Stjecanje hrvatskog državljanstva
Zakonom o hrvatskom državljanstvu (laquoNarodne novineraquo broj:53/91,70/91,28/92,113/93-Odluka USRH,4/94i130/11) uređuje se hrvatsko državljanstvo, pretpostavke za njegovo stjecanje i prestanak.
Hrvatsko državljanstvo stječe se:
podrijetlom
rođenjem na području Hrvatske
prirođenjem
po međunarodnim ugovorima.
Osobe koje su hrvatsko državljanstvo stekle podrijetlom ili rođenjem na području Hrvatske, u evidenciju o državljanstvu upisuju se prilikom upisa u maticu rođenih. Zahtjev za upis u evidenciju može se podnijeti i putem diplomatske misije ili konzularnog ureda Republike Hrvatske u inozemstvu.
Poslove stjecanja hrvatskog državljanstva podrijetlom i rođenjem na području Hrvatske obavljaju nadležni uredi državne uprave, odnosno gradski ured Grada Zagreba.
Zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem podnosi se osobno u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji, osim ako je riječ o osobi s invaliditetom, kada se može podnijeti putem zakonskog zastupnika ili ovlaštenog opunomoćenika.
Zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva prirođenjem može se podnijeti i putem diplomatske misije ili konzularnog ureda Republike Hrvatske u inozemstvu.
Poslove u svezi sa stjecanjem hrvatskog državljanstva prirođenjem i po međunarodnim ugovorima obavljaMinistarstvo unutarnjih poslova.
Na internetskim stranicama ovog Ministarstvakao i na stranicama Ministarstva unutarnjih poslova (mup.gov.hr), dostupne su upute i obrasci vezani za stjecanje hrvatskog državljanstva.
Stjecanje hrvatskog državljanstva (životopis)
Životopis koji se prilaže uz zahtjev za primitak u hrvatsko državljanstvo treba sadržavati:
osobne podatke
stručna sprema
zaposlenje
boravak odnosno prebivalište u inozemstvu
bračni status
podatke o djeci
podatke o roditeljima
podatke o najbližim srodnicima koji su stekli hrvatsko državljanstvo
Stranka u životopisu treba navesti razloge za stjecanje državljanstva, svoj odnos prema pravnom poretku, običajima i prihvaćenju hrvatske kulture, a ovisno o pravnoj osnovi podnošenja zahtjeva, o tome gdje su preci boravili do iseljenja, kada su i iz kojih razloga napustili Hrvatsku, kada su i s kojim ispravama doselili u inozemstvo, načinu iskazivanja pripadnosti hrvatskom narodu tijekom života, sudjelovanje u sportskim, kulturnim i drugim društvima koja svojim djelovanjem promiču interese Hrvatske u inozemstvu (članak 11. i članak 16.).
Kod zaprimanje zahtjeva potrebno je uzeti izjavu na zapisnik o pravnoj osnovi podnošenja zahtjeva te o svim okolnostima relevantnim za donošenje rješenja o primitku u hrvatsko državljanstvo koje nisu sadržane u životopisu.