Umjetničke interpretacije dubrovačke glazbene baštine u Bruxellesu

  • Slika
  • Slika
  • Slika
Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Kraljevini Belgiji u suradnji s Hrvatsko-austrijskim društvom Dubrovnik predstavilo je 21. rujna 2024. glazbeni projekt Druga strana povijesti  u Muzeju muzičkih instrumenata u Bruxellesu.
Projekt se realizirao kao dio programa ,,Godine UNESCO-ve svjetske baštine“ u Gradu Dubrovniku, kojom se obilježava 45. godina upisa Staroga grada Dubrovnika na UNESCO-ov Popis svjetske baštine., te nedavni upis arhivskih fondova iz razdoblja Dubrovačke Republike na UNESCO-ovu listu Sjećanje svijeta.
 
Sopranistica Marija Lešaja, te pijanistica i autorica projekta Ivana Jelača posjetitelje su  glazbom uveli u društveno ozračje Dubrovačke republike na prijelazu iz 18. u 19.  stoljeće.  Publika će se imati priliku upoznati s raritetnim instrumentom fortepijanom, a glazbeni  program  je predstavio reprezentativne  primjere dubrovačkih  skladateljica i skladatelja,  te  europskih   suvremenika 18. i 19. stoljeća. Udruga Sve ostalo je glazba u partnerstvu s Dubrovačkim muzejima više od desetljeća valorizira i promovira kulturnu baštinu i bogato glazbeno nasljeđe iz doba Dubrovačke republike. S obzirom da Dubrovnik ima u svjetskim razmjerima raritetan i iznimno vrijedan povijesni  instrument  bečkog  graditelja  Antona  Waltera  iz  1790.  godine  koji  je restauracijom  osposobljen  za  muziciranje,  glazbeni  program koji su izvele pijanistica  Ivana Jelača i sopranistica Marija Lešaja, sadržavao je reprezentativne  primjere dubrovačkih  skladateljica i skladatelja,  ali  i  one  europskih  im  suvremenika. Koncept programa temeljen je na istraživanjima kulturološkog i umjetničkog značaja glazbenih salona, s posebnim naglaskom na glazbenice koje su imale vodeću ulogu u tadašnjim europskim kulturnim, umjetničkim i intelektualnim krugovima. Ivana Jelača, ujedno i autorica ovog projekta te doktorantica pri Orpheus Institutu i KU Leuven u Belgiji, posjetitelje je vodila kroz odabrani repertoar i društveno ozračje Dubrovačke republike na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće, ističući kulturne veze koje su i danas spona zajedničkih nastojanja u očuvanju kulturne baštine.
 
Interes i odaziv diplomatskog zbora, predstavnika hrvatskih kulturnih udruženja koja djeluju u Belgiji, hrvatske škole i ostalih bio je izvrstan. Uzvanici su imali priliku sudjelovati u nesvakidašnjem glazbenom događaju koji je još jednom potvrdio visoki nivo kulture i naobrazbe ondašnjeg Dubrovnika. Uzvanicima se obratila Iris Ljubičić, privremena otpravnica poslova, koja je istaknula poseban doprinos i značaj Dubrovnika u širem europskom kontekstu, te Branka Martinović Vuković, predsjednica Hrvatsko-austrijskog društva Dubrovnik, koja je pobliže informirala o uspješnoj suradnji i realiziranim koncertima. Dubrovačke muzeje predstavljala je kustosica Kulturno-povijesnog muzeja Lucija Vuković.

Pisane vijesti