- Objavljeno: 28.02.2014.
Ministrica Pusic sa zamjenikom državnog tajnika SAD-a Burnsom
(Hina) - Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusic izjavila je u petak u Washingtonu da bi iduci summit NATO-a u Velikoj Britaniji trebao biti summit proširenja, jer smatra da je nekoliko zemalja jugoistocne Europe spremno za clanstvo ili za napredak prema clanstvu u Sjevernoatlanskom savezu.
"Iako odluka nije formalno donesena, stvara se dojam da iduci summit NATO-a nece biti summit proširenja. Hrvatski stav je da bi trebao biti i da u regiji postoji nekoliko zemalja koje se kvalificiraju za punopravno clanstvo ili za napredak na tome putu", rekla je Pusic nakon sastanka sa zamjenikom americkog državnog tajnika Williamom Burnsom.
Hrvatska je zajedno s Albanijom ušla u NATO 2009., a Crna Gora, BiH i Makedonija na razlicitim su stupnjevima integracije u Savez. Iako je clanica NATO-ovog programa Partnerstvo za mir, Srbija je proglasila vojnu neutralnost i ne želi uci u NATO, koji ce iduci sastanak na vrhu održati u rujnu u Newportu u Walesu.
šefica hrvatske diplomacije i visoki americki dužnosnik razgovarali su o stanju u BiH, gdje su nedavni socijalni nemiri prerasli u politicku pobunu protiv vlasti na svim razinama.
"Transatlansko partnerstvo u BiH je potrebno, ali to je u velikoj mjeri europsko pitanje i EU mora odigrati kljucnu ulogu", rekla je Pusic, koja je Burnsa upoznala s hrvatskom inicijativom za BiH o kojoj ce se raspravljati na iducoj sjednici Vijeca za europske poslove EU-a.
Po rijecima hrvatske ministrice, rijec je o specificnom modelu pristupanja BiH koji bi osmislila Europska komisija i u kojem bi rješavanje "teške i nestabilne situacije" bilo dio, a ne preduvjet za pocetak pregovarackog procesa.
Ta bi inicijativa "znacila puno sigurniju i opipljiviju perspektivu clanstva i ugradila bi u pregovaracki proces rješavanje problema koji su danas na dnevnom redu i koji destabiliziraju cijelu regiju", rekla je Pusic.
Govoreci o mogucnosti ukidanja viza hrvatskim gradanima za ulazak u SAD, Pusic je rekla da su za visoki postotak odbijenica uglavnom odgovorni hrvatski državljani koji žive izvan Hrvatske.
"Postoji nekoliko ideja, ukljucujuci šire informiranje javnosti što je potrebno za dobivanje americkih viza kako se ljudi koji ne ispunjavaju uvjete ne bi prijavljivali", rekla je Pusic i dodala kako se nada da ce se to pitanje riješiti bilateralno, iako postoji mogucnost da se ono riješi na razini EU-a.
Izjava ministrice Pusic nakon sastanka-prvi dio
Vaš preglednik ne podržava audio elemente. Datoteku možete preuzeti ovdje.
O BIH i Ukrajini
Vaš preglednik ne podržava audio elemente. Datoteku možete preuzeti ovdje.
Priopćenja