Ulazak Hrvatske u nestalno članstvo Vijeća sigurnosti velik je uspjeh predsjednika Mesića, premijera Sanadera, ali i Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija te cijele diplomatske mreže. O višegodišnjem lobiranju i strpljivom diplomatskom radu koji je prethodio pobjedi te o novoj ulozi Hrvatske na međunarodnoj političkoj sceni razgovarali smo u New Yorku s ministricom Kolindom Grabar-Kitarović kojoj su i dan nakon pobjede, kako je svjedočio Večernji list, stizale čestitke od brojnih veleposlanika na East Riveru, ali i kolega ministara iz cijelog svijeta.
- Na što ste prvo pomislili, sjedeći u klupi Opće skupštine, kad je objavljeno da je Hrvatska nakon tri kruga glasovanja izabrana za nestalnu članicu Vijeća sigurnosti?
= Bila sam ushićena, mislim da je to bilo sasvim očito. Mislila sam samo: Hrvatska je pobijedila, uspjeli smo! Znate, došli smo s malom dozom strepnje na to glasovanje, to sada mogu kazati. Bila sam umjereni optimist, nisam previše o tome željela govoriti u javnosti, da se ne podižu očekivanja. Ono što me je najviše razveselilo tog jutra bili su razgovori s diplomatima u UN-u koji su cijelo vrijeme glasovanja nama iskazivali simpatije i govorili da Češka možda i jest favorit, kao članica NATO-a i Europske unije, istaknuta davateljica razvojne pomoći i država s većom diplomatskom mrežom, ali da smo mi osvojili simpatije i podršku svim nastupima naših dužnosnika i, kako tvrde, našom kanjom koja je bila afirmativna, sadržajna i sofisticirana.
- Što to konkretno znači?
= Podloga kandidature uvijek je unutarnjopolitičko, gospodarsko i socijalno uređenje zemlje, sve reforme koje se provode i, naravno, njezina vanjska politika. Posljednjih godina Hrvatska je ojačala svoj međunarodni ugled i utjecaj, dokazala se kao lider u regiji, gdje zna rješavati probleme, pa je nakon toga isto tako spremna sudjelovati u rješavanju globalnih tema i snositi odgovornost na svjetskoj sceni. Od zemlje primateljice pomoći UN-a postali smo oni koji nude svoje znanje te iskustvo postkriznog područja u 15 mirovnih misija u svijetu. Znam da zvuči dosadno kad se to ponavlja, ali to je činjenica koja se ne može zanemariti i to je prepoznato unutar Ujedinjenih naroda. I toga sam se sjetila u trenutku pobjede dok sam primala čestitke. U kanji nismo quotudarali ispod strukaquot, išli smo predstaviti Hrvatsku u pozitivnom svjetlu, kao demokratsku i odgovornu zemlju i sve ono što Hrvatska jest: od prirodnih ljepota do prekrasnih ljudi, bogate kuhinje, sasvim u skladu sa sloganom naše završne kanje: quotCroatia has it allquot.
- Pa koje su zemlje iskazivale najveću podršku, na koga ste najviše računali?
= Pa ne mogu sada praviti razliku, jedne isticati, druge ne, to ne bi bilo diplomatski od mene. Svaki glas je jednako važan. Uostalom, glasovanje je tajno i u pravilu se ne ističu zemlje koje su nam dale podršku ako to one same ne žele.
- A Slovenija?
= Opet, uopće ne želim govoriti koje su to zemlje. Susjedne zemlje zaista su bile angažirane i želim naglasiti da je to jako bitno i zbog drugih država u širem okruženju. U tome je konkretno značenje podrške zemalja u regiji. Uostalom, susjedi vas najbolje poznaju pa ako imate njihovu potporu, znači da dobro radite. U našem slučaju susjedi su poručili da smo se dokazali kao lider u regiji i da naše ubrzano približavanje EU i NATO-u ne doživljavaju kao naše napuštanje, zanemarivanje regije, nego kao mogućnost pozitivnog doprinosa odlukama međunarodne zajednice usmjerenim na njezinu daljnju stabilizaciju, napredak i razvoj.
- Svi su u utorak u dvorani Opće skupštine osjetili miris hrvatske lavande. Vi ste rekli da su u kanju bila uključena sva osjetila!
= Da, na dan glasovanja ostavili smo na stolu svakoj članici UN-a kutijicu s licitarskim srcem, paketićem lavande i bajaderom. I kad su svi otvorili dar i uzeli u ruke našu lavandu, zamirisalo je na Hrvatsku. A moram pohvaliti i Festival hrvatske hrane u restoranu UN-a, održan samo tjedan dana prije glasovanja, koji je Ministarstvo organiziralo u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom. Zahvalna sam Komori što su prepoznali da je potrebno predstaviti i hrvatsko gospodarstvo i naše velikane u sklopu izložbe BeCROative te nacionalnim gastronomskim specijalitetima pokazati zemljama od kojih smo očekivali glas podrške da smo tradicijom, duhom i gospodarski bogata i raznolika država koja ima identitet i značenje u svijetu, samosvijest o sebi. Da, išli smo u kanju svim osjetilima, srcem, ali i razumom. Ta je kombinacija u životu, poslu, pa tako i u politici uvijek pobjednička.
- Jesu li i druge države koje su se utrkivale za Vijeće sigurnosti dijelile male darove? Što ste dobili od konkurentice Češke?
= Da, to je lijep običaj i svatko osmisli svoj. Česi su dijelili privjeske za mobitele pa sam i ja jedan dobila.
- Vidjela sam kako nakon prvog kruga glasovanja, kad smo poveli pred Češkom, naša diplomacija dijeli bijele kuverte. Mi novinari komentirali smo da nisu plave pa da nema kuna ili eura unutra?
= Ne, ne... (smijeh), to je bilo pismo koje sam osobno večer prije glasovanja potpisala za svaku zemlju članicu UN-a, njih 192, naslovljeno na veleposlanika, u kojemu sam iznijela razloge zbog kojih mislim da trebaju glasovati za Hrvatsku ljubazno ih moleći da nam daju povjerenje. Vidjeli ste da su to svi otvarali. Znate, kad veleposlanici dobiju pismo od ministrice, onda to njima nešto i znači. Usto smo podijelili i lijepo osmišljen, upečatljiv letak na kojem je pisalo: Glasujte za Hrvatsku. Vrijeme do drugog kruga iskoristili smo za razgovor s brojnim zemljama, s onima za koje smo pretpostavljali da su bliske Češkoj ili s onima koje su bile neodlučne.
- Na East Riveru kažu da je u odluci, kad je riječ o nekim zemljama, bio presudan i vaš šarm uz epitete koji vas prate, da ste pametna i lijepa žena?
= To ne želim komentirati. Ne volim govoriti o fizičkom izgledu. Ali mogu potvrditi da je u diplomaciji bitna otvorenost, iskrenost, osmijeh, poznavanje stranih jezika, razgovor bez straha, bez kompleksa. Nije mi bilo teško zaustaviti nijednog veleposlanika u Općoj skupštini i reći: Pa eto, glasujte za nas, tu smo, spremni smo i sposobni pomoći u reformama UN-a, u globalnim krizama. I znate, nakon prvog kruga u kojem smo poveli, čuo se u dvorani nama ugodan žamor iznenađenja, osjetio se pozitivan duh prema Hrvatskoj. Nakon drugog kruga bila sam uvjerena da je pobjeda osigurana.
- Zašto su, prema vašem mišljenju, Česi odustali nakon drugog kruga?
= Očito im je bilo jasno da će izgubiti pa su željeli spasiti obraz. Čestitala sam im na tome. Ta je odluka s njihove strane bila časna. No, mi bismo pobijedili u svakom slučaju, to su osjetili nakon drugog kruga. Meni su prilazili diplomati mnogih zemalja, pa i oni iz Europske unije koji su u prvom i drugom krugu glasovali za Češku i govorili mi da će u nastavku glasovanja biti uz Hrvatsku.
- Dan prije u New Yorku je bio premijer Sanader. Vi ste nakon Sanaderova govora u ponedjeljak, koji je pozitivno primljen, kazali da je premijerov dolazak pomogao u pobjedi. Na koji način?
= To je strahovito pomoglo. Njegov govor i nastup učvrstio je stav o Hrvatskoj kod onih zemalja koje su možda imale dvojbe za iskazivanje povjerenja našoj kandidaturi.
Bilo je nekih mišljenja da bi premijerov govor mogao naškoditi našem izboru, jer je to bilo samo dan prije glasovanja, da nije dobro kritizirati Haaški sud. Međutim, u svom govoru, koji je imao više elemenata od zločina na Ovčari, haaške presude, do općih okvira, gdje je uputio prijedlog o potrebi nadogradnje sustava UN-a, koji se mora više angažirati u bržem rješavanju kriza premijer je pokazao da predstavlja zemlju koja misli ozbiljno i djeluje odgovorno. U govoru je postavio i temeljne odrednice, poput one da je pravda uvjet pomirenja i bolje budućnosti kakvu Hrvatska želi vidjeti za svoje građane, ali i za svijet, te smatramo da u tome UN treba sudjelovati.
Premijer je odlučno predstavio hrvatska stajališta, poručivši tako da se ne bojimo reći što mislimo. To je bilo vrlo hrabro i mnogima se svidjelo! Slijedio je susret s glavnim tajnikom Ban Ki-moonom i Arapskom ligom. Premijerov dolazak u New York bio je, tvrdim, točka na i cijeloj našoj kanji.
- Naglasili ste i značajnu ulogu predsjednika Mesića!
= Apsolutno. Bila sam s predsjednikom na otvaranju zasjedanja 62. Opće skupštine i vidjela sam koliko je lobirao, održao niz bilateralnih susreta i sudjelovao na brojnim konferencijama.
- Pa i vi ste u nekoliko dana boravka u New Yorku održali 30 bilateralnih susreta. Možda ste malo preskromni kad govorite o svojoj ulozi u uspješno završenoj priči?
= Lobiralo se od jutra do mraka. Vjerujem da su i moji brojni susreti i razgovori unutar UN-a, na margini sastanaka, na službenim i neslužbenim susretima, na primanjima i večerama pridonijeli našem uspjehu... Svi smo radili i godinama prije. Hrvatska je bila tisuće puta ponovljena imenica! No, dopustite mi da istaknem i hrvatsku diplomaciju koja je uložila izniman napor u uspješnu kandidaturu, na čemu im zahvaljujem.
-: Ministrice, hoće li ulazak Hrvatske u Vijeće sigurnosti u političkom smislu biti vjetar u leđa vašoj karijeri? Ne može nitko, ni u vašoj stranci pa ni u oporbi, nakon ovoga kazati da niste uspješna ministrica.
= Osjećam se iznimno ponosnom nakon ovog uspjeha. No to doživljavam kao zajednički uspjeh predsjednika, premijera i cijele diplomacije, sviju nas. Želim naglasiti da je velik posao odradila i veleposlanica Mirjana Mladineo i njezini prethodnici kao i cijela hrvatska misija pri UN-u. Zahvalna sam im i prezadovoljna njihovim rezultatima. Dva dana u New Yorku bila sam toliko sretna da nisam ni stigla razmišljati ni o čemu drugom.
- Koje vas mjesto čeka na izbornoj listi u Primorsko-goranskoj županiji?
= Znate da ne govorim o listama. O tome će odluku donijeti Predsjedništvo HDZ-a. Držim da je ova vlada odradila izvrstan posao kad je riječ o vanjskoj politici i ono što je u konačnici najbitnije jest da to i građani osjećaju, da prepoznaju da imamo diplomaciju koja se zna probijati u svijetu i zastupati njihove interese.
- Želite li biti ministrica u novoj HDZ-ovoj vladi ako pobijedite u studenome?
= Ne bih sada o tome. Želim ovaj mandat kvalitetno odraditi do kraja. To je jedino na što sada mislim i na što sam usredotočena. Uostalom, treba pričekati izbore. Na raspolaganju sam stranci, predsjedniku HDZ-a i Vlade za svaku poziciju za koju se procijeni da na njoj mogu pomoći svojoj stranci i državi.
O Haagu na Vijeću sigurnosti
- To znači da će Hrvatska u Vijeću sigurnosti možda odlučivati i o novim rezolucijama koje se odnose na rad Haaškog suda?
= Hrvatska će, kao što je rekao i premijer, biti odgovorna na toj funkciji. Nastavit ćemo suradnju s Haaškim sudom, ali imamo i kredibilitet zemlje koja može uputiti kritike na njegov rad. Objektivnom analizom treba pokazati uspjehe i upozoriti na propuste rada Tribunala kako bi se on mogao poboljšati. Nama je u interesu da se zadovolji pravda. A drugo je izlazna strategija. Podsjećam da je Hrvatska od Haaškog suda već primila slučaj suđenja generalima Norcu i Ademiju i mi smo spremni u sklopu izlazne strategije preuzeti i druge sudske procese u koje su uključeni hrvatski građani, a vode se pred Haaškim sudom. Zaključujemo da je naše pravosuđe zrelo i za taj iskorak.