Predsjednik Vlade RH Dr. Ivo Sanader ocijenio je "iznimno uspješnim" svoj trodnevni posjet SAD-u i razgovore s predsjednikom George W. Bushom, potpredsjednikom Richardom Cheneyem, ministrom obrane Donaldom Rumsfeldom i državnom tajnicom Condoleezzom Rice.
WASHINGTON, 19. listopada 2006. - Predsjednik Vlade RH Dr. Ivo Sanader ocijenio je "iznimno uspješnim" svoj trodnevni posjet SAD-u i razgovore s predsjednikom Georgeom W. Bushom, potpredsjednikom Dickom Cheneyem, ministrom obrane Donaldom Rumsfeldom i državnom tajnicom Condoleezzom Rice.
Srdacan prijem i podršku koju su celnici SAD-a iskazali Hrvatskoj i njezinim euroatlantskim težnjama, premijer Sanader je u srijedu u Washingtonu opisao kao "konacnu potvrdu i konacnu afirmaciju Hrvatske kao subjekta medunarodne politike i zajednicki uspjeh svih onih koji su radili na ucvršcenju medunarodnog položaja Hrvatske".
Dodao je kako pritom misli na predsjednika Stjepana Mesica, na Hrvatski sabor, na predsjednika Sabora, bivše Vlade i hrvatske branitelje koji su se 1991. borili za neovisnost.
"Ovo što smo doživjeli u Washingtonu svjedoci da je Hrvatska postala renomirani partner medunarodne zajednice, SAD-a, EU-a i svih kojima je stalo do prosperiteta i mira u svijetu", kazao je.
Kao najupecatljiviji trenutak posjeta izdvojio je izjavu predsjednika Busha da Hrvatska treba uci u clanstvo NATO-a 2008. godine.
"To je snažna izjava koja ce imati znacajan ucinak na summit NATO-a u Rigi i dati pecat završnom dokumentu skupa", rekao je.
Na pitanje je li zauzvrat Hrvatska trebala obecati potpisivanje clanka 98. o neizrucivanju americkih vojnika medunarodnom kaznenom sudu ili slanje dodatnih snaga u Afganistan, Sanader je kazao kako je cuo za takva nagadanja u Hrvatskoj, ali da se "o tome nije govorilo", te napomenuo kako se Hrvatska treba "emancipirati" i gledati na to kao na rezultat ukupnih napora na svojoj medunarodnoj afirmaciji.
Kazao je kako je predsjednik Bush zahvalio na doprinosu koji Hrvatska daje u Afganistanu i u 11 mirovnih misija UN-a u svijetu.
Busha je zanimalo i do kuda je Hrvatska došla na putu u EU, rekao je Sanader. Istaknuo je koincidenciju završetka screeninga, kao prve etapa hrvatskih pristupnih pregovora s Bruxellesom.
S predsjednikom Bushom razgovarali smo i o globalnom ratu protiv terorizma, zanimalo ga je naše mišljenje o nuklearnom pokusu Sjeverne Koreje, o Iranu i drugim pitanjima, rekao je premijer i dodao kako SAD respektiraju naše mišljenje o razlicitim pitanjima medunarodne zajednice, posebno o stanju u regiji, o BiH, o Kosovu, do razvoja situacije u Moldovi, i Ukrajini.
Iz izvora hrvatskog izaslanstva se doznaje da je predsjednika Busha posebno dojmilo kako mu je premijer Sanader obrazložio razvoj situacije u jugoistocnoj Europi i angažman Hrvatske za trajno stabiliziranje regije.
U razgovorima s predsjednikom SAD-a i drugim dužnosnicima "naglasio sam potrebu održavanja statusa ravnopravnosti, konstitutivnosti i suverenosti hrvatskog naroda u BiH kao temeljne pretpostavke ocuvanja BiH, što su podržali svi americki sugovornici", rekao je Sanader.
"Hrvatska je prijateljska zemlja, koja ce se zauzimati za europsku buducnost BiH, ali Hrvati moraju zadržati jednakopravnost i konstitutivnost kao i druga dva naroda", porucio je.
Na upit o tome kako hrvatsku javnost uvjeriti u prednosti NATO clanstva, premijer je kazao kako NATO danas nije ono što je bio u vrijeme Hladnog rata, vec je prije svega sustav vrijednosti kao što su demokracija, sloboda, ljudska prava, vladavina prava, socijalno-tržišno gospodarstvo. "To su vrijednosti koje Hrvatska brani i koje živi. Da je kojim slucajem Hrvatska 1991. bila clanica NATO-a nikada ne bi bilo rata", rekao je Sanader.
Na pitanje o tome koliko je izgledno da predsjednik Bush dode u posjet Hrvatskoj u koji ga je pozvao, premijer Sanader je kazao kako ocekuje njegov posjet, te da je siguran kako bi bio "toplo docekan i primljen u Hrvatskoj".
Na upit je li na razgovorima s americkom stranom spominjan natjecaj za nabavu oklopnih transportera za Hrvatsku vojsku, u kojemj sudjeluje i austrijska tvrtka Steyer u americkom vlasništvu, odgovorio je negativno.
"I tu se vidi potpora koju SAD daje Hrvatskoj. Nije bilo ni rijeci o tom projektu koji Hrvatska namjerava što prije realizirati", rekao je Sanader i dodao kako je s predsjednikom Mesicem dogovorio da nadležno "povjerenstvo potpuno neovisno procijeni što je najbolje za našu vojsku".
Odgovarajuci na pitanje o razgovorima o novim americkim investicijama u Hrvatskoj, premijer je ukazao na primjer Ceške, ciji mu je premijer devet milijardi dolara ulaganja u 2005. obrazložio clanstvom u NATO-u i EU-u, sugerirajuci da clanstvo donosi dobrobiti i na tom planu.
Najavio je kako iz SAD-a putuje u Helsinki na sastanak celnika Europske pucke stranke (EPP), kojoj pripada i HDZ.
U posjetu SAD-u su, uz premijera Sanadera, boravili su i ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar Kitarovic, ministar gospodarstva Branko Vukelic i ministar kulture Božo Biškupic.
Priopćenja