Sudjelovanje Hrvatske na seminaru "Southeast Europe Club" s temom "Nacini placanja i kreditnog osiguranja i upravljanje dugom

U organizaciji VOKE – Udruge Komora istocne Flandrije i gospodarskih savjetnika Veleposlanstava Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske i Srbije i Crne Gore održano je 16. lipnja u Gentu cetvrto u nizu predstavljanja gospodarstava zemalja Jugoistocne Europe koje se odvija u sklopu Gospodarskog kluba Jugoistocne Europe "Southeast Europe Club".

U organizaciji VOKE – Udruge Komora istocne Flandrije i gospodarskih savjetnika Veleposlanstava Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske i Srbije i Crne Gore održano je 16. lipnja u Gentu cetvrto u nizu predstavljanja gospodarstava zemalja Jugoistocne Europe koje se odvija u sklopu Gospodarskog kluba Jugoistocne Europe "Southeast Europe Club". Doticni klub osnovan je u prosincu prošle godine kada je bilo i njegovo svecano otvaranje i predstavljanje jednogodišnjeg programa, a glavni cilj mu je promocija gospodarskih potencijala zemalja jugoistocne Europe pred publikom koju cine flamanski gospodarstvenici zainteresirani za tržišta tih zemalja. Southeast Europe Club koncipiran je prema modelu vec postojecih gospodarskih klubova nekolicine zemalja kao što su Slovenija, Madarska, Italija i Turska i koji su se pokazali vrlo uspješnim u povezivanju gospodarskih zajednica doticnih zemalja i Flandrije. Veleposlanstvo RH u Bruxellesu je predstavljala Jasna Maric, drugi tajnik, zadužena za gospodarska pitanja i medije. Ovaj seminar se odnosio na cetvrtu temu u nizu: nacini placanja i kreditnog osiguranja i upravljanje dugom. Prvi predavac je bio gospodin Christophe Witte iz belgijske osiguravajuce kuce Delcredre koji je imao predavanje o modalitetima kreditnog osiguravanja u zemljama Jugoistocne Europe. Uz glavne makroekonomske pokazatelje gdje je su za Hrvatsku brojke bile pozitivne (osim velikog vanjskog duga), prezentacije je prije svega bila posvecena stupnju kreditnih rizika gdje je Hrvatska takoder ocijenjena pretežito pozitivno. Drugi dio seminara koncipiran je u obliku, tzv. case-studies, tj. da se uz pomoc konkretnih primjera pojedinih gospodarstvenika koji posluju u pojedinoj zemlji predstave specificnosti pojedinog tržišta kako bi zainteresirani poslovni ljudi imali prvu sliku o doticnoj zemlji i mogli postaviti konkretna pitanja. Svoja iskustva u poslovanju s Hrvatskom obrazložio je gospodin Ludo Beaurain iz tvrtke BC Group te gospodin Danko Cenic iz tvrtke Festung. U nekoliko navrata je naglasio da je u Hrvatskoj poslovno okruženje vrlo poticajno za tvrtke koje su naviknute na standarde iz zemalja zapadne Europe, ali je upozorio i na nekoliko nedostataka u svakodnevnom poslovnom ophodenju kao npr. strah od odgovornosti i donošenju odluka na srednjoj upravljackoj razini te odredeni otpor prema inozemnim tvrtkama. Opci ton prezentacije je bio izrazito pozitivan s direktnim pozivom da je sada vrijeme (koje polagano istice zbog velik broja inozemnih poslovnih subjekata i jake konkurencija) za dolazak na hrvatsko tržište. Nakon prezentacija sudionici su imali prigodu razmijeniti mišljenja na prijemu. Nekolicina sudionika je do sada zatražila pismenim putem konkretne informacije o pojedinim gospodarskim granama u Hrvatskoj s kojima imaju namjeru uspostaviti suradnju.

Priopćenja