U nedjelju, 19. rujna, u Galeriji Zikkurat Nacionalnog kazališta u Budimpešti otvorena je izložba Predraga Todorovica pod naslovom SEVEN STATIONS, koju je Nacionalno kazalište organiziralo u suradnji s Veleposlanstvom RH u Budimpešti .
U nedjelju, 19. rujna, u Galeriji Zikkurat Nacionalnog kazališta u Budimpešti otvorena je izložba Predraga Todorovica pod naslovom SEVEN STATIONS, koju je Nacionalno kazalište organiziralo u suradnji s Veleposlanstvom RH u Budimpešti.
Brojnu publiku cinilo je nekoliko istaknutih predstavnika madarske likovne scene, clanovi diplomatskog zbora, hrvatske zajednice i madarskih ljubitelja umjetnosti.
Okupljene su pozdravili generalni direktor kazališta G. Róbert Alföldi, koji je bio inicijator izložbe i veleposlanik RH u Budimpešti mr.sc Ivan Bandic. G. Alföldi je istaknuo kako ga je kod Todorovica fasciniralo da je on, za razliku od mnogih današnjih „trendovskih“ umjetnika, koji oko sebe dižu veliku galamu, vrlo tih autor, ali su zato njegova djela „glasna“.
Veleposlanik Bandic se osvrnuo na vec uspostavljene kulturne veze izmedu RH i Madarske, kao dio odlicne suradnje na svim podrucjima, pozdravio je ovaj uspješan spoj kazališta i likovne umjetnosti, te obecao podršku Veleposlanstva buducim zajednickim projektima.
Todorovic se predstavio s 38 radova u kojima je crtež-formalno-likovna dominanta. Svi crteži su vibrantne i vrtložaste strukture, uglavnom crne i bijele materije, radeni razlicitim likovnim postupcima i tehnikama - od crtanja s markerima i tušem do grebanja i urezivanja u vosak i asfalt. Izvedeni su na razlicitim podlogama, ali i na objektima i predmetima iz svakodnevice (nož, lula, novac, kruh, zastava, raspelo i td. ...). Neke radove je izveo posebno za ovaj galerijski prostor, koji je tematski odredio i naziv izložbe, SEVEN STATIONS (sedam stanica). Po rijecima autora, „zigurat je, simbolicki, mjesto susreta ljudskog i bezvremenog - božanskog.Galerija Zikkurat ima sedam prostora na sedam razina, što nije slucajno. Namjera mi je bila provesti ovu simboliku moguceg spiralnog uspona kao realan likovni element. U tom smislu je galerija ne samo formalno-znacenjski okvir izložbe vec element jednako podreden cjelini kao i svi radovi koji su predstavljeni na izložbi. Isto tako, radove ne treba shvatiti kao ilustracije ovih razina u prostoru (tj. svjetonazora).
Materijalno, emocionalno, racionalno, intuitivno, duhovno, volja i vjecni život, u interakciji s „unešenim“ radovima postaju otvorena mjesta susreta poznatog i nepoznatog, za nov i drugaciji doživljaj – govori Todorovic u svojoj najavi izložbe u Budimpešti.
Izložba ostaje otvorena do 26. 11. 2010.
Priopćenja