- Objavljeno: 30.11.2015.
Sastanak Vijeca ministara za konkurentnost COMPET
Veleposlanik Goran štefanic, zamjenik stalnog predstavnika Republike Hrvatske pri Europskoj Uniji (COREPER I), predvodio je delegaciju Republike Hrvatske na sastanku Vijeca ministara za konkurentnost (industrija i unutarnje tržište).
Države clanice su iznijele svoje prioritete vezano za nedavno objavljenu Strategiju za jedinstveno tržište roba i usluga. Vecina država je podržala najavljenu inicijativu Europske komisije za male i srednje poduzetnike i startupove, daljnji rad na uklanjanju prepreka na unutarnjem tržištu vezano za prekogranicnu trgovinu i poboljšanje pristupa financiranju za MSP. U sljedecem razdoblju Europska komisija radit ce na prijedlogu za ekonomiju suradnje, ukljucujuci smjernice kako se postojece zakonodavstvo EU primjenjuje na nove poslovne modele. Najavljena je tzv. putovnica za usluge, koja bi trebala olakšati prekogranicno pružanje usluga za gradevinski sektor i sektor poslovnih usluga. Vecina država je podržala jacanje uloge SOLVIT-a, koji trenutno rješava oko 2000 pritužbi godišnje koje gradani ili tvrtke prijave zbog moguceg kršenja prava EU-a.
Europska komisija informirala je delegacije o poduzetim koracima u rješavanju slucaja Volksvagen skandala i donošenju novog paketa kojim ce se bolje regulirati stvarana emisija plinova tijekom vožnje.(RDE paket) Predstavljene su i mjere za suzbijanje ilegalne trgovine vatrenim oružjem. Komisija je izradila prijedlog revizije Direktive, a glavne mjere odnose se na poluautomatsko oružje koje ne smije više biti u posjedu privatnih osoba.
Razgovaralo se i o prijedlogu Europske komisije za osnivanje nacionalnih odbora za konkurentnost koji bi bili nadležni za pracenje rezultata i politika u podrucju konkurentnosti. Države clanice su skepticne prema prijedlogu, ne vide dodanu vrijednost prijedloga, vecina država vec ima tijela nadležna za konkurentnost te u vrijeme krize ne žele dodatne troškove.
Tijekom radnog rucka ministri su s potpredsjednikom Europske komisije F. Timmermansom razgovarali o boljoj regulativi. Prije samog sastanka Vijeca, 19 država clanica (ukljucujuci i RH) je uputilo pismo Timmermansu u kojem traže uvodenje ciljeva regulatornog smanjenja u podrucjima koja stvaraju najvece opterecenje za poduzetnike.
Priopćenja