Povodom odlaska predsjednika Republike Srbije u Vukovar i na Ovcaru te odnosima Hrvatske i Srbije prije i nakon tog znacajnog dogadaja, veleposlanik Republike Hrvatske u Srbiji, mr. Željko Kuprešak razgovarao je dana 4. studenog 2010. godine u radio emisiji Kažiprst na B92. Transkript razgovora prenosimo u cijelosti.
Spikerka
Dobar dan, ovo je Kažiprst, moje ime je Danica Vucenic. Koliko je izvinjenje i odavanje pošte žrtvama dovoljno da zatvori ratne dnevnike, u ovom slucaju izmedu Srbije i Hrvatske, pitanje je na koje cemo odgovor dobiti tek za neko vreme. Tadicev odlazak u Vukovar, jedni smatraju istorijskim gestim i simbolikom, koja bi trebalo da relaksira odnose ne samo dve države, vec i odnose medu komšijama, dok drugi misle da sve dok Srbija ne kaže glasno da je rat u Hrvatskoj bio agresija Srbije, nece poceti pravo pomirenje. Predsednici Srbije i Hrvatske odlaze na Ovcaru, gde je ubijeno više od 200 ljudi, a potom i u Paulin dvor, mesto u kojem je stradalo 18 srpskih civila. Izvinjenje i odavanje pocasti žrtvama stradalim u ratovima devedesetih potezi su nekoliko politicara sa prostora bivše Jugoslavije. Ono što ove gestove cini posebnim su mesta na kojima se izvinjenja izgovaraju. Srebrenica, kao simbol stradanja u Bosni, Sarajevo ili Vukovar kao simbol stradanja u Hrvatskoj. Medutim, koliko su sama izvinjenja dovoljna. šta ce se, ako govorimo o odnosima sa Hrvatskom promeniti od ponedeljka. Koliko je dugo pripreman Vukovar? Ko je predložio da poseta bude neslužbena, neka su od pitanja za gosta Kažiprsta ambasadora Hrvatske u Beogradu Željka Kuprešaka.
Dobro jutro, hvala što ste ovde. Ja bih pocela od toga šta ce se promeniti od ponedeljka? I da li ce se bilo šta promeniti posle ovog gesta u Vukovaru?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Pa teško je reci što ce se promijeniti, ali da ce trend ovih dobrih odnosa Hrvatske i Srbije i uzlazno, ja bih rekao, dobro ulazanih odnosa Srbije i Hrvatske biti nastavljen to je sigurno. I to je sigurno jedan od, ja bih rekao, rezultata onoga što ce se dogoditi nakon sutrašnjeg dana. I to me cini zadovoljnim i sretnim. Naravno, ne možemo ocekivati cuda. Da ce sada, odjedanput, da cemo se naci u jednoj situaciji u kojoj cemo zaboraviti sve što se dogodilo, da cemo riješiti sve problema koje smo imali.
Voditeljka
A to bi za vas bilo cudo. Da zabaravimo.
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Pa ne ne ne bih rekao. Ja mislim da ne treba zaboraviti, dapace. Ja mislim da ne treba zaboraviti, medutim, jer upravo taj nezaborav ce nas natjerati da se tako nešto nikada ne dogodi. To je ono što je vrlo bitno, jel. Ali da li ce se nešto sutra nacionalno dogoditi, ovisi sada dalje o Vladama, koje ce na na, cijim ce plecima se pojaviti, taj, jedan, jedna odgovornost za rešavanje svih onih problema koje smo i do sada razgovarali.
Voditeljka
I ti problemi ce biti deo deo, drugi deo naše emisije tema. Verovatno mislite na povratak izbeglih, imovinska prava, penzije i sve ostalo.
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Sve ono što je povratak kulturnog blaga, pronalaženje nestalih u ovome ratu i tako redom. Znaci, niz tema o kojima stalno ponavljamo i govorimo.
Voditeljka
Medutim, kada govorimo o o ovoj poseti Vukovaru i onome što se ocekuje da tamo i Tadic kace, ali ali i predsednik i predsednik Hrvatske. I to je sada pitanje koliko je recimo ta poseta pripremana za vas? Da li su to ambasade pripremale, vi kao neki diplomatski predstavnik u Beogradu ili je to na drugaciji nacin?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Vi se sjecate, još od Backog Monoštora, bilo je razgovora i prilikom posjeta predsjednika Josipovica. Bilo je jedno od pitanja, koji su novinari postavili na konferenciji za tisak i za medije, kada ce predsednik Tadic doc u Vukovar i on je rekao doci cu, i pustite mi da se dogovorim sa Ivom, tako je nazvao predsjednika Josipovica. I tako je i bilo na kraju krajeva. Dogovori izmedu njih dvojice su tekli direktno. Njihovi kabineti, predsjednika Tadica i predjednika Josipovica su dogovarali direktno ali to ne umanjuje ni malo znacaj ovoga posjeta.
Voditeljka
A šta to znaci? šta to recimo, u diplomatiji znaci, kada direktno kabineti. Da li to daje?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Pa imate razne razne mehanizme komunikacija
Voditeljka
Posebnu težinu?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Ne imate razne mehanizme diplomatske kominikacije. Ponekad ukoliko žalite formulizirati poneke stvari, ponekad idete kroz veleposlanstva, odnosno, ambasade. Ukoliko žalite, pojacati taj dojam, ubrzati neke stvari, naravno da se ide direktno. U današnjoj diplomaciji, u modernoj diplomaciji jako se prakticira taj direktni, direktna komunikacija. Vi danas imate jedan Brisel, multilateralno stjecište svih tim svim mogucih politicara, od predsjednika država, predjednika Vlada, ministara vanjskih poslova i svih ostalih ministara, koji direktno dogovaraju sve ono što im je potrebno. Tako da, diplomacija u današnja vremena, ipak malo minjenja karakter nego što je to nekada bilo.
Voditeljka
E sada kako bi, ako možete licno, da govorite, iako ste diplomatski predstavnik jedne države. Kako kako vi licno doživljavate cinjenicu da je ovo neslužbena posete, a ne službena? Da li to menja težinu težinu onoga što ce se desiti?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Uznate, protokolarno, vi možete ovu posjetu proglasiti neslužbenom. Medutim, sve ono što se dešava oko ove posjete pokazuje da to nece moci biti neslužbeno, jer jednostavno, rezultati koji se ocekuju ukupna pažnja koja se pojavila je, nešto, što ce sigurno prekriti onaj dio da li je zovemo, znate sadržinski ona nije neslužbena.
Voditeljka
Razumem. Ali kriticari ove posete, desnicari u Hrvatskoj kažu to je turisticka poseta.
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Da. Da to ako bi je tako protokolarno tumacili onda bi je mogli na taj nacin. Jer ona su subcestioalno ne može to bit. Ona je vrlo važan dogadaj za dvije države, za dva naroda, i na kraju krajeva za dva prijedsednika, isto tako.
Voditeljka
Ali u kojoj meri recimo, sama sama cinjenica da se odlazi na dva mesta, dakle u Vukovar, kao simbol stradanja u Hrvatskoj i i potom i ili prvo u Paulin dvor, prvog na Ovcaru, potom u Paulin dvor. Koliko recimo se vi slažete da to relativizije na neki nacin Vukovarske žrtve?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Pa, prije nego što to odgovorim moram reci nešto što je bitno za mene kao covjeka. Znate ne bih želio da bilo koji moj odgovor uvrijedi bilo koju žrtvu. To je nešto što je moj osobni habitus,od kojega ne bih odstupio, ali moram reci onda što se tice politickog aspekta, ovoga samoga dogadaja. Žrtva je žrtva, znate. Bez obzira na koji nacin je nevini covjek poginuo, to je vrlo ružno i vrlo teško usporedivati na nekakav nacin komparirati. Medutim, politicki gledano je vrlo bitno reci da je Vukovar, kako se u Hrvatskoj, govori i kako mi na kraju krajeva svi mislimo, žrtva jedne politike. Žrtva jedne vrlo brutalne, bestijalne politike, koja je napravila u Vukovaru jedan ubricid, koji je razrušen do kraja, gdje su ginuli, to treba isto tako reci. Nisu ginuli samo Hrvati.
Voditeljka
A ko to treba da kaže? Vi ili Srbija?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
To treba reci srpska politika. U svakom slucaju.
Voditeljka
A jeste li vi culi da je to neko rekao u srpskoj politici?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Je. U srpskoj politici jeste bilo takvih govora. Medutim, nikada od onih koji su bili visoko na vlasti, visoko plasirani na vlasti. Naravno da je bilo nekih politicara koji su definirali Vukovar, kao jedan simbol stradanja, kao posljedicu jedne politike, jedne Miloševiceve vrlo loše i bescijalne politike, koja je vodena na ovim prostorima. I udaljavanje o Milošiveceve politike je vec jedan korak bliže ka priznavanju onoga što se desilo u Vukovaru.
Voditeljka
A da li je to dovoljno pa da kažemo, e u redu. Sada zatvaramo ratno poglavlje? Ili treba oficijelno država da kaže mise odricemo, ili mi priznajemo, ili ne znam, šta treba neko da kaže da bi to
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Teško mi je reci što je dovoljno u ovome trenutku. Medutim, važno je da se neke stvari pociste i da se kaže što je bilo u cijeloj politici krivo. Tko je kriv za takvu vrstu politike i ko je kriv za posljedice takve vrste politike koje su se dogadale na ovim prostorima.
Voditeljka
A da li to treba da li bi trebalo obe države to da izgovore? Ili jedna ili vi ocekujete samo od Srbije da to izgovori?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu Pa ne. Gledajte vi imate, danas jedan niz poteza, recimo. Ja cu sada govoriti, ako mi dozvolite, mi je teško govoriti o tome što bi Srbija trebalo uciniti. To naravno, trebaju odluciti srpski politicari i predsjednik Tadic, ali ono što mi je bitno, je ono što radi moj predsjednik u ovome trenutku. Njegov odlazak u Srebrenicu, njegov odlazak u Ahmice, njegov odlazak, na kraju krajeva, pomozite mi kako se zove ime onoga sela, gdje je otišao sa Miloradom Dodikom.
Voditeljka
Da i sa Tihicem
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Da i sa Tihicem. Jednako tako. I sigurno jedna od stvari koje pomažu, jednome boljem sagledavanju i onome svemu što se dogodilo u ovome ratu. I mislim da Hrvatska je spremna danas reci, gde je pogriješila u onim vremenima i ispricati se za sve one greške koje je u vrijeme ratova hrvatska politika cinila a to i cini. Znate, to i cini. To je ucinjeno i na razinipredjednika Vlade i na razini predsjednika države i u vreme Mesica i danas.
Voditeljka
Ali koliko je moguce zatvoriti recimo, ta poglavlja ili ili kako da kažem, potpuno relaksirati odnose ukoliko Hrvatska slavi Oluju, kao pobedu a Srbi to doživljavaju kao zlocin?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Da, da. Predsjednik Tadic je rekao da on nije rekao da je to zlocin, vec da su se dogodili zlocini u tom intervjuu koji je dao neposredno prije ovoga svega. Ali se slažem sa vama sa tezom, znate, da mi moramo rašcistiti jedan put što se dogodilo u Hrvatskoj, i da li je Hrvatska žrtva agresije? Da li. Ne moramo rašcišcavati u Hrvatskoj, mi to smatramo i znamo da je to, ali da bi neke politike morale se ocitovati oko toga i reci
Voditeljka
A kako to rašcistiti? To treba da sedne neko pa da rašcisti ili
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Ne. Jednostavno treba rec. Treba reci i reci o cemu se radilo. što je to radio Miloševic, koje su to vrste politika koje su se dogadale? Koje vrste poteza koje su pratile tu politiku. Znate, Miloševic nije bio sam. Nije mogao Miloševic ciniti sam nešto ukoliko nije imao podršku i vojnoga i obavještajnoga vrha i svih nekih stranaka ovdje u Srbiji i to je to.
Voditeljka
A da li vi recimo, kao gradanin Hrvatske ocekujete da izade politicki lider Srbije, da izade šef države i da kaže, jeste mi priznajemo to je bila agresija? Da li je to ono što vi ocekujete od, kao gradanin Hrvatske?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Pa, iskreno govoreci, bi velika vecina gradana u Republici Hrvatskoj to ocekuje. To je iskreno, jer znate, Hrvatske, hrvatski vojnik i nije sudjelovao u ratu i bombardiranju Novog Sada ili Beograda. Hrvatski vojnik nije išao preko Vojvodine, na Cacak ili na Kragujevac, vec smo branili, jel. U onome dijelu gde, je bilo grešaka, to smo mi vec davno priznali. To je bilo pitanje Bosne i Hercegovine i to je bilo sudjelovanje u okviru sukoba u Bosni i Hercegovini. Ali, ovo drugo bi bilo sjajno, ukoliko bi se dogodilo. Da li ce se dogoditi, ja to stvarno ne znam.
Voditeljka
Da li je, vi licno, kao kao kao Hrvak, kao da kažem, kao gradanin Hrvatske, da li je to linija na poceki zaista zatvaranje iz vaše perspektive? Ili postoji i nacin da se to reši a, kako da kažem, politicki ili diplomatski drugacije?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Postoje oba nacina, naravno. Postoje oba nacina. Možda je ovaj prvi koji ste spomenuli puno jednostavniji, jer je lakši. To je jedna precica koja bi sigurno otvorila
Voditeljka
Mislim, da li je to nešto što može biti predmet pregovaranja? Ili je
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Pa, mislim da ne. Mislim da ne. U ovome trenutku se ne možemo pregovarati. Jer to su dva suprotstavljena stajališta, oko kojih, bojim se da necemo postici konsenzus u ovome
Voditeljka
Dobro a šta onda znaci izvinjenje? A šta je onda izvinjenje, ako ovo stoji kao
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Izvinjenje onda postavlja jedne nove vrste temelja za neke nove vrste politika koje ce se poceti provoditi na ovim prostorima.
Voditeljka
Koliko po vašem sudu, sutra ce predsednici da budu na primer, u Vukovaru. Bicete i vi tamo, sa njima. Tamo ce biti puno novinara, i svita. Tako ipak žive neki Hrvarati i Srbi. Koliko po vašem sudu, ta visoka politika ima uticaja na medukomšijske odnose? Da da li bilo kakvog uticaja taj, ti simbolicki gestovi imaju u ovom trenutku?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Imate u svakom slucaju. Znate, svaka simbolima, i svakako pobošljanje odnosa izmedu, politickih odnosa izmedu Hrvatske i Srbije, doprinosi i relaksaciji odnosa, ja bih to rekao, u bazi, na terenu, izmedu obicnih ljudi. Znate, stvari se mijenjaju u tome slucaju. Ako se vidi da se dva predsjednika srecu tako cesto, da tako dobro razgovaraju, to vraca investitore. Znate, vi imate danas veliki problem. Mi stalno govorimo o politici, znate, jedan strašan problem neimaštine koji se pojavljuje, kako u Srbiji, tako i u Hrvatskoj. Vi imate jednu sjajnu stvar, kako smo poboljšavali politicke odnose, tako su se poboljšavali i ekonomski odnosi. Nekada su ekonomski odnosi išli ispred politickih, nekada su politicki išli ispred ekonomskih ali u svakom slucaju svaka vrsta trgovine, svaka vrsta investiranja sa jedne ili sa druge strane, je pripomagala i obicnom svijetu da živi bolje. Ja sam siguran da ce i ovaj posjet pridonijeti tome.
Voditeljka
Da. E sada, kada govorimo o sutrašnjoj poseti Vukovaru, cuju se cuju se primedbe, koje dolaze pre svega od izUdruženja branitelja i tako dalje, da nije vreme i od Hrvatske stranke pravde, da nije prosto vreme još da se na takav nacin, da se time daje Tadicu plezir i Srbiji da podiže svoj rejting u medunarodnoj zajednici, pre svega, misle na Evropsku uniju.
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Da. Gledajte. Neka istraživanja, cu odgovoriti na drugi nacin. Neka istraživanja u Hrvatskoj, ispitivanje javnog mnjenja pokazuju da je preko 80 posto hrvatskih gradana pozdravlja dolazak predsjednika Tadica u Hrvatsku. Naravno, da postoje i ovo su demokratski procesi, ovo su demokratske prilike, i da postoje oni koji su protiv toga. Ali oni su u ovome trenutku manjina, njih ne bi trebalo uzimati kao relevantni hrvatski politicki stav.
Voditeljka
Ali, kada ste vi došli ovde, da postanete ambasador, od tog trenutka do danas, koliko se promenilo recimo u odnosima Srbije i Hrvatske?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Pa, jako puno. Jako puno.
Voditeljka
šta se promenilo?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Pa ja cu vam reci. Meni su rekli, odnosno, znam, po onome što sam pratio do 2008. recimo, uopce nismo imali nikakvih kontakata ni na jednoj razini, niti na razini ministara, eventualno, nekim mulilateralnim susretima, gdje su se hrvatska i srpska delegacija spremale i sastajale. Od 2009. krenulo je silno puno kontakata, od razine predsjednika, imali smo i bivšeg predsjednika Vlade ovdje, ministara, od poljoprivrede, ekonomije, zaštite okolišta i tako redom. I to je jedan, kako bih rekao, proces koji možda u prvom trenutku ne izgleda vidljiv svima ljudima. Ali svima pomaže u riješavanju svih problema koje koje nas tište svih ovih godina.
Voditeljka
Ali, ipak neki problemi nisu rešeni. Na primer, povratak? Na primer, mislim da vi sami pominjete cifru od 50.000 ljudi sa stanarskim pravom, koji nisu rešeni. Savo štrbac tvrdi 70.000, mnogo je i 50.000. Mislim uopšte nije
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Gospodin Stanimirovic sada spominje dvadeset i pet tisuca. Tako da su to vrlo, vrlo
Voditeljka
Ali pet hiljada ljudi je mnogo. Prema tome, to nije rešeno.
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Postoji nešto isto tako u našim odnosima, medu dve države koje je javna diplomacija, postoji nešto, ja ne bih rekao tajna diplomacija, danas je vrlo teško govoriti o tajnoj diplomaciji, ali postoji tiha diplomacija.
Voditeljka
A šta to znaci?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
To znaci, da se relevantne, ljudi sa jedne i sa druge strane sastaju i razgovaraju o problemima koje moramo riješiti. Pitanje povratka izbeglica se riješava na razini bilateralnoj, kako Hrvatske i Srbije, tako i na isto multilateralnoj, jer kompleksnost povrataka izbeglica, je vezana isto tako i uz povratak stanarskih prava i pitanje stanarskih prava
Voditeljka
A što je to tako teško rešiti? Zašto je to tako teško vratiti ljudima stanove?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Pa, nije teško vratiti ljudima stanove. Znate, postoje sa jedne strane, postoje politicke prepreke. Prvenstveno, postoji hrvatski stav koji kaže: ko god se želi vratit, može se vratiti sutra. Znaci politickih prepreka apsolutno nema. Postoji eventulano jedan problem koji se zove, nemanje novaca da bi se rešili pitanje stanarskih prava. Pitanje stanarskih prava nije vlasnicko pitanje, po tumacenju u Hrvatskoj, ali Hrvatska je donijela zakone i donijela je odluke sa kojima se nadomestiti stanarska prava sa stanovima, koji ce biti udjeljeni ljudima koji se vracaju. Problem se sastoji u tome što vi imate jako puno ljudi koji se ne žele vratiti, ali bi željeli imati stanarska prava u Hrvatskoj i eventualno probati mešetariti sa takvim stvarima. Naravno, ja ponavljam, ne bih želio nikoga uvrditi
Voditeljka
A šta znaci to mešetariti? Koliko
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Prodati taj stan, pa se onda vratiti negdje i tako. Ja stvarno ne bih želio nikoga uvrijediti. Medutim, mi smo zajedno sa ovih UNHCR dovogorili jednu donatorsku konferenciju, koja je, kojoj je preduvijet da utvrdimo stvarno stanje broja ljudi koji se žele vratiti, stvarno stanje onih koji žele živjeti u Hrvatskoj i temeljem toga riješavati probleme. Ja sam siguran da cemo do kraja godine mi, pretpostavljamo vec negdje sledeci mjesec, ili eventualno pocetkom slijedece godine uspjetidoci do nekih rešenja i tu ce biti jedan veliki problem, kojega cemo skinuti sa dnevnoga reda.
Voditeljka
Ovo nije samo pitanje koje postavlja postavljaju ovdašnja udruženja, cak i u izveštaju o napretku koji treba da bude objavljen. Ono što je nezvanicno se može u hravatskoj štampi procitati i Brisel vam stavlja primedbu, da odnos prema manjinama, pa tu ukljucuju i stanarska prava i sve ostalo nije onakav kako bi trebalo da bude. A ovo je poslednji izveštaj o napretku, koliko razumem.
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Slažem se, ali. Znate, mora se da bi se došlo do ovoga izveštaja, mora se valorizitati, onaj napor koji je Hrvatska ucinila. Ako vam kažem da je Hrvatska sagradili stocetrdeset i šest tisuca kuca, onda je to jedan stravican napor, koji smo ponijeli iskljucivo na vlastitim plecima. I to ne samo za hrvatske izbeglice i ne za samo one koji su stradali, kojima su porušene kuce, pitam se samo od koga u vrijeme ovoga rata, vec i za srpsku manjinu, i za Slovake i za Madare, koji su izgubili. Stocetrdeset i šest tisuca kuca jedna ogromna cifra, pet i po milijardi eura je potrošeno, samo na rehabilitaciju ovoga ovdje. Mi danas, ekonomska situacija je takva kakva je, relativno teško dolazimo do ja, bih rekao, do takvih investicijskih zahvata, koji bi mogli riješiti to u tako kratkom razdoblju. Medutim, ono što je bitno politicka odluka, ce slijediti i ekonomsku. Mi ocekujemo od medunarodne zajednice da nam tu pomogne, ja sam siguran da ce se to i dogodit.
Voditeljka
Vratimo se sada odnosima politickim, odnosno, pred da kažem, kraj emisije, da se vratimo njenom pocetku a to je ova poseta, ova poseta Vukovaru. Kada biste sada opisivali nekom trecem odnos izmedu Srbije i Hrvatske, kako biste, nekom ko dolazi sa strane, možda vaš kolega, kako biste ih opisali? Jesu li oni dobri, mnogo dobri, fenomenalni, odlucni?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Promenljivo oblacno, recimo ovako, bez kiše. što je recimo, što bi bilo u vreme s kojim prognoziramo. Pa, mislim da su uuzlaznom trendu, što je vrlo bitno. Znate, na bilo kojem polju, kojega dotaknemo mi imamo stalni ulazni trend. Mi smo pocevši od toga, kako smo stavljeni u jedan trag koji vodi prema Evropskoj uniji, i kada je sada i Srbija stala, definitivno,
tome, ucinili nešto što je vrlo bitno. Krecemo se prema evropskim standardima, sukladno evropskim standardima. I ja sam, ja sam siguran da ce Hrvatska sinlo pomagati Srbiji, upravo u tome smislu. Poceli smo sa Aijem, znate, postoji ovo što je manje vidljivo, niz, ja bih rekao bileteralnih susrete pojedinih ministarstva, od pravosuda, policije. To nije samo pitanje, znate, suradnje u borbi protiv kriminala ili ne znam cega. Vec to je pitanje uvodenja jednoga standardiziranog evropskog modela ponašanja. I tu je naše šansa velika.
Voditeljka
Da. Kako objašnjavate, recimo, ako govorimo sada o Vukovaru. '91. se to dešavalo. Sada je 2010. to je 20. godina. Posle 20. godina mi smo došli na tacku da neko ode na mesto i da kaže, poklanjam se, odajem pocast žrtvama. Uopšte nije važno ko je to. 20. godina je proteklo. Kako to, kako to objašnjavate, da je toliko vremena potrebno, a mi smo tek stigli do tacke da kažemo odajemo pocast žrtvama?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Pa, u vašem pitanju postoji i odgovor. Mislim da je vrlo teško naci objašnjenje zašto se to nije prije dogodilo. Cak su se i Nijemci i Francuzi prije pomirili, nego, odnosno, našli su nacina da prevazidu te svoje, isto tako bestijalne stvari, koje su se dešavala za vreme Drugog svjetskog rata. Ja da vam budem iskren, nemam odgovor na to. I vjerujem da ce, možda, možda pristup da nikada nije kasno da se tako nešto dogodi, možda pripomoci da sada, kada se to i dogodi, krenemo brže prema jednoj evropskoj buducnosti.
Voditeljka
Da. Da li je moguce, recimo napraviti dobre odnose izmedu Hrvatske i Srbije, ukoliko su odnosi u regionu, recimo, Srbije i Bosne, Hrvatske i Bosne, Srbije i Kosova, Kosova i Hrvatske, razlicite, na razlicitim nivoima? Hajde da ne ulazimo u opis kakvi su.
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Pa, mnogi analiticari kažu, ja se slažem sa njima da su hrvatskosrpski odnosi temelj, definitivno stabilnosti regije. To se posebno odnosi, na Bosnu i Hercegovinu. Hrvatskosrpski
dobri odnosi, hrvatskosrpski, necu reci dogovor, o sudbini Bosne i Hercegovine, jel to bi se moglo tumaciti na krivi nacin. Ali, Bosna i Hercegovina je isto iz Beograda i iz Zagreba neovisna država i predsjednik Tadic je ponovio nekoliko bezbroj puta, predsjednik Josipovic ponavlja isto tako bezbroj puta, da nema podjele Bosne i Hercegovine, i da želimo pomoci toj zemlji, i da se ustolici na onakav nacin kako oni žele. Sve ostalo je lakše riješivo. I ja mislim da je ovaj, ovaj prvi korak, koji se sada dešava, isto tako da ce pripomoci daljnoj stabilizaciji regije.
Voditeljka
šta ocekujete da cujete, recimo od srpskog predsednika u Vukovaru? šta mislite da bi trebalo da kaže?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Nemojte me to pitati, jer mislim da ne bih želio prediucirati nešto što, definitivno predsjednik Tadic zna kako i na koji nacin rec, to je nebrojano puta dokazao. Ali i ono što mi je drago i siguran sam da ce predsjednik Tadic, imati vrlo pozitivan odnos i da ce nakon, ovoga posjeta stvari biti još bolje, neto što su danas.
Voditeljka
A kada govorimo o tim odnosima, oni se sada popravljaju, Tadic i Josipovic jedno drugog zovu prijateljima. Mislite da su ti odnosi, kako bih rekla, u kojoj meri, u odnosima dve zemlje ima uticaj licni, da kažem, licna simpatija, ili licni animuzitet sa druge strane?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Pa uvijek postoji, znate u diplomaciji. Pa to nije vam samo diplomacije, to vam je pitanje i biznisa, jednako tako, da vi imate, jednostavno ljude, koji se nadu i koji puno jednostavnije nalaze zajednicki jezik oko svih problema i puno jednostavnije riješavaju neke stvari i na kraju krajeva dolaze do nekih vizija sa nekim vizijama riješavanju nešto što, niko nije mogao niti zamisliti. Tako i u politici, jednako je tako i u diplomaciji. Pa imate na kraju krajeva i u nogometu je situacija slicna.
Voditeljka
To onda govori o tome da onda mnogo bolji odnos imaju dva predsednika, nego što realno se rešavanju problemi, koja koji se odnose na svakodnevni život ljudi.
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Možda su otišli prebrzo predaleko u svim ovim odnosima. Ja sam siguran da ce Vlade i jedne i druge zemlje, pokušati sustici u njihovim odnosima.
Voditeljka
Vi sami priznajete, vi ste rekli sami, debalans investicija, ste to nazvali, ako se ne varam, kada govorimo
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Da ali sam rekao da nema ni reciprociteta u ovim investicijama.
Voditeljka
U kom smislu?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Pa recimo ja cu vam reci na primjeru. Problem je koji se stalno namece ovdje iz Beograda da nema srpskih investicija u Hrvatskoj. A ja odmah kažem ima li srpskih investicija u Sloveniji. Nema, ima vrlo malo. Ima li hrvatskih investicija u Sloveni. Nema, vrlo malo. Ali slovenske investicije, ili madarske, evo recimo, da ne diramo regiju, idemo na Madarsku. Da li ima hrvatskih investicija u Madarskoj nema. Da li ima madarskih u Hrvatskoj itekako
Voditeljka
Dobro ali. Ni vi ni, ni Madari ni mi, nemamo specificne odnose kao Hrvati i Srbi.
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Nemamo, ali. Ali, ono što je jako bitno, investicija sa nacionalnim predznakom, znate. Vrlo teško je rec da je, investitori koji dolaze i kojima je sjedište u Hrvatskoj da je njihova investicija sa hrvatskim
Voditeljka
Dobro. Da li mislite da su naši odnosi odmakli toliko da nacionalni predznak potpuno bude
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Pa mislim da to biznisu više nije niti bitno. Jednostavno nije bitno. Vi imate. Evo vam zadnji primer, Atlanika koji je kupio Kolinsku u Ljubljani je u portfelju je dobio i neke srpske firme. Sada da li je to hrvatska investicija, s obzirom da je preko 30 posto unutra ***** ili nemacke banke i tako redom.
Voditeljka
Jeste li ikada, razgovarali sa bilo kim ovde, odkada ste predstavnik Hrvatske u Beogradu, o onom o sabirnim centrima, kako se ovde to zove ili logorima, kako se to zove u Hrvatskoj sa zarobljenicima '91.
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Jesmo. Jesmo o tome smo razgovarali. Pokušavali smo prošle godine. Bilo je ideja i pokušaja da se dode do sabirnih centara da se tamo podigne jedna spomen ploca. Na žalost
Voditeljka
A s kim ste razgovarali o tome?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Pa neka to spada u tihu diplomaciju. Da ne govorimo naglas imena. Ali jesmo razgovrali smo na politickoj razini,
razgovarali smo na državnoj razini o takvim stvarima. Znaci, sa svim onim odgovornim ljudima koji jesu odgovorni za takove stvari i došli smo do zakljucka da je, da je u ono vrijeme, to je bilo prošle godine, možda nije vrijeme, da malo odgodimo dolazak i sjecanje tih logoraša i postavljanje ploce. Ali, vjerujem da ce vremena koja dolaze promijeniti to.
Voditeljka
Mislim bilo je problema to je to. U Zrenjaninu i tako dalje. Ali ja sada pitam da li je na višem nivou razgo, mislim da li je nešto dogovoreno, da li ce biti efekta od toga?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
O tome je razgovarano, znate, na najvišim nivoima. I to je, na najvišim razinama i na razini predsjednika i na razini predsjednika Vlada i na razini ministara obrane i ministara pravosuda i tako redom. Ali, jednostagvno u to vrijeme, Srbija je procijenila da još nije vrijeme da se to obavi iz nekih sigurnosnih razloga i to je bio razlog zašto smo to odgodili.
Voditeljka
I vi takode, idete u Vukovar, jel da?
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Idem u Vukovar, da. Idem necu propustiti ovo. Ovo je. Iako se bojim, znate, kod nas na ovim prostorima stalno se nešto ocjenuje povjesnim, ali mislim.
Voditeljka
Da, kažu da je i ovo istorijsko.
Željko Kuprešak ambasador Hrvatske u Beogradu
Ali ovo je sigurno jedan iskorak, ovo je sigurno jedna potreba, ja bih rekao da se stvari jednostavno ubrzaju, da se stvari u takoj jednoj atmosferi i relaksiraju. I da jednostavno pocnemo živjeti i da stvorimo preduvjete za jedan život koji ce se zvati evropski. Znaci, evropski standardi. Da se okrenemo prema buducnosti, da ostavimo na kraju krajeva, povjesti, da ostavimo, da ostavimo pravosudu, da ostavimo onima koji ce se baviti, što sa kriminalcima, koji su cini bestijalnosti u vremena rata, jel. Ali isto tako da ostavimo i povjesti da definira ono što je bilo i kako je bilo.
Voditeljka
Hvala što ste bili gost Kažiprsta. Culi ste ambasadora Hrvatske u Beogradu Željka Kupreška i Kažiprst B 92, koji su radili Rober Klajn i Danica Vucenic.
Priopćenja