U Tokiju u prostoru Japanske banke za medunarodnu suradnju (Japan Bank for International Cooperation – JBIC) 27. svibnja održan je, u posljednje 4 godine, 5. po redu Hrvatski poslovno-investicijski seminar u organizaciji Veleposlanstva RH u Japanu, Agencije za promicanje izvoza i ulaganja (APIU), Japanskog instituta za prekomorska ulaganja (Japan Institute for Overseas Investment – JOI),
U Tokiju u prostoru Japanske banke za medunarodnu suradnju (Japan Bank for International Cooperation – JBIC) 27. svibnja održan je, u posljednje 4 godine, 5. po redu Hrvatski poslovno-investicijski seminar u organizaciji Veleposlanstva RH u Japanu, Agencije za promicanje izvoza i ulaganja (APIU), Japanskog instituta za prekomorska ulaganja (Japan Institute for Overseas Investment – JOI), Japanske banke za medunarodnu suradnju (Japan Bank for International Cooperation – JBIC), Japanske vanjsko-trgovinske organizacije (Japan External Trade Organization – JETRO), tokijskoga Ureda za promicanje ulaganja i tehnologije Organizacije Ujedinjenih naroda za industrijski razvoj (United Nations Industrial Development Organization – Investment and Technology Promotion Office Tokyo; UNIDO-ITPO Tokyo), Gospodarske komore Tokyo i Shimizu Corporation.
Sudionicima seminara uvodno se obratio veleposlanik RH u Japanu dr. Drago štambuk naglasivši sve vecu usredotocenost japanskih investitora na RH zbog rasta njihovog razumijevanja da RH ima odlicne uvjete postati snažnom karikom u lancu japanskih investicija u Srednjoj i Jugoistocnoj Europi. Istaknuo je kako luka Rijeka nudi najbrži vid transporta roba iz azijskih zemalja do proizvodnih pogona japanskih tvrtki u zemljama Srednje i Istocne Europe. Takoder, ukazao je na cinjenicu kako je Hrvatska sve popularnija destinacija za japanske turiste. Tako je Hrvatsku 2009. posjetilo oko 165,000 Japanaca, što je 14% više u odnosu na prethodnu godinu, odnosno gotovo pet puta više u usporedbi s 2005. Uz kratak prikaz ekonomske i politicke situacije, istaknuo je clanstvo u NATO-u, te informirao o napretku pregovora s EU. U svome obracanju nazocnima veleposlanik štambuk kazao je kako je vrijeme krize ujedno i vrijeme novih prilika, te je izrazio nadu kako ce nazocni predstavnici japanskih tvrtki prepoznati mogucnosti koje im Hrvatska nudi poglavito sa stanovišta logistike i proizvodnje proizvoda visoke dodane vrijednosti.
Trenutno stanje u hrvatskom gospodarstvu sudionicima seminara opširnije je predstavio Marko Jurcic, direktor Sektora za strateško planiranje Agencije za promicanje izvoza i ulaganja (APIU). Kazao je kako je sedam japanskih tvrtki registrirano u RH, te iznio primjer tvrtke Yazaki, koja je 1999. godine u Zagrebu otvorila centar za istraživanje i razvoj (R&D), naglasivši kako RH upravo potice takav oblik investicija. Za japanske tvrtke od posebnog je znacaja logisticka prednost Hrvatske, luke Rijeka, sa stanovišta transporta iz Azije do proizvodnih pogona u zemljama Srednje i Jugoistocne Europe. Osvrnuo se na modernizaciju prometne infrastrukture, kazavši kako je kompletiran puni profil autoceste Rijeka-Zagreb, te kako se do 2012. planira dovršenje nove željeznicke pruge Rijeka-Zagreb-Botovo.
O logistickim prednostima Hrvatske, odnosno luke Rijeka sudionike seminara upoznala je Doris Sošic, direktorica Regionalne razvojne agencije PORIN iz Primorsko-goranske županije. Ukazala je na cinjenicu da je u usporedbi sa sjevernoeuropskim lukama, kao što su Hamburg ili Roterdam, transport iz Azije kraci za pet do sedam dana ukoliko se koristi luka Rijeka za transport roba iz Azije. Uzevši u obzir da Hrvatskom prolaze dva pan-europska koridora (koridori V i X), korištenjem luke Rijeka japanski proizvodaci mogu ostvariti znacajne uštede ne samo u vremenu transporta vec i u troškovima logistike iz Japana i ostalih azijskih zemalja prema proizvodnim pogonima u zemljama Srednje i Jugoistocne Europe. Nadalje, Doris Sošic upoznala je nazocne s projektom Rijeka Gateway, kojim se namjerava modernizirati i rekonstruirati citavi lucki kompleks. Do kraja 2012. planira se proširenje postojeceg kontejnerskog terminala Brajdica, dok se do kraja 2014. planira dovršenje novog kontejnerskog terminala Zagreb Pier. U sklopu Rijeka Gateway projekta planira se i izgradnja pristupne ceste za autocestu Rijeka-Zagreb, kao i prikljucka na željeznicku prugu Rijeka-Zagreb-Botovo. Naglasivši kako u Primorsko-goranskoj županiji postoje 22 poslovne zone, ukratko je predstavila industrijsku zonu Kukljanovo koja je najveca u RH sa 130 tvrtki i 3200 zaposlenih, te ukazala na pripremu poslovne zone Miklavlja u zapadnom dijelu županije.
Sudionicima seminara takoder se obratio Yasuhiro Shimizu, zamjenik generalnog menadžera Odjela za promicanje poslovanja japanske gradevinske tvrtke Shimizu Corporation. Shimizu je kazao kako je Hrvatska pogodna za proizvodnju proizvoda visoke dodane vrijednosti, kao i za sofisticiranu industrijsku proizvodnju. Kao posebno pogodne sektore izdvojio je elektroniku, industrije vezane za informacijsku tehnologiju, kao i industrije vezane za farmaceutiku i biotehnologiju. Istaknuo je prednosti poslovnih zona koje se nalaze u predjelu izmedu Zagreba i granice s Madarskom. Shimizu je ukazao na pogodnost zapocinjanja proizvodnje u Hrvatskoj prije pristupanja EU, stoga što je na taj nacin moguce ostvariti pravo na oslobadanje od carinskih pristojbi na uvezenu proizvodnu opremu, a povrh toga moguce je ocekivati i neke posebne pogodnosti stoga što u Hrvatskoj još nema pravog japanskog ulaganja u proizvodnju. Shimizu je kazao da RH ima puno potencijala kao proizvodno, logisticko i distribucijsko središte za japanske tvrtke koje proizvode artikle visoke dodane vrijednosti.
Predstavnik HTZ-a u Japanu Eduard Tripkovic Katayama predstavio je kulturna i prirodna bogatstva Hrvatske te aktivnosti i ugodan nacin života koji Hrvatska pruža.
Wataru Tsujii zamjenik izvršnog direktora JOI-a završno se obratio nazocnima. Zahvalio se na dolasku i izrazio nadu u brzu realizaciju japanskih investicija u Hrvatskoj.
Priopćenja