Kroz velike promjene prije tri godine, Hrvatskoj su se otvorile perspektive clanstva u EU i NATO, pa je to ono što danas u najvecoj mjeri odreduje narav odnosa Hrvatske i Velike Britanije...
više...
Kroz velike promjene prije tri godine, Hrvatskoj su se otvorile perspektive clanstva u EU i NATO, pa je to ono što danas u najvecoj mjeri odreduje narav odnosa Hrvatske i Velike Britanije. To je odnos mladeg i starijeg partnera. Velika Britanija jedan je od najvažnijih cimbenika europske i medunarodne politike. Iz svoga diplomatskog iskustva mogu reci da je od priznanja Hrvatske do danas, dakle kontinuirano, Britanija vrlo nacelno zagovarala vladavinu prava. U nekim razdobljima naših odnosa pojavljivali su se, doduše, problemi, uglavnom onda kada bismo mi na svoju štetu posrnuli kao pravna država. Nakon 2000. godine bilježimo razvoj sve tješnjeg partnerstva. U cjelini se može kazati da su ti odnosi - baš kao i mi sami - išli uzlaznom linijom.
Ne znam da je danas i jedna clanica EU-a aktivnije angažirana na pomoci Hrvatskoj vladi u njezinim reformskim naporima. Nije mala stvar da je Velika Britanija od svih zemalja obuhvacenih procesom stabilizacije i pridruživanja EU-u lani jedino za Hrvatsku izradila poseban strategijski program pomoci pristupanju EU-u, kakav se inace izraduje samo za zemlje-kandidatkinje.
(…) U nas se godinama njegovala (posebno usmenom predajom) povijesna kontroverza o ulozi Velike Britanije u odnosu na hrvatske državotvorne težnje. To je stvorilo mit da nas »Britanci ne vole«, a živjeti u mitovima potpuno je beskorisno. Danas je hrvatska država jednostavna i neupitna cinjenica, koju Britanija prihvaca na osobito partnerski i prijateljski nacin, podupiruci nas, trošeci štoviše novac svojih gradana ne bismo li mi sami stvorili uvjete za prikljucenje europskoj obitelji demokracije i vladavine prava. No možda bismo i jedni i drugi mogli nešto više i cešce isticati pozitivne cinjenice o našim odnosima. Tvrdnja, dakle, da je Velika Britanija glavna prepreka za ulazak Hrvatske u EU apsolutno ne stoji. Glavna prepreka je težina našeg vlastitog prilagodavanja europskoj obitelji, ili, možda, nedostatak odlucnosti da se prilagodimo, jer prilagodba nije nimalo laka. Velika Britanija, a posebice vlada Tonyja Blaira, stavljaju posebno snažni naglasak na pravni poredak, na vladavinu prava, i na tome se doista insistira. Odnos britanske vlade prema nama u nacelu se nije promijenio, mi smo se promijenili.
Priopćenja