Ministarstvo vanjskih i europskih poslova

Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje u organizaciji VRH u Berlinu

U ponedjeljak, 18. studenog 2024. godine, povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Berlinu je otvorena multimedijalna izložba fotografija „Mirna reintegracija i pravo na dom“, s kojom su se hrvatskoj zajednici u Berlinu u okviru provedbe programa kulture sjećanja predstavili članovi Zajednice povratnika Osječko-baranjske županije. Na događaju je ujedno promovirana monografija „Pravo na dom“ i prikazan je dokumentarni film pod nazivom „Mirna reintegracija pobjeda razumom“.
 
Riječ je o projektu koji se održava uz potporu Ministarstva vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, a o izložbi i važnosti sjećanja na Domovinski rat i mirnu reintegraciju hrvatskog Podunavlja, nazočnima je govorio autor izložbe, monografije i dokumentarnog filma te ujedno i predsjednik Zajednice povratnika Osječko-baranjske županije, g. Branko Pek. Cilj ovoga projekta je promicanje istine i vrijednosti Domovinskog rata i uloge međunarodne zajednice u stvaranju neovisne i samostalne Republike Hrvatske.
 
Nakon odavanja počasti minutom šutnje za sve poginule braniteljice i branitelje Vukovara i Škabrnje, kao i za sve žrtve i stradalnike Domovinskog rata, veleposlanik Gordan Bakota je uvodno pozdravio goste iz domovine, izražavajući ujedno zadovoljstvo zbog velikog odaziva na obilježavanje ove za Republiku Hrvatsku iznimno važne obljetnice.
Veleposlanik je pritom istaknuo značaj kulture sjećanja, kao temelja naše zapadne demokracije, posebice na ovaj dan kada se s posebnim pijetetom prisjećamo i odajemo počast onima koji su dali svoje živote i time nemjerljiv doprinos za sve ono što je uslijedilo nakon tragičnih trenutaka u Vukovaru i Škabrnji u tužnoj jeseni 1991. godine. Kultura sjećanja je iznimno bitna kako bi se prenosile povijesne informacije o ključnim trenucima o novijoj hrvatskoj povijesti u koju spada i mirna reintegracija hrvatskog Podunavlja, kao ponajbolja i najuspješnija mirovna operacija u Europi, koja je završila da smo integrirali našu Domovinu bez dodatnih žrtava, rekao je između ostalog Veleposlanik u svom obraćanju.
 
Uslijedilo je druženje uzvanika s gostima iz domovine i razgledavanje izložbe fotografija koje prikazuju osvrt na Domovinski rat, od egzodusa hrvatskih prognanika, uloge međunarodne zajednice i mirovnih pregovora pa sve do završetka procesa mirne reintegracije i stvaranja preduvjeta za povratak i obnovu, odnosno razminiranje oslobođenog područja. 
 
Među brojnim uzvanicima hrvatske zajednice iz Berlinu, na ovoj svečanosti bili su i učenici Hrvatske nastave u Berlinu, čime se zapravo osigurava prenošenje kulture sjećanja na naše mlađe generacije, a namjera je kako je u svom uvodnom obraćanju istaknuo Veleposlanik da na ovaj dan kada se prisjećamo žrtava Vukovara i Škabrnje uvijek imamo goste iz Hrvatske (prošle godine bile su članice Udruge veteranke Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije), a kako bi nastavili s tom tradicijom i prenošenjem informacija o ključnim povijesnim trenucima na mlađe generacije.
 
Službeni dio svečanog programa završio je paljenjem svijeća i molitvom ispred zgrade Veleposlanstva, a molitvu je predvodio voditelj Hrvatske katoličke misije u Berlinu, fra Zvonko Tolić.

Pisane vijesti