Dana 29. listopada 2009. u Muzeju kostima i cipke u centru Bruxellesa otvorena je izložba Narodnog sveucilišta Dubrava »Grada - tajanstveno žensko pismo« u suradnji s Veleposlanstvom RH u Bruxellesu.
Dana 29. listopada 2009. u Muzeju kostima i cipke u centru Bruxellesa otvorena je izložba Narodnog sveucilišta Dubrava »Grada - tajanstveno žensko pismo« u suradnji s Veleposlanstvom RH u Bruxellesu.
U prepunom muzeju nazocnima su se obratili direktorica muzeja Corinne Ter Assatouroff, veleposlanik Boris Grigic i procelnik za kulturu Grada Bruxellesa Hamza Fassi – Fihri. Briselski procelnik za kulturu sa zadovoljstvom je ustanovio odlicnu suradnju RH i Muzeja kostima i cipke, s obzirom da je ovo druga hrvatska izložba u posljednje cetiri godine.
Veleposlanik Grigic takoder je izrazio zadovoljstvo odlicnom suradnjom, te je predstavio Narodno sveucilište Dubrava kao najvece narodno sveucilište u Zagrebu u kontekstu duge tradicije hrvatskih lokalnih kulturnih centara i narodnih sveucilišta. Potom je veleposlanik rijec predao gospodi Luciji Franic – Novak, kustosici izložbe, koja je detaljnije predstavila izložene radove i koncept izložbe.
Izložba »Grada - tajanstveno žensko pismo« je jedno od rijetkih istraživanja koja su potaknula oživljavanje hrvatskoga puckoga rukotvorstva. Projektom Grada-tajanstveno žensko pismo, Centar za hrvatsku tradicijsku kulturu Narodnog sveucilišta Dubrava želi pokazati tradiciju u suvremenim okvirima, tj. primijeniti izvorni tradicijski predložak-vez-gradu na predmetima svakodnevne uporabe.
Projekt su pokrenule dvije vrhunske poznavateljice hrvatske tradicijske baštine, muzejska savjetnica Etnografskog muzeja Ivanka Ivkanec i voditeljica Centra za hrvatsku tradicijsku kulturu Dubrava mr. Lucija Franic Novak. Ivanka Ivkanec obradila je zbirku fragmenata veza grade u zasebnoj cjelini Etnografskoga muzeja narodnih nošnji dinarskog areala u Hrvatskoj. Stara narodna nošnja sadrži drevne i pretkršcanske motive poput svastike, zmije, kruga, drva, stilizirani prikaz vegetacije, razgranate grane ili cik-cak linije.
Etnografski naziv grade vezan je uz narodnu, vecinom žensku suknenu nošnju. Ne bi li oživjele ove drevne motive Lucija Franic Novak i Ivanka Ivkanec pokrenule su cak dvije radionice - Dizajnersku radionicu za djecu i najmlade pod vodstvom Jasmine Kosanovic i Radionicu hrvatskoga narodnog veza pod vodstvom Ljubice Hrstic, ciji su radovi takoder izloženi.
Izložba ostaje otvorena do kraja 2009. godine.
Priopćenja