Hrvatska i Azerbajdžan zainteresirani su za daljnje unapredenje bilateralne suradnje, a posebice gospodarske, izjavili su u utorak u Bakuu hrvatski predsjednik Stjepan Mesic i azerbajdžanski predsjednik Ilham Alijev. (HINA)
Hrvatska i Azerbajdžan zainteresirani su za daljnje unapredenje bilateralne suradnje, a posebice gospodarske, izjavili su u utorak u Bakuu hrvatski predsjednik Stjepan Mesic i azerbajdžanski predsjednik Ilham Alijev.
"Za nas je povlastica suradivati s Azerbajdžanom. Naime, zemlja koja ima najveci rast u svijetu sigurno je zanimljiva za svaku zemlju pa tako onda i za Hrvatsku", rekao je novinarima Mesic nakon susreta s Alijevim. On je naveo konkretne mogucnosti suradnje gospodarstava dviju zemalja na podrucju brodogradnje, gradevinarstva i farmaceutike.
Predsjednik Mesic boravi u dvodnevnom službenom posjetu Azerbajdžanu koji bi, smatraju dvojica predsjednika, trebao dati snažan poticaj unapredenju odnosa.
"Složili smo se da je kljuc proširivanje bilteralnih odnosa gospodarska suradnja koja je u ovom trenutku nezadovoljavajuca i što se tice objektivnih mogucnosti i što se tice interesa dviju zemalja", rekao je Mesic. Dvojica predsjednika nazocila su potpisivanju cetiri medudržavna sporazuma, Sporazuma o suradnji diplomatskih akademija, Memoranduma o suradnji ministarstava gospodarstva, Sporazuma o suradnji gospodarskih komora te Ugovor o poticanju i uzajamnoj zaštiti ulaganja. "Sporazumi ce proširiti pravni okvir za intenziviranje hrvatsko-azerbajdžanskih odnosa", rekao je Mesic.
Predsjednik Alijev je rekao novinarima kako je uvjeren da ce na gospodarskom forumu, koji ce se održati u srijedu u Bakuu hrvatski i azerbajdžanski gospodarstvenici naci nove mogucnosti i podrucja gospodarske suradnje. "Moraju se iskoristii sve mogucnosti suradnje", istaknuo je.
Dvojica predsjednika takoder su razmotrila stanja u svojim regijama i složili su se da postojeca otvorena pitanja i krizna žarišta "valja rješavati mirnim putem i pregovorima", rekao je Mesic.
Azerbajdžan je u sporu sa susjednom Armenijom oko svoje pokrajine Nagorni Karabah naseljenom pretežito Armencima koju kontrolira Armenija još od kraja rata u tom podrucju 1994.
Predsjednik Mesic se u utorak takoder sastao i s predsjednikom parlamenta Ogtajem Asadovim i u razgovorima je istaknuto da je parlamentarna suradnja važna za jacanje bilateralnih odnosa.
Priopćenja