Tonci Stanicic, veleposlanik Republike Hrvatske za "Glas Srpske"
Hrvati se kao najmalobrojniji narod nalaze na samoj granici da prestanu biti politicki faktor u BiH. Ako se to dogodi, onda BiH nije više ono što je bila. Trenutna situacija u kojoj su u vlasti pripadnici, a ne predstavnici Hrvata, nije dobra, rekao je ovo u intervjuu “Glasu Srpske” veleposlanik Republike Hrvatske u BiH Tonci Stanicic.
Tonci Stanicic, veleposlanik Republike Hrvatske za "Glas Srpske"
Hrvati se kao najmalobrojniji narod nalaze na samoj granici da prestanu biti politicki faktor u BiH. Ako se to dogodi, onda BiH nije više ono što je bila. Trenutna situacija u kojoj su u vlasti pripadnici, a ne predstavnici Hrvata, nije dobra, rekao je ovo u intervjuu “Glasu Srpske” veleposlanik Republike Hrvatske u BiH Tonci Stanicic
GLAS: Kako gledate na zakljucke sa nedavno održanog Hrvatskog narodnog sabora? Imaju li Hrvati kapaciteta da se izbore za svoju ravnopravnost?
STANICIC: Poruke Hrvatskog narodnog sabora su u cjelini vrlo pozitivne i samo njegovo sazivanje je izraz izuzetno teške situacije u kojoj se hrvatski narod, u politickom smislu rijeci, danas nalazi. Ne vidim ništa loše i negativno u tome, što se vidi i po reakcijama onih koji su ocekivali nešto drugo, pa su iznenadeni konstruktivnošcu i pozitivnošcu poruka. Hrvati se kao najmalobrojniji narod nalaze na samoj granici da prestanu biti politicki faktor u BiH. Ako se to desi, onda BiH nije više ono što je bila. Ne govorim o brojevima ili postotcima u stanovništvu, nego o definiciji i suštini ove države i o tome da je ona dovedena u pitanje.
GLAS: Vidite li rješenje problema hrvatskog pitanja?
STANICIC: To je nešto što bi, ako bih se opredijelio, predstavljalo miješanje u unutarnje stvari BiH, a to ne želim. Mi želimo ravnopravan položaj Hrvata u BiH, u skladu s Ustavom. Na koji nacin ce se to postici to je stvar naroda i politicara u BiH. Da li je to hrvatska federalna jedinica, jedna ili više njih, da li je to provodenje pune ravnopravnosti kroz sve institucije sistema na svim nivoima vlasti, to je nešto u što mi iz Hrvatske ne smijemo niti možemo ulaziti, ali imamo pravo zahtijevati ravnopravan položaj Hrvata u BiH i to cemo nastaviti raditi.
GLAS: Imaju li gradani Republike Srpske demokratsko pravo da na referendumu o rada Suda i Tužilaštva BiH iznesu svoje mišljenje o ovim institucijama?
STANICIC: Legitimni predstavnici, posebno predstavnici vlasti bilo kojeg entiteta, imaju pravo izražavati nezadovoljstvo radom državnih institucija, te konstruktivno predlagati rješenje problema. Da li je raspisivanje referenduma pravi oblik reagiranja ili postoji drugi nacin, kako su pravnu i politicku prirodu referenduma definirali oni koji ga raspisuju, da li je referendumsko pitanje u skladu s Ustavom i zakonom, nije na meni da kažem.
GLAS: Predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija pozvao je hrvatskog predsjednika Ivu Josipovica da se izjasni o referendumu u Republici Srpskoj. što mislite, zašto?
STANICIC: Ne bih želio komentirati rijeci predsjednika, jer je on na najbolji nacin rekao ono što je trebalo. Problem je jedna tužna situacija koja je nastala nakon izbora u BiH, jer legitimni predstavnici hrvatskog naroda ne ucestvuju u izvršnoj vlasti na nivou FBiH, ali i radi toga što formiranje vlasti u Federaciji nije sprovedeno u skladu s Ustavom i zakonom. Velika je odgovornost na svim politickim faktorima, ali i na predstavnicima medunarodne zajednice, da se proces vrati u granice ustava i zakona. Posebno jer tek predstoji formiranje vlasti na nivou države. Trenutna situacija u kojoj su u vlasti pripadnici, a ne predstavnici Hrvata, nije dobra.
GLAS: Koliko ce izbor generalnog konzula Hrvatske u Banja Luci Dunje Jevak doprinijeti razvoju odnosa izmedu dvije zemlje?
STANICIC: Gospoda Jevak je tu dvije sedmice. Nakon što smo, po protokolu, Ministarstvu vanjskih poslova BiH predali njeno pismo imenovanja od strane predsjednika Republike Hrvatske Ive Josipovica, službeno sam je predstavio i u RS. Pozitivno je to što ponovo imamo generalnog konzula Hrvatske u Banja Luci i to je jedan sasvim novi, viši nivo sa koga cemo nastupati, biti u boljoj poziciji i unapredivati naše odnose. Upravo osoba gospode Dunje Jevak je takva kakva se samo može poželjeti, s obzirom na to da je ona vec imala dva diplomatska mandata u BiH. što je još važnije, na ovo mjesto generalnog konzula dolazi iz Ministarstva vanjskih poslova Hrvatske, sa pozicije nacelnice Odjela za BiH, Crnu Goru i Srbiju. Ona je osoba koja jako dobro zna o svim problemima u BiH, ali i u regiji.
GLAS: Možemo li onda ocekivati i bolju suradnju izmedu BiH i Hrvatske?
STANICIC: Naravno. Ona se i sada odvija dobro, ali svaki novi impuls je dobrodošao, pogotovo u ovim vrlo važnim trenucima kada je Hrvatska pred zakljucenjem pregovora sa Europskom unijom. Hrvatska bi najkasnije za dvije godine trebala biti punopravna clanica i vrlo je važno i Hrvatskoj i njenim susjedima da intenziviramo sveukupnu suradnju i da naši susjedi, pogotovo BiH zbog Hrvata koji su konstitutivni narod i radi geografskog položaja, u najvecoj mogucoj mjeri iskoriste prednosti cinjenice da ce EU biti na njihovim granicama.
GLAS: Kako biste ocijeni suradnju Hrvatske sa Republikom Srpskom i BiH?
STANICIC: BiH je ustavno uredena tako kako jeste. Mi tu situaciju mijenjati ne možemo i Hrvatska nastoji suradivati sa oba entiteta u najvecoj mogucoj mjeri jer najveci dio ekonomskih pitanja i odnosa medu ljudima se rješava na nivou entiteta. Nastojimo pronaci jedan balans, suradujuci u odgovarajucoj mjeri i sa državom i sa entitetima u skladu s njihovim nadležnostima.
GLAS: Jeste li zadovoljni povratkom Hrvata u BiH i jesu li njihova prava adekvatno zastupljena?
STANICIC: Naravno da ne možemo biti zadovoljni povratkom. On je izuzetno slab u oba entiteta. To više nije pitanje sigurnosti, sada je to pitanje gole egzistencije. Nema posla, ljudi su vec dugo vani i vrlo je teško potaknuti povratak, ali radimo na tome.
GLAS: Srbi su nezadovoljni položajem u Hrvatskoj i pravima koja teško ostvaruju zbog cega su nedavno u Republici Srpskoj potpisivali i peticiju. Kako to komentirate?
STANICIC: To je dvosmjerni proces i na taj nacin ga treba provoditi - i povratak Hrvata u BiH i povratak Srba u Hrvatsku, kao i ostvarivanje prava jednih i prava drugih, ma gdje da se oni nalaze. To su dva procesa koja ne treba odvajati, naprotiv, ako se spoje onda ih je lakše riješiti. Sva osnovna prava, pogotovo pravo vlasništva, koje pojedine najviše muci, su neotudiva.
GLAS: Da li izjava generala Ljube Cesica Rojsa o pohodu na Banja Luku mogu zakomplicirati odnose u regiji?
STANICIC: Bilo bi krajnje vrijeme da Hrvati i Srbi završe sve ratove, pocevši od Prvog i Drugog svjetskog rata, pa tako do zadnjeg. Nažalost, mi imamo nezavršene mnoge ratove. Ako je neko krivicno ili na bilo koji drugi pravni nacin odgovoran za svoja djela onda treba odgovarati, ali u granicama pravosudnog sistema. To nije nešto što treba opterecivati politicke odnose naših generacija, a pogotovo ne onih koje dolaze.
Priopćenja