- Objavljeno: 04.04.2018.
Tribina „NATO i TI“: Clanstvo Makedonije u Savezu jamcit ce sigurnost i omoguciti gospodarski rast
Ministarstvo obrane RM, u povodu Dana NATO-a, danas je organiziralo tribinu pod nazivom „NATO i TI“ na kojoj su potpredsjednica Vlade i ministrica obrane Radmila šekerinska, ministar financija Dragan Tevdovski, veleposlanik SAD-a Jess Baily, hrvatska veleposlanica Danijela Barišic i šef Ureda za vezu NATO-a kbb Gorazd Bartol, razgovarali o tome što predstavlja NATO Savez, zašto Makedonija želi biti clanica te koju ce korist imati makedonski gradani i država od clanstva u NATO-u.
„Makedonija želi biti dio Alijanse zato jer je NATO jedan od najuspješnijih saveza u povijesti covjecanstva. Polovina svjetske gospodarske moci, kao i polovina vojne moci je u državama clanicama NATO-a. Vojna moc ne znaci da Savez ima kapacitete za napad, nego da ima kapacitete kojima jamci kolektivnu sigurnost i kolektivnu obranu“, rekla je ministrica šekerinska.
Ona se osvrnula na dva pitanja – zašto Makedonija želi i zašto može biti clanica NATO-a, istaknuvši da o clanstvu postoji konsenzus i gradana, ali i politickih stranaka. „Ako pogledate države koje imaju najvecu kvalitetu života, prema razlicitim mjerilima, vidjet cete da su, medu prvih deset na svakom od popisa, osam clanica NATO-a, jedna je NATO partner, a jedna je okružena NATO clanicama“ kazala je ministrica te dodala da je Makedoniji clanstvo u NATO-u garantira sigurnost te ce omoguciti gospodarski rast.
Ministrica šekerinska rekla je i da prema Washingtonskom ugovoru koji je potpisan na današnji dan 1949.g., svaka država koja može pridonijeti kolektivnoj sigurnosti te koja dijeli jednake vrijednosti – vladavina prava, demokracija i sloboda, može postati clanica saveza.
„Vrlo je važno da u posljednjih deset mjeseci pokazujemo da demokratsko tkivo u Makedoniji nije bilo izgubljeno“ rekla je. Istaknula je da se danas u medijima umjesto propagande može vidjeti kritika upucena onima koji nose odgovornost, da u pravosudu postoje izazovi ali da politicari više nisu iznad zakona, a vlast ne bježi od debata i diskusija, a djelovanje vlasti je transparentno.
Ministrica je podsjetila na rijeci glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga koji je u Sobranju Republike Makedonije rekao da su saveznici impresionirani reformama koje je zapocela i na kojima radi Makedonija.
Kada je rijec o mogucnostima za razvoj vojne profesije, osobito kao dijela NATO-a, ministrica je istaknula da ne postoji druga profesija koja nudi toliko puno mogucnosti za napredovanje i za obuku u brojnim zemljama, kao što je vojna profesija te je pozvala sve mlade da se prijave na upravo objavljen oglas za prijem u profesionalnu vojnu službu.
Ministar financija Dragan Tevdovski istaknuo je da je za Makedoniju prioritet clanstvo u NATO-u što se može vidjeti i po znacajnom povecanju proracuna za obranu, prvog poslije dugo vremena. Dodao je da ce clanstvo donijeti ozbiljne ekonomske benefite za Makedoniju jer NATO predstavlja kolektivnu sigurnost za zemlje clanice, a sigurnost i stabilnost su kljucni cimbenici za investitore. „NATO je sidro sigurnosti i primjeri iz našeg susjedstva pokazuju ozbiljan rast investicija nakon što su te države postale punopravne clanice“ kazao je Tevdovski isticuci primjere Bugarske i Albanije gdje su investicije nakon ulaska u clanstvo porasle dvostruko.
Veleposlanik SAD Jess Baily na tribini je istaknuo da, za razliku od ovakvih tribina prethodnih godina, sada može reci da postoji realna mogucnost da Makedonija u bliskoj buducnosti postane clanica NATO-a te je istaknuo sudjelovanje Makedonije u NATO misijama.
Hrvatska veleposlanica Danijela Barišic, a hrvatsko veleposlanstvo u Makedoniji je i NATO kontakt tocka, istaknula je da NATO nije samo vojni, vec i politicki savez država koje dijele jednake vrijednosti. Dodala je kako svi želimo živjeti u demokratskom svijetu u kojem je kljucna vladavina prava, a to je moguce samo u sigurnom okruženju za što je NATO savez jamac. Kazala je i kako su u procesu pristupanja NATO-u, zemlje clanice Hrvatsku ocjenjivale prema kriterijima politicke i gospodarske stabilnosti, a tek onda prema kriterijima koji se odnose na vojno i obrambeno podrucje. Govorila je i o potpuno promijenjenim okolnostima u razdoblju od ulaska Hrvatske u NATO do danas jer prije desetak godina nije bilo ni arapskog proljeca, ni ISIL-a, a hladni rat je iz tadašnje perspektive bio daleka prošlost. Istaknula je takoder kako je u Hrvatskoj postojao potpuni konsenzus gradana i politickih stranaka vezan uz postizanje strateških ciljeva – clanstva u EU i NATO. Podsjetila je da su Makedonija i Hrvatska zemlje koje dijele zajednicku prošlost prije 27 godina dijelile iste strateške ciljeve – clanstvo u euroatlantskim integracijama, pri cemu je Hrvatska ostvarila svoje ciljeve, dok je Makedonija na tom putu, zbog internih i eksternih okolnosti, bila usporena te je dodala kako vjeruje kako cemo u skoroj buducnosti i u Makedoniji, kao saveznici reci „Mi smo NATO“.
Kapetan bojnog broda Gorazd Bartol, šef Ureda za vezu NATO-a u Skopju istaknuo je da je Savez organizacija 29 država te je izrazio nadu da ce vrlo skoro to postati organizacija kojoj ce se prikljuciti i trideseta clanica.
Tribinu su svojim obracanjima otvorili nacionalni koordinator za NATO Stevo Pendarovski, predsjednik svjetske ATA organizacije Fabrizio Luccioli te predsjednik ATA Makedonija i savjetnik premijera RM za NATO Ismet Ramadani.
Tribinu su, zajedno s Ministarstvom obrane RM organizirali ATA Makedonija, NATO Ured za vezu te Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Republici Makedoniji kao NATO kontaktna tocka.
Priopćenja