Veleposlanik Mihelin na potpisivanju novog Memoranduma o suglasnosti o suradnji na Zajedničkom hrvatsko-kineskom laboratoriju za bioraznolikost i ekološki sustav u sljedećem petogodišnjem razdoblju

  • Slika
  • Slika
  • Slika
Chengdu, 18. studenog 2024. Na poziv Zajedničkog hrvatsko-kineskog laboratorija za bioraznolikost i ekološki sustav, veleposlanik Mihelin sudjelovao je u programu obilježavanja dosadašnjeg rada i potpisivanja Memoranduma o suglasnosti o ovoj znanstvenoj suradnji i u sljedećem petogodišnjem razdoblju, kao i posjeta izaslanstva hrvatskih sveučilišta.
 
Memorandum je sklopljen između Sveučilišta u Zagrebu i Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, s jedne strane, i Instituta za biologiju iz Chengdua, u sklopu Kineske akademije znanosti, s druge strane. Zajednički hrvatsko-kineski laboratorij za bioraznolikost i ekološki sustav priznat je i u okviru Inicijative Pojas i put. Kroz ovu znanstvenu suradnju povezani su i istaknuti nacionalni parkovi dviju zemalja, Plitvička jezera i Jiuzhaigou te Krka i Huanglong, surađujući na pitanjima održivog razvoja, održivog turizma i zaštite okoliša.
 
Nakon poziva na odavanje počasti svim žrtvama Domovinskog rata, na dan posvećen sjećanju na njih, posebice žrtvu Vukovara i Škabrnje, veleposlanik Mihelin u svojem je pozdravnom govoru naglasio suradnju EU-a i Kine u području bioraznolikosti, borbe protiv klimatskih promjena i zaštite okoliša, kao i prepoznatu znanstvenu suradnju RH i NR Kine. Posebno je izdvojio predani rad i entuzijazam profesorice emerite zagrebačkog Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Anđelke Plenković-Moraj na ovom projektu koja je nagrađena i prestižnom kineskom Nagradom prijateljstva Tianfu 2019. godine. Prorektor Sveučilišta u Zagrebu za međunarodnu i institucijsku suradnju prof. dr. sc. Jurica Pavičić naglasio je otvorenost Sveučilišta za daljnju suradnju. Kineski izvršni direktor Zajedničkog laboratorija prof. dr. sc. Sun Geng predstavio je njegova dosadašnja postignuća i zajedničku suradnju. Profesorica emerita Plenković-Moraj zahvalila je na svoj dosadašnjoj potpori i suradnji.
 
Svečanosti je, uz vodstvo Instituta za biologiju iz Chengdua, predstavnike Kineske akademije znanosti, pokrajinskih i gradskih vlasti, nazočilo i izaslanstvo zagrebačkog i dubrovačkog sveučilišta koje je tih dana boravilo u Kini na Svjetskoj konferenciji o kineskom jeziku povodom dvadesete obljetnice Konfucijevih instituta, kao i radi posjeta partnerskom Šangajskom sveučilištu za međunarodno poslovanje i ekonomiju, predvođeno prorektorom Pavičićem i rektorom prof. dr. sc. Nebojšom Stojčićem.
 

Pisane vijesti