Državna tajnica za Europu Andreja Metelko-Zgombić na sastanku Vijeća za opće poslove u Bruxellesu 28. siječnja 2025.

  • Slika
  • Slika
  • Slika
Državna tajnica za Europu Andreja Metelko-Zgombić sudjelovala je na sastanku ministara i državnih tajnika za Europu Vijeća za opće poslove, 28. siječnja 2025., u Bruxellesu, u okviru započetog šestomjesečnog predsjedanja Poljske Vijećem EU.

Uvodno je poljsko predsjedništvo predstavilo program svog predsjedanja kojem je prioritetna tema sveobuhvatna sigurnost EU-a u sedam dimenzija: vanjska, unutarnja, ekonomska, energetska, zdravstvena, prehrambena te informacijska sigurnost. Pozdravivši prioritete poljskog predsjedništva, državna tajnica Metelko-Zgombić posebno je istaknula važnost daljnje sveobuhvatne podrške Ukrajini najavivši ujedno i dolazak ukrajinskog premijera Denisa Šmihala u službeni posjet Hrvatskoj 29. siječnja. Istaknula je proširenje Unije kao snažan geopolitički instrument EU-a koji direktno pridonosi miru, stabilnosti i ukupnoj europskoj sigurnosti te kao takvo, uz svoju geopolitičku dimenziju, mora biti temeljeno na individualnom pristupu i vlastitim zaslugama, kako bi se osigurao pozitivan transformativni učinak koji ide u korist i Unije i država pristupnica. Hrvatska stoga potiče države kandidate, posebno iz susjednog zapadnog Balkana, da provode vjerodostojne reforme i ispune zadane uvjete i kriterije. Istaknula je i snažnu podršku jačanju europske konkurentnosti, a u tom kontekstu za Hrvatsku je posebno važna i snažna kohezijska politika kao i demografska revitalizacija prije svega ruralnih područja. Državna tajnica je istaknula i važnost daljnjeg rada na migracijskim pitanjima, s naglaskom na potrebu ubrzanja rada na vraćanju ilegalnih migranata i jačanju strateške suradnje s partnerskim trećim zemljama, kao i na razvijanju sveobuhvatnog pristupa Sredozemlju. Istaknula je i važnost najavljenih aktivnosti na pripremi novog Višegodišnjeg financijskog okvira 2028.-2034., za koji Hrvatska smatra da mora biti dovoljno ambiciozan i snažan da omogući vjerodostojno i zajedničko djelovanje EU-a u rješavanju zajedničkih izazova.

U okviru redovitog Godišnjeg dijaloga o vladavini prava u EU, Vijeće je razmijenilo mišljenja o nalazima Europske komisije iz Godišnjeg izvješća o vladavini prava u EU iz srpnja 2024., za Mađarsku, Rumunjsku, Portugal i Sloveniju. Državna tajnica Metelko-Zgombić pozdravila je nastavak ovog neformalnog dijaloga koji omogućuje usporedno sagledavanje institucionalnih i zakonodavnih rješenja širom EU-a, a ujedno se kao preventivni instrument pokazuje korisnim u jačanju međusobnog povjerenja država članica te u konačnici i u jačanju vladavine prava u EU. U sljedećem krugu rasprave na Vijeću u svibnju, raspravljat će se o nalazima EK za Slovačku, Finsku, Švedsku i Belgiju.

Pod točkom Ostalo, Francuska je izvijestila o svojoj inicijativi glede jačanja integriteta europskih izbornih procesa, posebice u kontekstu stranih uplitanja, a Češka o mogućnostima postupne integracije Ukrajine i Moldove u jedinstveno tržište EU-a.
 

Pisane vijesti