KONZULARNE USLUGE

1. OVJERA POTPISA - Potrebna je osobna nazočnost!

Za ovjeru potpisa nužno je u Veleposlanstvo donijeti ispravu kojom se dokazuje hrvatsko državljanstvo (važeća osobna iskaznica ili važeća putovnica).

2. MATIČARSKI POSLOVI
 
2.1. Prijava činjenice sklapanja braka u državne matice Republike Hrvatske
Za prijavu braka u državne matice Republike Hrvatske nužno je dostaviti izvornik vjenčanog lista iz nadležnog matičnog ureda, s pripadajućim prijevodom na hrvatski jezik, ovjeren apostille pečatom. Također je nužno priložiti presliku identifikacijske isprave, kao i dokaz o hrvatskom državljanstvu jednog od supružnika. Isto tako treba popuniti i dostaviti obrazac Prijava braka, koji je dostupan u rubrici Obrasci.
 
2.2. Prijava činjenice rođenja djeteta u državne matice Republike Hrvatske
Za prijavu djeteta u državne matice Republike Hrvatske nužno je dostaviti izvornik rodnog lista iz nadležnog matičnog ureda, s pripadajućim prijevodom na hrvatski jezik, ovjeren apostille pečatom. Također je nužno priložiti presliku identifikacijske isprave, kao i dokaz o hrvatskom državljanstvu jednog od roditelja. Isto tako treba popuniti i dostaviti obrazac „Prijava djeteta“, koji je dostupan u rubrici Obrasci.

Za prijavu činjenice rođenja djeteta se ne plaća konzularna pristojba.
 
2.3. Prijava činjenice smrti u državne matice Republike Hrvatske
Za prijavu smrti u državne matice Republike Hrvatske nužno je dostaviti izvornik smrtnog lista od nadležnog matičnog ureda s pripadajućim prijevodom na hrvatski jezik, ovjeren apostille pečatom. Također je nužno priložiti presliku identifikacijske isprave, kao i dokaz o hrvatskom državljanstvu pokojne osobe. Isto tako treba popuniti i dostaviti obrazac „Prijava smrti“, koji je dostupan u rubrici Obrasci.
 
2.4. Dostava izvadaka iz matične knjige rođenih, vjenčanih i umrlih Republike Hrvatske
Za pribavljanje izvadaka iz državnih matica Republike Hrvatske nužno je popuniti i dostaviti obrazac, koji je dostupan u rubrici Obrasci. Dostava traje nekoliko tjedana, ovisno o matičnom uredu u kojem se zatraženi izvadak izdaje.

Moguće je također putem sustava e-Građani pristupiti usluzi e-Matica, koja omogućava pregled podataka iz državnih matica i knjige državljana te njihovo kreiranje i ispisivanje. Tako pribavljeni dokumenti mogu se koristiti u pravnom prometu.
https://matice.gov.hr/EDokumentiProvjera

3. DRŽAVLJANSTVO
 
Za primitak u hrvatsko državljanstvo potrebno je popuniti obrazac "Zahtjev i upitnik za stjecanje državljanstva", koji je dostupan u rubrici Obrasci, priložiti životopis, te dostaviti slijedeće dokumente:
  • javni dokument starijeg datuma iz kojeg je vidljivo da se stranka izjašnjavala kao pripadnik hrvatskog naroda (radna knjižica, vojna iskaznica, svjedodžba, indeks itd.). Ukoliko u navedenim dokumentima nema rubrike "Narodnost" ipak je potrebno dostaviti preslike istih, kao i javne isprave roditelja kojima se dokazuje pripadnost hrvatskom narodu.
  • izvod iz matične knjige rođenih
  • izvod iz matične knjige vjenčanih (ukoliko je stranka u bračnoj zajednici), ne stariji od 6 mjeseci
  • ovjerenu presliku važeće identifikacijske isprave (vozačka dozvola, putovnica ili slično)
  • ako su zahtjevom roditelja obuhvaćena i malodobna djeca, potrebna je suglasnost drugog roditelja te za svako malodobno dijete izvod iz matične knjige rođenih. Djeca starija od 14 godina moraju dati pismenu suglasnost.
  • dostaviti potvrdu o nekažnjavanju, prevedenu i ovjerenu kod javnog bilježnika
  •  
    Napomena: Sve isprave na stranom jeziku nužno je ovjeriti apostille pečatom i dostaviti prijevod na hrvatski jezik.
     
    Ukoliko želite saznati više o uvjetima za stjecanje hrvatskog državljanstva molimo da posjetite web stranicu Ministarstva unutarnjih poslova Republike: www.mup.hr.
     
    3.1. Prestanak državljanstva
    Državljanstvo Republike Hrvatske prestaje:
  • otpustom
  • odricanjem
  • po međunarodnim ugovorima
  • Otpust iz hrvatskog državljanstva može se dati osobi koja je podnijela zahtjev za otpust i udovoljava propisanim uvjetima. Poslove u vezi otpusta iz hrvatskog državljanstva obavlja Ministarstvo unutarnjih poslova i sve informacije i obrasci dostupni su na:
    http://www.mup.hr/39.aspx

    4. IZDAVANJE POTVRDE O BORAVKU I RADU
     
    Za dobivanje potvrde o boravku i radu u inozemstvu nužno je dostaviti Veleposlanstvu presliku dokaza o hrvatskom državljanstvu, presliku važeće identifikacijske isprave (hrvatske ili inozemne putovnice), presliku potvrde o boravku u Republici Kazakhstan (vize, registracija, potvrda o plaćenom porezu, potvrdu poslodavca…). Obrazac "Zahtjev za izdavanje potvrde o boravku u inozemstvu" dostupan je u rubrici Obrasci.

    Rok za korištenje predmetne povlastice (za uvoz predmeta kućanstva) je 12 mjeseci, a računa se od datuma preseljenja odnosno povratka korisnika povlastice u Republiku Hrvatsku, naznačenog u izjavi koju daje kod javnog bilježnika u Republici Hrvatskoj.

    Detaljnije informacije dostupne su na:
    http://www.carina.hr/Putnici/Povlastice.aspx

    5. IZDAVANJE SPROVODNICE ZA PRIJENOS POSMRTNIH OSTATAKA U RH
     
    Za izdavanje sprovodnice za prijenos posmrtnih ostataka u Republiku Hrvatsku nužno je dostaviti Veleposlanstvu slijedeće isprave:
  • identifikacijsku ispravu preminule osobe,
  • liječnička potvrda o smrti s naznakom uzroka smrti
  • izvadak iz matice umrlih
  • dokaz o državljanstvu preminule osobe
  • ime i prezime osobe koja prati tijelo preminule osobe
  • podatci o prijevozniku (zrakoplov, auto i sl.),
  • potvrda groblja o mjestu ukopa ukoliko se radi o osobi koja nije bila hrvatski državljanin,
  • Provoz umrle osobe kroz Republiku Hrvatsku (tranzit) obavlja se bez sprovodnice. Prijenos urne s pepelom umrle osobe obavlja se bez sprovodnice, ali je potrebno predočiti potvrdu krematorija o kremiranju.
     
    INFORMACIJE VEZANE UZ PREBIVALIŠTE
     
    Informacije o prebivalištu hrvatskih državljana dostupne su na web stranicama Ministarstva unutarnjih poslova Republike Hrvatske, na linku: http://www.mup.hr/43.aspx
     
    INFORMACIJA O UVJETIMA ULASKA PASA I MAČAKA U HRVATSKU
     
    Psi u pratnji posjednika, koji se provoze preko područja Republike Hrvatske te oni koji privremeno borave u Hrvatskoj, moraju, prije ulaska u zemlju, biti označeni mikročipom ili jasno čitljivim tetoviranim brojem koji mora biti upisan u svjedodžbu (odnosno valjanu EU-putovnicu za kućne ljubimce izdanu u skladu s važećim zakonodavstvom Europske unije).

    Ako su psi označeni mikročipom koji nije u skladu s kriterijima određenim hrvatskim propisima, tj. propisima EU, posjednik mora osigurati odgovarajući čitač za očitavanje identifikacijskog broja s mikročipa.

    Psi koji su uvezeni na područje Hrvatske u svrhu trajnog boravka, a nisu označeni mikročipom, moraju biti označeni mikročipom u roku od 15 dana od dana ulaska u zemlju.
    Rješenje o veterinarsko-zdravstvenim uvjetima za uvoz hrvatske Uprave za veterinarstvo nije potrebno za kućne ljubimce (psi, mačke, ukrasne i egzotične ptice, zamorci, hrčci i dr.) ako:
    1. nisu namijenjeni za daljnju prodaju i ostaju u vlasništvu uvoznika;
    2. ih prati propisana međunarodna svjedodžba o zdravlju životinja ili veterinarski certifikat (odnosno valjana EU-putovnica za kućne ljubimce), u kojemu nadležno tijelo zemlje izvoznice potvrđuje da su:
    a) životinje zdrave i da ne pokazuju sumnju na zarazne bolesti koje su obvezne prijavljivanju i da ne potječu iz područja u kojima vladaju zarazne bolesti koje se tom vrstom životinja mogu prenositi;
    b) psi označeni u skladu sa hrvatskim zakonom;
    c) psi cijepljeni protiv bjesnoće:
  • prije ne manje od 6 mjeseci i ne više od godinu dana prije otpreme u slučaju primarnog cjepiva, koja bi trebala biti provedeno kada je životinja bila stara najmanje 3 mjeseca;
  • prije ne više od godinu dana u slučaju svakog sljedećeg ("booster") cjepiva;
  • umrtvljenim sojem virusa bjesnoće.
  • Zabranjen je uvoz i privremeni boravak na području Hrvatske moguće opasnih pasa pasmine terijera tipa bull koji nisu upisani u registar Međunarodnog kinološkog saveza (FCI) (pit bull terijera) i njihovih križanaca.
    U gradu Zagrebu (a slični uvjeti i način držanja pasa doneseni su i drugdje u Hrvatskoj) je određeno da se na ulici, javnoj površini, parkovima, te u prostorijama koje služe zgradi kao cjelini (stubište, ulaz, dizalo, dvorište i slično) pas mora voditi na uzici tako da ne ugrožava sigurnost i zdravlje ljudi, drugih životinja i njihovo kretanje.

    Psi koji su zbog svojih urođenih svojstava i agresivnog instinkta ili izvježbanosti opasni za sigurnost ljudi, a posebno dobermani, američki stafordski terijeri, bulterijeri, pitbull terijeri, rotvajleri, doge, njemački i belgijski ovčari, japanski borilački psi, veliki japanski špicevi, mastifi, šarplaninci i njihovi križanci, moraju se, na javnim površinama voditi na uzici, obavezno s brnjicom. Iznimno, bordoške doge i napuljski mastifi vode se, na javnoj površini, na uzici, ali bez brnjice.

    INFORMACIJA O POSTUPKU ZAMJENE INOZEMNE VOZAČKE DOZVOLE HRVATSKOM
     
    Za izdavanje vozačke dozvole na osnovi inozemne vozačke dozvole, uz zahtjev, koji se predaje u nadležnoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji prema mjestu prebivališta, potrebno je priložiti inozemnu vozačku dozvolu, prijevod inozemne vozačke dozvole, ukoliko se iz nje ne može zaključiti za koju kategoriju se može zamijeniti ili vrijedi li, odnosno da joj nije protekao rok valjanosti više od šest mjeseci, uvjerenje o duševnoj i tjelesnoj sposobnosti za upravljanje vozilima, ne starije od šest mjeseci, i dvije fotografije veličine 30mm x 35mm.