- Objavljeno: 22.04.2010.
Bilateralni gospodarski odnosi
Bilateralni gospodarski odnosi RH - RM
Recentni dosezi bilateralnih gospodarskih odnosa izmedu dviju država refleksija su globalne gospodarske krize koja se na bilateralnoj razini reflektirala u smanjenju ukupne vanjskotrgovinske razmijene, zbog cega je Hrvatska kao vanjskotrgovinski partner Makedonije pala sa sedmog na deseto mjesto. Osim globalnih recesijskih problema na ovakav pad robne razmijene svakako su utjecale odredene administrativne i birokratske prepreke s kojima se susrecu hrvatske tvrtke poslujuci u Makedoniji. Jedan od novo nastalih problema s kojima se susrecu hrvatske tvrtke je i zaštita intelektualnog vlasništva, odnosno zaštita vlastitih brandova na makedonskom tržištu. U okviru djelovanja Makedonsko-hrvatskog poslovnog kluba pokušavaju se uz pomoc Veleposlanstva iznaci rješenja za pojedine poslovne probleme.
Bilateralni gospodarski odnosi izmedu Republike Hrvatske i Republike Makedonije do 2006. godine temeljili su se na Ugovoru o slobodnoj trgovini koji je te godine zamijenjen novim multilateralnim medunarodnim ugovorom pod imenom CEFTA 2006., a koji je po provedenoj ratifikaciji od strane svih clanica stupio na snagu 2008. godine stvorivši tako jedinstveno carinsko podrucje.
Iako sam ugovor CEFTA 2006. predvida postupno višegodišnje vrijeme prilagodbe do njegove jedinstvene primjene na podrucju sviju država clanica, vec sada se može ustvrditi da ugovor u znacajnoj mjeri pogoduje Republici Makedoniji koja svojom jeftinom radnom snagom i povoljnim poreskim sustavom postaje interesantna za ulaganje u proizvodne kapacitete, buduci se tako proizvedena roba može plasirati na podrucje clanica CEFTA 2006. bez dodatnih carinskih opterecenja.
Usprkos takvim okolnostima Makedonija za sada nije uspjela privuci znacajne strane investicije u proizvodni sektor iz najvjerojatnijeg razloga što dnevne politicke okolnosti u znacajnoj mjeri utjecu na gospodarsko poslovanje.
Priopćenja