Ministarstvo vanjskih i europskih poslova

Četvrt stoljeća hrvatskih studija na Filozofskom fakultetu Masarykovog sveučilišta u Brnu

Deseti jubilarni kroatistički susreti u Brnu bili su nekonvencionalni po formi i sadržaju. Održani su pod nazivom Četvrt stoljeća hrvatskih studija na Filozofskom fakultetu Masarykovog sveučilišta. Pokroviteljstvo nad manifestacijom preuzela je dekanica Filozofskog fakulteta doc. Mgr. Irena Radová, Ph.D., dok ih je financijski podržalo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih RH.
Na svečanom otvaranju govorili su dekanica Irena Radová, gđa. Ljiljana Pancirov, veleposlanica Hrvatske u Češkoj, g. Michal Chládek, počasni konzul Hrvatske u Brnu, doc. dr.sc.  Václav Štěpánek, pročelnik Odsjeka za slavistiku, doc. Pavel Krejčí, voditelj Južnoslavenskih i balkanističkih studija na Odsjeku za slavistiku te Mgr. Petr Stehlík glavni organizator Kroatističkih susreta u Brnu. Središnji dio programa prvoga dana bio je ciklus od tri predavanja, u kojima su se nastavnici  Odsjeka za slavistiku osvrnuli na proteklih 25 godina kroatističkih studija u Brnu (Pavel Krejčí), dosadašnje sadržaje Kroatističkih susreta u Brnu (Petr Stehlík) te četvrt stoljeće kroatistike u znanstvenim i umjetničkim publikacijama u Brnu (Pavel Pilch). Uslijedilo je zajedničko druženje uz domjenak u neformalnom ozračju, upotpunjeno nastupom hrvatskoga tamburaškog sastava Savski valovi, koji je glazbenim intermezzom uveličao i prvi dio programa na Filozofskom fakultetu.
Drugoga dana održan je okrugli stol na temu Češka kroatistika u 21. stoljeću: osvrti, izazovi i perspektive na kojemu su kroatisti iz Brna raspravljali s kolegama s praškog Filozofskog fakulteta i Češke akademije znanosti (AV ČR) o prošlosti, današnjem stanju i budućnosti hrvatskih studija. U raspravu su se osim predavača Odsjeka slavistike Pavela Krejčija, Mirne Stehlíkove Đurasek, Pavela Pilcha, Václava Štěpáneka, Mateje Kosi i Petra Stehlíka uključili također doktorantica Dominika Kubišová te diplomirani kroatist iz Brna Jan Skýpala. Partnerske institucije svojim su prilozima predstavljali Karel Jirásek (Odsjek za etnologiju i srednjoeuropske i balkanske studije FF UK), Václav Čermák (ravnatelj Slavenskog instituta AV ČR), Jaroslav Otčenášek (Institut za etnologiju AV ČR) te diplomirana kroatistkinja iz Brna Jana Škerlová (Institut za povijest AV ČR). Nakon rasprave slijedila je studijska projekcija kratkog igranog filma Čovjek koji nije mogao šutjeti (2024., redatelj Nebojša Slijepčević), koji je kao prvi hrvatski film od nastanka samostalne Hrvatske nagrađen Zlatnom palmom na Filmskom festivalu u Cannesu. Dio programa 10. hrvatskih susreta u Brnu bio je i koncert zagrebačkog alternativnog rock sastava Šumski koji je održan dva dana kasnije.
 
Izvor: Internetové stránky Kroatistických setkání v Brně / Internetske stranice Kroatističkih susreta u Brnu

Pisane vijesti