokumenata posvecenih zaštiti djece i njihovih prava – Deklaracija Ujedinjenih naroda i Konvencija Ujedinjenih naroda o pravima djeteta koja, iako je stvorila medunarodni okvir za zaštitu ljudskih prava djece, još na žalost za neku djecu u svijetu predstavlja viziju, a ne i realnost.
U posljednjih pet godina, kazala je ministrica Grabar-Kitarovic, Republika Hrvatska je poduzela iscrpne nacionalne reforme u podrucju prava djece, te je u tom kontekstu predstavila Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji i neovisnu instituciju pravobranitelja za djecu koja ima zadacu brinuti za interese i blagostanje djece, štititi i promicati njihova prava i davati preporuke, upozorenja i inicijative. U 2006. godini, nastavila je ministrica Grabar-Kitarovic, Vlada Republike Hrvatske donijela je Nacionalni plan aktivnosti za prava i interese djece od 2006. do 2012. godine.
Ministrica Grabar-Kitarovic istaknula je kako je Republika Hrvatska sudjelovala u studiji glavnog tajnika Ujedinjenih naroda o nasilju nad djecom, prezentiranoj na Generalnoj skupštini Ujedinjenih naroda u prosincu 2005. godine, a koja predstavlja dokument s ciljem poticanja obrazovanja naroda, društava i nacionalnih institucija o neprihvatljivosti nasilja nad djecom, a time i nasiljem pocinjenim i nad njihovim pravima. Hrvatsko zakonodavstvo i okviri korišteni u praksi, kazala je ministrica Grabar-Kitarovic, uvelike reflektiraju preporuke date u spomenutoj studiji i ostvaruju kljucne medunarodne instrumente u podrucju zaštite prava djece. Takoder, kao rezultat napora u zaštiti prava djece, Republika Hrvatska je medu 16 zemalja u svijetu sa zakonskom zabranom tjelesnog kažnjavanja.
Ministrica Grabar-Kitarovic napomenula je kako, putem djelovanja UNICEF-ovog ureda u Hrvatskoj, Vlada Republike Hrvatske u suradnji s nevladinim organizacijama, radi na podizanju svijesti o nasilju nad i medu djecom, putem obrazovnih programa poput kampanje UNICEF-a "STOP nasilju medu djecom" koja je provedena u više od 220 škola diljem Republike Hrvatske.
Ivana Crnic
Glasnogovornica
Priopćenja