Kardinal Paul Poupard, predsjednik Papinskog vijeca za kulturu („vatikanski ministar kulture“) primio je veleposlanika RH pri Svetoj Stolici Emilija Marina 2. listopada 2007. Tom prigodom vlp Marin mu je, u ime organizatora izložbe „L'Arte per la Pace in Europa e nel Mondo“, koja je uprilicena u Mondoviju (Piemont) od 21. rujna do 28. listopada 2007., predao prigodni katalog.
Kardinal Paul Poupard, predsjednik Papinskog vijeca za kulturu („vatikanski ministar kulture“) primio je veleposlanika RH pri Svetoj Stolici Emilija Marina 2. listopada 2007. Tom prigodom vlp Marin mu je, u ime organizatora izložbe „L'Arte per la Pace in Europa e nel Mondo“, koja je uprilicena u Mondoviju (Piemont) od 21. rujna do 28. listopada 2007., predao prigodni katalog.
Time je privedena svom završnom dijelu velika kulturno-umjetnicka inicijativa, posvecena sv. Anastaziji, „nadi za mir“, kako je definira katalog izložbe, koja je zapocela prije nekoliko godina, a imala svoju prezentaciju u Hrvatskoj, u listopadu i studenom 2006., u Zadru, te 14. ožujka 2006. svoju rimsku prezentaciju, koja je ukljucivala i obilazak crkve sv. Anastazije na Palatinu, u Rimu.
Izložba u Mondoviju s bogatim prigodnim katalogom, uprilicena je u organizaciji Grada i Biskupije Mondovì te Regije Piemont. Pokroviteljstvo su, medu ostalima, dali i UNESCO, Glavni tajnik Vijeca Europe i Grad Zadar.
Veleposlanik Marin je bio clanom Pocasnog odbora izložbe. U katalogu izložbe (218 str.) je objavljena i pozdravna rijec zadarskog nadbiskupa mons. Ivana Prendje (koji je takoder bio clanom Pocasnog odbora), te umjetnicka ostvarenja na temu sv. Anastazija s popisom imena 23 autora iz Hrvatske.
U katalogu je (str. 14) objavljena talijanska verzija predgovora koji je napisao vlp Marin:
„Pocašcen sam pozdraviti nastavak inicijative Odbora „Svete Anastazije (Stošije)“ / Comitato
„Amici di Santa Anastasia“ koji organizira izložbu i popratni katalog L'Arte per la pace in Europa e nel Mondo, a tu ce izložbu, nakon one koja je bila ujesen prošle godine u Zadru, u Hrvatskoj, ugostiti Mondovì, u Italiji. Simpozij i izložba u Zadru su mi u najljepšem sjecanju, kao manifestacija kulture, ekumenizma i mira. Nije slucajno upravo Zadar bio mjesto te manifestacije, kad je upravo u tom gradu najvelebnija crkva posvecena sv. Anastaziji, koja se u Zadru slavi od 808. god., kad je njezine zemne ostatke iz Carigrada donio biskup Donat, i to do danas, pod lokalnim imenom sv. Stošija, što je znak potpune udomacenosti kulta svetice.
Neobicna, ali hvalevrijedna inicijativa, koju je tako uporno i uspješno promicao predsjednik Odbora gosp. Pierre Tchakhotine, a koja je ukljucila i svemirski let dviju ikona sv. Anastazije, na taj nacin doživljava svoj vrhunac. Okolnost da su toliki znani i neznani prigrlili tu inicijativu, da su u toj inspiraciji izradena mnoga likovna djela, da su strucno predstavljeni razni aspekti kulta svetice, sve to potvrduje opravdanost inicijative, koja je, ne bez razloga, zavrijedila i posebnu potporu kard. Paul Pouparda, predsjednika Papinskog Vijeca za kulturu, koje je udijelilo pokroviteljstvo izložbi.
Na osobiti nacin sv. Anastazija, mucenica u Sirmiju – Sirmium, 304. godine, povezuje i ?akovacko-srijemsku biskupiju (Diacovensis, seu Bosnensis et Sirmiensis), kao i Zadarsku nadbiskupiju, s gradom Rimom, gdje je na Palatinu bila podignuta bazilika u kojoj su pape, od vremena Grgura Velikog, tradicionalno služili drugu, zornicu, božicnu misu, pa je hrvatskom veleposlaniku pri Svetoj Stolici velika radost pozdraviti sve one koji ce u Italiji biti u prilici posjetiti izložbu posvecenu sv. Anastaziji, Rimljanki.“
Veliki, bogato ilustrirani katalog prate dvije manje brošure (jedna o samoj izložbi, druga o sv. Anastaziji), te promidžbeni letak. Osim gore spomenutih autora umjetnickih djela iz Hrvatske, na izložbi su zastupljeni i autori iz: Argentine, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Danske, Finske, Francuske, Njemacke, Velike Britanije, Italije, Letonije, Meksika, Poljske, Ceške, Rumunjske, Rusije, Srbije i španjolske.
Veleposlanik Marin je u završnici susreta zahvalio kard. Poupardu na potpori koju je u raznim prigodama dao promidžbi hrvatske kulture tijekom svog dugog vodstva Papinskog vijeca za kulturu, te mu je zaželio svako dobro u trenutku njegova odlaska s tog celnog mjesta, upravo uoci skupa koje to Vijece organizira krajem listopada u Dubrovniku, a na kojem ce prvi put nastupiti novi predsjednik nadbiskup Gianfranco Ravasi.
Kard. Poupard je zahvalio na dobrim željama, te je uzvratio evociranjem dojmova sa svojih susreta s djelatnicima i celnicima hrvatske kulture u raznim prigodama.
Priopćenja