U organizaciji Europskog pokreta Madarska i Instituta Politikon u petak, 24. svibnja 2013. godine, u Budimpešti je održana druga godišnja konferencija „Pro Integratione“. Imajuci u vidu skorašnji ulazak Republike Hrvatske u punopravno clanstvo EU, kao glavni govornici konferenciju su otvorili ministar vanjskih poslova Madarske János Martonyi i veleposlanik RH u Madarskoj Gordan Grlic Radman.
U organizaciji Europskog pokreta Madarska i Instituta Politikon u petak, 24. svibnja 2013. godine, u Budimpešti je održana druga godišnja konferencija „Pro Integratione“. U središte rada konferencije postavljena su bila aktualna politicka i gospodarska zbivanja u Europi, s naglaskom na obilježavanje Europske godine gradanstva.
Imajuci u vidu skorašnji ulazak Republike Hrvatske u punopravno clanstvo EU, kao glavni govornici konferenciju su otvorili ministar vanjskih poslova Madarske János Martonyi i veleposlanik RH u Madarskoj Gordan Grlic Radman.
Ministar Martonyi pohvalio je tematski okvir konferencije, ponajprije zbog motivirajuceg djelovanja na nastavak eurointegracijskih procesa i jacanje suradnje EU-a s državama neclanicama. Iako je EU u današnjem trenutku suocena s brojnim politickim i gospodarskim izazovima, projekt ujedinjenja ocijenio je najvecim uspjehom u povijesti Europe. Napomenuo je pritom kako je i sama Madarska tijekom proteklih devet godina svog clanstva u EU iskoristila brojne prednosti te unaprijedila vlastite institucije i tržišno gospodarstvo. Izrazio je takoder zadovoljstvo što EU u posljednje vrijeme sve više preuzima i aktivnu ulogu na široj globalnoj politickoj sceni, kako kroz politiku proširenja, politiku susjedstva, tako i kroz djelovanje Europske službe vanjskih poslova.
U kontekstu daljnjeg proširenja EU-a, ministar Martonyi još jednom je potvrdio cvrstu potporu madarske strane nastavku ovog procesa, ocijenivši ga važnim ne samo za preostale države koje aspiriraju clanstvu u EU, nego i za citav europski kontinent. Istaknuo je takoder potrebu cvršceg povezivanja država središnje Europe, te postavljanja srednjoeuropskih vrijednosti i interesa u središte EU politika. Na tom tragu naglasio je i važnost poštivanja pojedinacnih identiteta te jednakog tretmana svih država clanica unutar EU-a.
Veleposlanik Grlic Radman zahvalio je organizatorima na prepoznavanju aktualnih tema Europske unije, posebice znacaja daljnjeg proširenja. Osvrnuvši se na hrvatski pristupni proces, istaknuo je kako je potpisivanjem Ugovora o pristupanju EU u prosincu 2011., Hrvatska napravila važan korak u konacnom približavanju punopravnom clanstvu. Hrvatski pristupni pregovori razlikovali su se u velikoj mjeri od prethodnih, ne samo u broju pregovarackih poglavlja nego i u dubini reformi, kazao je veleposlanik Grlic Radman napomenuvši kako je cjelokupan proces u konacnici doveo do potrebne razine transformacije države i izgradnje institucija. Osim toga, reforme provedene u okviru uskladivanja s acquisom communautaireom rezultirale su vecom ucinkovitošcu i uspješnošcu institucija, te pružile hrvatskim gradanima viši životni standard. U tom smislu, porucio je kako prikljucenje Europskoj uniji ima izuzetnu vrijednost za sve zemlje koje prolaze kroz postkonfliktna i tranzicijska razdoblja.
Veleposlanik Grlic Radman izrazio je zadovoljstvo postignutom dinamikom ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora u zemljama clanicama EU, kao i cinjenicom da je Madarska bila medu prvim zemljama koje su ga potvrdile. Uputio je pritom zahvalu Madarskoj na svoj dosadašnjoj pomoci tijekom protekla dva desetljeca, od vremena osamostaljenja do euroatlantskih integracija, posebice imajuci u vidu cinjenicu da su i hrvatski pristupni pregovori zakljuceni tijekom madarskog predsjedanja EU-om u lipnju 2011.
Kao jednu od kljucnih politika u kojima EU može ojacati svoju globalnu dimenziju i ojacati politicku atraktivnost istaknuo je politiku proširenja kao jednu od najuspješnijih sa strane EU-a. Na tom tragu, napomenuo je kako Republika Hrvatska cvrsto podupire integraciju zemalja jugoistocne Europe te im je spremna podijeliti svoja znanja i iskustva iz pristupnih procesa. Podsjetio je takoder kako je vec osnovan Centar izvrsnosti te sklopljena partnerstva o suradnji u integracijskim transformacijama s nizom država regije.
Veleposlanik Grlic Radman osvrnuo se i na suradnju u okviru Srednjoeuropske inicijative, napomenuvši kako Hrvatska cvrsto podupire dijalog i mehanizme suradnje u okviru ovog regionalnog foruma. Kazao je kako Hrvatska takoder cijeni potporu koju je kontinuirano imala sa strane država clanica Višegradske skupine tijekom pristupnih pregovora s EU-om, porucivši kako bi nastavak uspješne suradnje u buducnosti trebao biti fokusiran i na preostale države jugoistocne Europe koje aspiriraju prema clanstvu u EU.
U kontekstu ovogodišnjeg obilježavanja Europske godine gradanstva, veleposlanik Grlic Radman istaknuo je kako je Hrvatska u potpunosti svjesna znacaja transparentnosti, ne samo u pogledu ljudskih prava i demokracije, nego i za gospodarski prosperitet zemlje. Na tom tragu aktivno promice gradansku participaciju i sudjeluje u inicijativama koje imaju za cilj savjetovanje sa zainteresiranom javnošcu, koncept na kojem je i upravljanje unutar EU utemeljeno.
Priopćenja