Državni tajnik Vidiš na sastanku Vijeća EPSCO u Bruxellesu

  • Slika
U Bruxellesu se 2. prosinca 2024. godine održao sastanak EPSCO Vijeća u formatu EU ministara nadležnih za zapošljavanje i socijalnu politiku, na kojem je u ime Republike Hrvatske sudjelovao državni tajnik Ivan Vidiš.  

Tijekom prve rasprave posvećene budućim prioritetima u području zapošljavanja i socijalne politike na razini EU-a, državni tajnik je naveo kako je trenutno jedan od najvećih izazova za Europsku uniju očuvanje konkurentnosti i funkcionalnog tržišta rada uslijed manjka radne snage i potrebnih vještina uzrokovanih demografskim i tehnološkim promjenama. Istaknuo je važnost ulaganja u razvoj vještina za jačanje produktivnosti osiguranjem široko dostupnih programa osposobljavanja, usavršavanja i prekvalifikacije, pri čemu se ne smiju zanemariti ni mjere za jačanje aktivnog tržišta rada, posebice one usmjerene na aktivaciju slabije zastupljenih skupina, kao ni mjere socijalne politike usmjerene na ranjive članove društva. Državni tajnik je naglasio da gospodarski rast i povećanje produktivnosti moraju ići ruku pod ruku sa socijalnom uključenošću i očuvanjem europskog socijalnog modela.

U popodnevnoj raspravi posvećenoj sveobuhvatnim rješenjima za demografske izazove, na kojoj je sudjelovala i povjerenica Europske komisije Dubravka Šuica, državni tajnik Vidiš naglasio je kako je demografska politika prioritet za hrvatsku Vladu i kako se demografske politike kontinuirano unapređuju i nadograđuju. Najavio je da će Vlada ovih dana objaviti najnoviji paket demografskih mjera koji uključuje udvostručenje jednokratne naknade za novorođeno dijete te mogućnost primanja pune plaće do iznosa od 3000 eura tijekom korištenja roditeljskog dopusta. Dodao je i kako se ulaže u izgradnju novih i obnovu postojećih vrtića kako bi svako dijete imalo pristup dostupnom, priuštivom i kvalitetnom ranom obrazovanju i skrbi, a roditeljima omogućilo povratak na tržište rada, dok se istodobno u radno zakonodavstvo ugrađuju rješenja za fleksibilne radne aranžmane koji omogućuju veću fleksibilnost i bolju ravnotežu između profesionalnog i privatnog života.

Na Vijeću je predstavljen i danski non-paper o digitalnim alatima za promicanje slobodnog i pravednog kretanja radnika unutar EU,  kojem se, zajedno s Belgijom, Finskom, Grčkom, Nizozemskom, Njemačkom i Slovenijom, pridružila i Hrvatska. Državni tajnik je prilikom predstavljanja non-papera istaknuo da je Republika Hrvatska u potpunosti digitalizirala postupak izdavanja A1 potvrda te podržava daljnju digitalizaciju procesa vezanih uz mobilnost radnika koji će pridonijeti administrativnom rasterećenju te pogotovo smanjenju mogućnosti zlouporaba.

Pisane vijesti