Sunčana polja u Pekingu - Koncert povodom Dana državnosti Republike Hrvatske

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Ususret Danu državnosti Republike Hrvatske, Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Narodnoj Republici Kini organiziralo je 29. svibnja 2024. godine koncert Jazziane Croatice Borne Šercara u poznatom pekinškom jazz klubu Blue Note.

 

Veleposlanik Dario Mihelin tom je prigodom istaknuo kako Hrvatska 30. svibnja slavi Dan državnosti, obilježavajući konstituirajuću sjednicu modernog višestranačkog Hrvatskog sabora 1990. godine, nakon prvih demokratskih izbora, koji je kasnije te godine usvojio hrvatski Ustav i nakon referenduma o neovisnosti održanog u svibnju 1991., sve kasnije odluke o državnosti i samostalnosti Republike Hrvatske. „Uistinu sam sretan što ovaj važan dan ponovno obilježavamo u Pekingu, s našim dragim prijateljima, partnerima i suradnicima, iz državnih institucija NR Kine, diplomatske zajednice, poslovne, umjetničke i medijske zajednice, a posebno s malobrojnim hrvatskim državljanima koji žive u Kini. Dopustite mi istaknuti posebnog predstavnika kineske Vlade za Europu, veleposlanika Wua Hongboa, posebnu predstavnicu Ministarstva vanjskih poslova za Suradnju između država Srednje i Istočne Europe i Kine, veleposlanicu Jiang Yu, posebnog predstavnika Ministarstva vanjskih poslova za Afganistan Yua Xiaoyonga  i nekadašnju veleposlanicu NR Kine u Hrvatskoj Xu Erwen“, kazao je veleposlanik Mihelin.

 

Jazziana Croatica je vodeći hrvatski instrumentalni etno-jazz ansambl. Cilj ansambla je spojiti hrvatsku tradicijsku glazbu s američkim jazzom i na taj način stvoriti glazbu specifičnu za regiju u okruženju. Uspjeh ovog koncepta potvrđen je nastupima diljem svijeta i brojnim nagradama. Ansambl je osnovan 2009. godine s ciljem očuvanja hrvatske glazbene baštine s etno utjecaja i nametanja novih hrvatskih jazz „standarda“, izdao već šest albuma, stvarajući prepoznatljiv hrvatski brend.

 

Veleposlanik Mihelin posebno je istaknuo nekoliko djela koncertnog programa - Regoča, Kosjenku, Palunka - koja su inspirirana opusom hrvatske književnice za djecu Ivane Brlić-Mažuranić, kako se 2024. obilježava 150. godina od njezina rođenja. „Priče iz davnine“, objavljene 1916., s novo napisanim bajkama s imenima i motivima iz hrvatske i slavenske mitologije, donijele su joj usporedbu s Andersenom i Tolkienom, kao i četiri nominacije za Nobelovu nagradu za književnost. Njezina ranija knjiga, iz 1913., „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“, također je klasik, prevedena na kineski, knjiga koju veleposlanik često poklanja kineskoj djeci koja posjećuju Veleposlanstvo.

 

Vidno oduševljena publika gromoglasnim pljeskom između izvedbi i na kraju koncerta nagradila je hrvatske glazbenike: Vojkana Jocića (saksofon), Bornu Pehara (klavir), Elvisa Penavu (gitara), Hrvoja Kralja (kontrabas) i Bornu Šercara (bubnjevi). Program koncerta donio je jazz obradu Bersinih „Sunčanih polja“ i napjeva „Marjane, Marjane“, kao i niz skladbi Borne Šercara kojima su predstavljene hrvatske legende, povijest i baština, od „Vještica s Kleka“, „Slavonije“, „Zagorske ruže“, „Potopljenih brodova“, „Nehaja“, do spomenutih „Kosjenke“ i „Ribara Palunka“.  



Pisane vijesti