- Objavljeno: 27.10.2014.
Jačanje odnosa s Turkmenistanom kroz energetiku, IT, brodogradnju i infrastrukturu
Prva potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusic doputovala je u službeni posjet u Ashgabat (Turkmenistan) gdje ce se tijekom današnjeg dana te sutra, sastati s predsjednikom Gurbanguli Berdimuhamedovim, zamjenikom predsjedatelja Vijeca ministara te ministrom vanjskih poslova Rašidom Meredovim, te zamjenikom predsjedatelja Vijeca ministara, zaduženim za transport i komunikacije, Satlikom Satlikovim kao i predsjednicom Parlamenta, Akjom Nuberdejevom.
Turkmenistan, država s nešto više od pet milijuna stanovnika, vecinski Turkmena (85%) te uz oko 5% Uzbeka te 4% Rusa, postao je samostalan raspadom SSSR-a 1991.g. Za razliku od ostalih država srednje Azije, Turkmenistan je vrlo malo ukljucen u regionalne i medjunarodne organizacije pa je tako neslužbeni pridruženi clan Zajednice neovisnih država (ZND), gost promatrac u šangajskoj organizaciji za suradnju (SCO), a nije clan Organizacije sporazuma o kolektivnoj sigurnosti (CSTO).
Turkmenistan je još 1998. g. potpisao s EU Sporazum o partnerstvu i suradnji cija ratifikacija jos nije dovršena, medutim EU i Turkmenistan suraduju bilateralno i na regionalnoj razini (EU - Srednja Azija). Suradnja na bilateralnoj razini odnosi se na gospodarske reforme, funkcioniranje tržišta, obrazovanje i efikasnu javnu upravu, vladavinu prava, itd. Na regionalnoj razini, politicka suradnja uredena je dokumentom "Regionalna strategija za Srednju Aziju 2007-2013" ciji su kljucni ciljevi osiguravanje sigurnosti i stabilnosti kao i razvoj funkcionalne javne uprave.
Turkmenistan je clanica Partnerstva za mir NATO-a od 1994.g.
Hrvatska je zainteresirana za jacanje gospodarskih odnosa s Turkmenistanom, prioritet je pet podrucja o kojem je ministrica Pusic, sa svojim kolegom Rashidom Meredovim, razgovarala na marginama OS UN u New Yorku u rujnu o.g., a radi se o energetici, IT, brodogradnji, infrastrukturi te visokom obrazovanju.
Priopćenja