- Objavljeno: 22.04.2010.
Suradnja na podrucju kulture i obrazovanja
Suradnja na podrucju kulture i obrazovanja
Suradnja Republike Hrvatske, Kraljevine Belgije i Velikog Vojvodstva Luksemburg na podrucju kulture realizira se putem aktivnosti Veleposlanstva, koje služi kao spona izmedu hrvatskih institucija (Ministarstvo kulture, Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija) ili samostalno organizira kulturno-promidžbene aktivnosti.
Hrvatska se u Kraljevini Belgiji i Velikom Vojvodstvu Luksemburg predstavlja putem razlicitih kulturnih manifestacija u okviru kojih se predstavljaju razni vidovi kulture, umjetnosti i hrvatske tradicije, vecina njih u Bruxellesu. Veleposlanstvo takoder organizira brojne promidžbene aktivnosti, predavanja na belgijskim sveucilištima, power-point prezentacije u razlicitim institucijama (medunarodni klubovi i kulturni centri), te susrete s belgijskim novinarima, a ukljuceno je i u aktivnosti turisticke promidžbe RH, koju vodi Ured Hrvatske turisticke zajednice u Bruxellesu.
Suradnja Republike Hrvatske, Kraljevine Belgije i Velikog Vojvodstva Luksemburg na podrucju znanosti i obrazovanja realizira se putem razmjene studenata i istraživaca. Stipendije hrvatskim državljanima dodjeljuju se na temelju javnog natjecaja Ministarstva znanosti obrazovanja i športa (Filozofski fakultet u Zagrebu, Zagrebacka slavisticka škola i dr.), te temeljem stipendija koje nude flamanska i frankofona zajednica (npr. frankofona zajednica u Belgiji svakog ljeta dodjeljuje stipendije za ucenje francuskog jezika).
Tijekom 2009. ostvarena je suradnja hrvatskih sveucilišta, Sveucilišta u Osijeku i Sveucilišta u Zagrebu, s Universite Libre de Bruxelles na inicijativu profesora politickih znanosti s ULB-a (Centre d'etude de la vie politique – Cevipol) Jean –Michelea de Waelea. Profesor de Waele predaje vec više od deset godina i na Institutu za europske studije ULB-a kolegij „Politicki režimi zemalja Srednje i Istocne Europe“, te je medu studentima zamijetio izuzetno slabo poznavanje situacije na tim podrucjima, što obuhvaca i Hrvatsku. Stoga je odlucio, putem VRH-a u Bruxellesu, inicirati suradnju s hrvatskim sveucilištima kako bi se produbilo poznavanje povijesne i politicke situacije u Hrvatskoj.
Svake godine odredeni broj hrvatskih studenata dolazi na pretežno poslijediplomske studije u KB (College d'Europe, Sveucilište u Leuvenu), dok belgijski studenti odlaze na hrvatska sveucilišta vecinom radi ucenja hrvatskog jezika (Croaticum, Filozofski fakultet u Zagrebu).
Vezano uz daljnji razvoj suradnje RH i KB na planu kulture i obrazovanja, otvorene su mogucnosti suradnje sveucilišta (stipendiranje i razmjena na razini dodiplomskih i poslijediplomskih studija, otvaranje lektorata za hrvatski jezik), kao i mogucnost prevodenja hrvatskih/flamanskih autora u okviru Programa razmjene pisaca izmedu Hrvatske i Belgije.
Flandrija
23. listopada 2008. potpisan je Program suradnje za razdoblje 2009.-2010. izmedu Vlade Republike Hrvatske i Vlade Flandrije u provedbi Sporazuma o suradnji izmedu Vlade Republike Hrvatske i Vlade Flandrije u okviru kojeg je moguca realizacija i kulturne i znanstvene suradnje. Tom je prigodom otvorena izložba hrvatske kulturne i prirodne baštine na listi svjetske baštine UNESCO-a u zgradi flamanske vlade u Bruxellesu.
Program razmjene pisaca izmedu Hrvatske i Belgije nastao je kao zajednicka inicijativa i suradnja Odjela za kulturu Flamanske zajednice, briselske/nerlandofone književne udruge "Het beschrijf" i hrvatskog Ministarstva kulture, te se uspješno održava vec tri godine zaredom, s time da hrvatski pisci imaju prigodu boraviti u gradicu Vollezeleu pokraj Bruxellesa mjesec dana tijekom mjeseca svibnja i lipnja.
Pružanjem mogucnosti sudjelovanja u ovakvom tipu programa književnike se nastoji motivirati za kvalitetan, sustavan i plodonosan rad na zapocetim rukopisima kojima ce pridonijeti obogacenju literarne scene svoje zemlje. Jedan je od ciljeva programa, medutim, i oživljavanje konstruktivnoga interkulturalnog diskursa kroz razmjenu ideja s ostalim europskim i izvaneuropskim književnicima. Stoga su tijekom boravka autori obvezni aktivno, u okviru književnih veceri, citanja, razgovora, radionica ili pak posjeta školama, sudjelovati u javnom kulturnom životu zemlje koja im je pružila jednomjesecno utocište.
Ostvarena je i suradnja s flamanskim kulturnim centrima:
Het beschrijf, Beursschouwburg (centar za suvremene izvedbene umjetnosti)
Het Centrum voor Europese Cultuur, The Dutch-Flemish Centre deBuren.
Valonija
Sporazum o suradnji Vlade Republike Hrvatske s Vladom Valonije, Frankofonom zajednicom i Povjerenstvom frankofone zajednice Regije Bruxelles-glavni grad je spreman za potpisivanje. Temeljem Sporazuma, Medudržavno povjerenstvo izradit ce konkretan dvogodišnji program suradnje koji ce sadržavati i kulturni i znanstveni aspekt suradnje.
Do sada se suradnja s frankofonom zajednicom u Belgiji realizirala putem pojedinacnih projekata – izložaba (tijekom rujna i listopada 2008. u KC Dubrava bila je izložena izložba frankofone zajednice u Belgiji "L'architecture de survie", a 29. listopada 2009. u Muzeju kostima i cipke u centru Bruxellesa otvorena je izložba Narodnog sveucilišta Dubrava »Grada - tajanstveno žensko pismo«), kontinuiranom suradnjom s frankofonim PEN klubom Belgije (PEN Club francophone de Belgique), te stipendijama frankofone zajednice u Belgiji za ucenje francuskog jezika.
Veliko Vojvodstvo Luxembourg
Ugovor o suradnji izmedu Vlade Velikog Vojvodstva Luksemburg i Vlade Republike Hrvatske na podrucju kulture, obrazovanja, znanosti, mladeži i sporta stupio je na snagu 21. travnja 2008. Prvi projekt u okviru Ugovora bila je izložba luksemburškoga slikara Rogera Bertemesa u Klovicevim dvorima otvorena na dan potpisivanja Ugovora.
Do sada su u okviru ugovora, uz pomoc VRH-a u Bruxellesu, realizirane izložbe Irene Hodžic (5HR, 2007. godine, Space in and in between, 2009. godine).
Ucenje hrvatskog jezika na belgijskim sveucilištima i visokoškolskim ustanovama
ISTI (Institut supérieur de traducteurs et interpretes)
Na ISTI-ju se od 2005. godine odvija nastava hrvatskog kao treceg jezika studenata polaznika ISTI-a. U prostorima ISTI-a hrvatski se jezik poucava i u vecernjoj školi, iako je zapravo neovisna organizacijska jedinica otvorena polaznicima ISTI-ja ali i svima drugima zainteresiranima za ucenje stranih jezika.
Priopćenja