- Objavljeno: 03.10.2022.
Obilježavanje 30 godina uspostave diplomatskih odnosa Republike Hrvatske i Arapske Republike Egipat, otvorenje izložbe Hramovi oteti Nilu
Veleposlanik Bošnjak govorio je o povijesnim odnosima Hrvatske i Egipta, o uključenosti hrvatskih kompanija i stručnjaka te pruženoj pomoći u očuvanju neprocijenjivih povijesnih spomenika. Nadalje, osvrnuo se i na više mogućih povijesnih prigoda u kojima se sjedilačka staroegipatska civilizacija dodirivala sa starohrvatskom (cjelokupni tekst govora u privitku).
Daniel Rafaelić, povjesničar filma i egiptolog, autor monografije i koncepta izložbe govorio je o nastanku prikazanih filmova i fotografija koje danas čuvaju u Hrvatskom državnom arhivu. Tijekom 1962. i 1963. godine filmska ekipa pod vodstvom redatelja Mate Bogdanovića i fotografa Antuna Markića snimila je tri kratka dokumentarna filma koje je producirao zagrebački Zora film - „Hramovi oteti Nilu“, „Spomenici starog Egipta“ i „Geoistraživanja u Egiptu“. Tijekom snimanja u Egiptu, Antun Markić snimio je više od 200 fotografija, od kojih je njih 70 prikazano na izložbi. Fotografije na jedinstveni način dokumentiraju delikatni rad na izgradnji Naserove brane na Nilu tijekom koje je pod pokroviteljstvom UNESCO-a proveden jedinstveni projekt izmještanja Nubijskih hramova ugroženih izgradnjom brane i akumulacijskog jezera. Među tvrtkama bila je i hrvatska tvrtka Geoistraživanja angažirana na pripremi i premještanju hrama Ramsesa II i njegove supruge Nefertari u Abu Simbelu. Hram je kasnije bio izrezan na dijelove i premješten na povišenu poziciju kako ga vodeni val nastao akumuliranjem Nila i novoizgrađenom branom ne bi uništio i potopio.
Događaju su osim predstavnika VRH Kairo prisustvovali predstavnici egipatske akademske zajednice iz Aleksandrije, predstavnici diplomatskih i konzularnih predstavništava u Egiptu, bivši počasni konzul RH u Aleksandriji, i drugi.