Ministar unutarnjih poslova Republike Hrvatske Ivica Kirin sudjelovao je na 7. Regionalnoj ministarskoj konferenciji o nezakonitim migracijama, organiziranom kriminalu, korupciji i terorizmu, Brdo kod Kranja, 4. listopada 2007. godine
Na Konferenciji je istaknuta važnost „Brdo procesa“, inicijative koju su prije sedam godina pokrenule Austrija i Slovenija s ciljem povecanja uspješnije suradnje zemalja Europske unije i jugoistocne Europe, te razlicitih medunarodnih organizacija i institucija. Jedna od središnjih tema konferencije bila je bolje i ucinkovitije upravljanje migracijskim tokovima u kontekstu provedbe globalnog pristupa migracijama u Jugoistocnoj Europi. U tom procesu, Republika Hrvatska ima iznimno važno mjesto, jer se nalazi na putu ucestalih legalnih, ali i nezakonitih migracija s europskog jugoistoka prema Europskoj uniji.
Ministar unutarnjih poslova Republike Hrvatske Ivica Kirin sudjelovao je na 7. Regionalnoj ministarskoj konferenciji o nezakonitim migracijama, organiziranom kriminalu, korupciji i terorizmu, Brdo kod Kranja, 4. listopada 2007. godine
Ministar unutarnjih poslova RH Ivica Kirin na Brdu kod Kranja sudjelovao je na 7. regionalnoj ministarskoj konferenciji o nezakonitim migracijama, organiziranom kriminalu, korupciji i terorizmu.
Na Konferenciji je istaknuta važnost „Brdo procesa“, inicijative koju su prije sedam godina pokrenule Austrija i Slovenija s ciljem povecanja uspješnije suradnje zemalja Europske unije i jugoistocne Europe, te razlicitih medunarodnih organizacija i institucija.
Jedna od središnjih tema konferencije bila je bolje i ucinkovitije upravljanje migracijskim tokovima u kontekstu provedbe globalnog pristupa migracijama u Jugoistocnoj Europi. U tom procesu, Republika Hrvatska ima iznimno važno mjesto, jer se nalazi na putu ucestalih legalnih, ali i nezakonitih migracija s europskog jugoistoka prema Europskoj uniji.
Govoreci o hrvatskim postignucima na tom podrucju ministar Ivica Kirin naglasio je da je nedavnim usvajanjem migracijske politike za 2007. i 2008., te Zakona o azilu i Zakona o strancima, kao i stalnim ulaganjima u jacanje prekogranicne sigurnosti, Republika Hrvatska vec sada ispunila temeljne standarde Europske unije. Dodao je da su Vladinim usvajanjem Schengenskog akcijskog plana i vec ranije usvojenom Strategijom integriranog upravljanja granicom i razvojem granicne policije stvorene pretpostavke za primjenu schengenskih standarda na hrvatskim granicama. To jamci i jacanje zajednicke sigurnosti, stabilnosti i napretka Republike Hrvatske u procesu pridruživanja Europskoj uniji – istaknuo je ministar Kirin i rekao:
„Iako je u prošlosti Republika Hrvatska bila uglavnom emigrantska zemlja, u današnje vrijeme postaje sve zanimljivije odredište strancima koji u gospodarstvu Hrvatske vide mogucnost za pronalaženje zaposlenja. Broj imigranata u Republiku Hrvatsku raste, no on je još uvijek niži nego u zemljama clanicama EU. Cesti su i migracijski tokovi preko Republike Hrvatske koji za krajnje odredište imaju neku od država zapadne Europe.“
Pritom, dodao je ministar Kirin, nisu rijetki ni slucajevi ilegalnih migracija, ali se vrlo dobrom suradnjom sa susjednim zemljama u sprjecavanju takvih pojava postižu sve bolji rezultati. Izdvojio je nedavno dovršenu akciju „Put 2“ u kojoj je otkrivena medunarodna krijumcarska skupina za koju se osnovano sumnja da je od veljace do rujna preko granice ilegalno prebacila više od 150 osoba. Uspjehu takvih akcija, bez sumnje, doprinosi i skladan pristup šest zemalja okupljenih u Regionalnu inicijativu za migracije, azil i izbjeglice, kojom do travnja sljedece godine predsjeda Republika Hrvatska.
Na 7. ministarskom sastanku ministara unutarnjih poslova zemalja clanica „Brdo procesa“ predstavljen je i migracijski profil za zemlje Zapadnog Balkana i Tursku, koji predstavlja usvajanje europskih migracijskih standarda i u tim zemljama. Raspravljalo se i o ugroženosti jugoistocne Europe od organiziranog kriminala i mjerama koje bi doprinijele zajednickoj još uspješnijoj borbi protiv organiziranog kriminala, ali i svih drugih vidova kriminalnih aktivnosti, a posebice prijetnje terorizmom. Predstavljen je i novi okvir za medukulturni dijalog zemalja EU i jugoistocne Europe i podizanje sigurnosnih standarda u regiji.
Na margini Regionalne konferencije u Brdu kod Kranja ministar unutarnjih poslova Ivica Kirin i ministar unutarnjih poslova Rui Pereira potpisali su Sporazum izmedu RH i Europske unije o sudjelovanju pripadnika hrvatske policije u policijskoj misiji Europske unije u Afganistanu (EUPOL Afganistan). Sporazum regulira odnose Republike Hrvatske i Europske unije u pogledu sudjelovanja hrvatskih policajaca u toj mirovnoj misiji, kao i druga medusobna prava i obveze dviju strana. Prilikom potpisivanja sporazuma dvojica ministara naglasili su kako je to još jedan dokaz visoke razine suradnje Hrvatske i Europske unije u podrucju sigurnosti i unutarnjih poslova.
Naglasivši da je Republika Hrvatska vec gotovo u cijelosti ispunila mjerila postavljena za podrucje sigurnosti i unutarnjih poslova u pregovarackom procesu o pristupanju Europskoj uniji, ministar Ivica Kirin rekao je kako se zahvaljujuci iznimnom naporu svih zaposlenika, Ministarstvo unutarnjih poslova RH u vrlo kratkom roku pretvorilo od primatelja u davatelja medunarodne pomoci. Pocetkom ove godine, naglasio je ministar Kirin, prestao je i nadzor OESS-a nad radom hrvatske policije, a naši djelatnici vec nekoliko godina s velikim uspjehom sudjeluju u razlicitim mirovnim misijama.
„Do sada je više od 40 djelatnika MUP RH boravilo u sastavu mirovnih postrojbi UN i EUPOL u Afganistanu, Istocnom Timoru, Cipru, Jordanu, Kosovu i drugdje. Ovih smo dana donijeli odluku koju još mora potvrditi Vlada RH o slanju jednog našeg djelatnika u mirovnu misiju na Haitiju, a takoder cemo uskoro povecati prisutnost naših policajaca u misiji UNMYK-a na Kosovu“ – rekao je ministar Kirin u prigodi potpisivanja sporazuma s Europskom unijom.
Priopćenja