U organizaciji Ministarstva vanjskih poslova Madarske, 8. i 9. studenoga 2012. godine, u Budimpešti, održan je 5. Forum o ljudskim pravima. Forum je okupio oko 200-ak sudionika, predstavnika madarskih državnih tijela, medunarodnih organizacija i udruga civilnog društva, stranih dužnosnika kao i predstavnika diplomatskog zbora.
U organizaciji Ministarstva vanjskih poslova Madarske, 8. i 9. studenoga 2012. godine, u Budimpešti, održan je 5. Forum o ljudskim pravima. Forum je okupio oko 200-ak sudionika, predstavnika madarskih državnih tijela, medunarodnih organizacija i udruga civilnog društva, stranih dužnosnika kao i predstavnika diplomatskog zbora. U ime VRH Budimpešta na Forumu su sudjelovali veleposlanik Gordan Grlic Radman i Berislav Živkovic, prvi tajnik.
Govoreci u okviru panela o manjinama vlp Grlic Radman istaknuo je kako je za RH prakticno ostvarivanje prava nacionalnih manjina od samih pocetaka stvaranja države bilo svojevrsno mjerilo stupnja demokracije, ali i važan preduvjet za gospodarsku i politicku integraciju u EU. Danas su prava nacionalnih manjina u RH dosegla visok stupanj zakonodavne reguliranosti. Prema Ustavu, Hrvatska priznaje 22 nacionalne manjine, a njihov položaj, kao i ostvarivanje manjinskih prava, dodatno je ojacano Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina. Vlp Grlic Radman porucio je kako je Hrvatska spremna podijeliti svoja iskustva u institucionalnoj izgradnji postkonfliktnih društava, kao i u primjeni adekvatnih mjera za zaštitu svih onih koji su izloženi diskriminaciji, nasilju i mržnji. Na tom tragu Hrvatska cvrsto vjeruje kako i same manjine imaju važnu ulogu u integriranju svojih zajednica u šire društvo, cemu uvelike mogu pomoci i manjinske udruge civilnog društva.
U pogledu politicke participacije pripadnika nacionalnih manjina vlp Grlic Radman istaknuo je za primjer i podatak kako su od 3.189 izabranih predstavnika u vijecima nacionalnih manjina u lipnju 2011. godine, njih gotovo 1/3 bile žene. Hrvatska takoder posebnu pažnju posvecuje zaštiti prava romske nacionalne manjine, a posebice žena, provedbom mjera iz niza usvojenih dokumenata, od Nacionalne strategija ravnopravnosti spolova, Nacionalnog programa za Rome, do Akcijskog plana Desetljeca za Rome 2005-2015. Nedavno je RH preuzela predsjedanje Desetljecem za Rome i tijekom jednogodišnjeg predsjedanja posebna ce se pozornost pridati jacanju položaja žena Romkinja.
Zakljucno, vlp Grlic Radman istaknuo je kako ce RH, u godini u kojoj se obilježava 20. obljetnica UN-ove Deklaracije o pravima manjina, nastaviti aktivno i na EU i na UN razini promicati njezinu provedbu te zagovarati puno uživanje i zaštitu ljudskih prava svih pripadnika manjinskih zajednica.
VRH Budimpešta
Priopćenja