- Objavljeno: 14.12.2007.
Suradnja izmedu RH i RM na podrucju kulture i znanosti
Tradicionalno dobri odnosi izmedu dvije države u podrucju kulture, obrazovanja i znanosti uredeni su Ugovorom o kulturnoj, obrazovnoj i znanstvenoj suradnji potpisanom izmedu Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Madarske 16. ožujka 1994. godine u Zagrebu.
Konkretizacija tih odnosa slijedom spomenutog ugovora ostvaruje se trogodišnjim programima koje potpisuju nadležna ministarstva.
Posljednji takav program na podrucju kulture potpisali su ministar kulture RH i ministar nacionalne kulturne baštine RM u Dubrovniku 09. srpnja 2005. godine - Program kulturne suradnje izmedu Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Ministarstva nacionalne kulturne baštine Republike Madarske za 2006., 2007. i 2008. godinu.
Programi suradnje izmedu Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa RH i Ministarstva obrazovanja RM potpisuju se za trogodišnja razdoblja. U sijecnju 2006., na zajednickoj sjednici dviju Vlada potpisan je Program suradnje za razdoblje 2006.-2008. godine.
Mješoviti odbor za suradnju izmedu Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Madarske, u kojem se nalaze predstavnici resornih ministarstava, koordiniraju i prate provodenje odluka i strateških ciljeva dviju Vlada.
Madarska strana je predložila predstavljanje Hrvatske u sklopu programa ''Pecuh kulturna prijestolnica Europe 2010.'' Na posljednjoj Zajednickoj sjednici Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Madarske održanoj 17. svibnja 2007.g. u Zagrebu, potpisan je Memorandum o razumijevanju izmedu Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Madarske o suradnji na europskim kulturnim pitanjima.
Sklapanje Memoranduma o razumijevanju rezultat je zajednicke inicijative hrvatske i madarske strane te želje da program Europske kulturne prijestolnice Pecuh 2010. godine obuhvati i prekogranicnu suradnju, odnosno ukljucivanje hrvatskih partnera.
Program prekogranicne kulturne suradnje ostvaruje se kroz suradnju kulturnih subjekata u razlicitim djelatnostima koja se temelji na slobodnoj razmjeni kulturnih vrijednosti i produbljivanju izravne suradnje izmedu prijateljskih gradova i županija u obje države, s naglaskom da ulogu u odlucivanju imaju tijela lokalne samouprave. Najveci broj kulturnih djelatnosti održava se na podrucju cetiri hrvatske županije i to: Osjecko-baranjske, Koprivnicko-križevacke, Viroviticko-podravske i Medimurske županije.
Hrvatsko kazalište u Pecuhu, kao hrvatsko profesionalno kazalište u Madarskoj i jedino hrvatsko kazalište izvan RH, ima zadacu promoviranja i prezentiranja hrvatskih dramskih autora kao i sveukupnih kulturnih dogadanja u dvije države. Osjecki ogranak Matice hrvatske uspostavio je 2001. godine suradnju s pecuškim kazalištem u programiranju repertoara, u zajednickoj produkciji premijernih izvedbi te gostovanja.
Veleposlanik RH u Budimpešti g. Ivan Bandic sastao se u Pecuhu 1. listopada 2007. godine s koordinatorima projekta ''Pecuh - Europska prijestolnica kulture 2010.'', gg. Ferencom Csákom, glavnim Vladinim koordinatorom i Mártonom Méhesem, umjetnickim direktorom projekta, te dogradonacelnikom Pecuha, Tiborom Gonda, vezano uz realizaciju obnove i izgradnje Hrvatskog kazališta u Pecuhu, a u sklopu suradnje na projektu Pecuh EKP. Grad Pecuh i Vlada Republike Madarske pružaju potporu izgradnji Hrvatskog kazališta, koji osim kulturne ima i manjinsku dimenziju, jer ovo kazalište koriste i druge manjine u sklopu gostovanja umjetnickih skupina.
Kao prioritetan zadatak u podrucju znanosti, obrazovanja, kulture i športa, istaknuta je izrada novog Hrvatsko-madarskog, odnosno Madarsko-hrvatskog rjecnika. S hrvatske strane nositelj ovog višegodišnjeg projekta je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa i Ministarstvo kulture, a u njegovoj izradi sudjeluju strucnjaci obiju država.
Na I. zajednickoj sjednici dviju Vlada, u sijecnju 2006.g., postignut je dogovor o uspostavljanju katedre za madarski jezik i književnost na Sveucilištu Josip Juraj Strossmayer u Osijeku. Studij madarskog jezika je pokrenut u akademskoj godini 2007/2008.
Na zahtjev Katedre za hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu Pecuškog sveucilišta pokrenuta je izobrazba profesora hrvatskog jezika i književnosti na sveucilišnoj razini, koja se nastavila i u ak. godini 2006/07. Na sveucilištima u Budimpešti, Szombathelyu, Pecuhu i visokoj školi u Baji djeluju službeni lektori hrvatskog jezika. Na Filozofskom fakultetu Sveucilišta u Zagrebu i Filozofskom fakultetu Sveucilišta u Osijeku djeluju lektori madarskog jezika.
Suradnja na podrucju znanosti izmedu dviju država intenzivira se uspješnom provedbom 30 hrvatsko-madarskih znanstveno-istraživackih projekata i 4 bilateralne radionice u razdoblju od 2005. – 2007. godine. Naglašava se važnost daljnjeg unapredivanja bilateralne znanstveno-istraživacke suradnje, posebno u svjetlu suradnje u znanstvenoistraživackim programima Europske Unije.
Priopćenja