Vizită oficială a Comisiei pentru Afaceri Europene a Parlamentului Croat la Chișinău, 17-19.06.2025.

Delegația Comisiei pentru Afaceri Europene a Parlamentului Republicii Croația a efectuat o vizită bilaterală reciprocă la Parlamentul Republicii Moldova în perioada 17-19 iunie a acestui an.

În Parlamentul Republicii Moldova, delegația a fost primită în cadrul unor întâlniri separate de către Președintele Parlamentului, Igor Grosu, Președintele Comisiei pentru Politică Externă și Integrare Europeană, Ina Coșeru și membri ai Comisiei, precum și de către Președintele Grupului Interparlamentar de Prietenie cu Croația, Ion Poia, cu membri ai Grupului. Gazdele au informat delegația parlamentară despre ultimele evoluții din procesul de aderare a Republicii la Uniunea Europeană și despre circumstanțele din țară înaintea alegerilor parlamentare din toamna acestui an.

Pe lângă întâlnirile la nivel parlamentar, deputații au mai avut întâlniri la Guvernul Republicii Moldova cu Viceprim-Ministrul pentru Integrare Europeană, Christina Gherasimov și Viceprim-Ministrul pentru Reintegrare, Oleg Serberian, la Ministerul Energiei cu ministrul Dorina Junghietu, iar la Ministerul Afacerilor Externe cu secretarul de stat Carolina Perebinos. În cadrul vizitei, delegația parlamentară s-a întâlnit și cu reprezentanți ai societății civile și ai organizațiilor neguvernamentale reuniți în platforma națională moldovenească din cadrul Forumului Societății Civile din Parteneriatul Estic.

Pe lângă întâlnirile din Parlament unde au discutat experiențele Croației legate de aderarea la UE din perspectiva parlamentară, în cadrul întâlnirilor cu reprezentanții puterii executive, aceștia au primit informații despre progresele înregistrate de Republica Moldova în negocierile cu UE, situația energetică din țară, activitățile legate de Transnistria și prioritățile politicii externe a Republicii Moldova. De asemenea, s-au întâlnit cu reprezentanți ai societății civile și ai organizațiilor neguvernamentale reuniți în platforma națională din cadrul Forumului Societății Civile din Parteneriatul Estic.

Ambasadoarea Kapitanović a fost alături de delegație la întâlnirile oficiale. Delegația a fost compusă din: Președinta comisiei, Jelena Miloš, Vicepreședintele comisiei, Ivan Račan, și membra Grupului Interparlamentar de Prietenie Croația-Republica, Anamarija Blažević.

Aceasta a reprezentat o vizită reciprocă după ce o delegație a Comisiei pentru Politică Externă și Integrare Europeană a Parlamentului Republicii Moldova, condusă de președinta comisiei, Ina Coșeru, a vizitat Zagrebul în decembrie anul trecut.

News