Iseljeništvo nastavlja s aktivnom ulogom u financijskim i ekonomskim tijekovima BiH, a dokaz su i dalje iznimno visoki iznosi koji se u BiH šalju kroz proces izravnih novčanih doznaka.
Informacije Centralne banke BiH pokazuju kako se od ukupnog iznosa tekućih transfera, na novčane doznake iz inozemstva odnosi 3,58 milijardi konvertibilnih maraka, što predstavlja izniman rast, gotovo pola milijarde u odnosu na godinu ranije kada je po toj osnovi dijaspora obitelji i prijateljima poslala 3,04 milijarde maraka. Ukoliko se ovi podaci usporede s 2020. godinom kada je na osnovu novčanih doznaka u BiH stiglo 2,52 milijarde KM, vidljivo je kako iseljenici, unatoč kriznim vremenima koji se manifestiraju kroz povišene inflacijske pritiske, nastavljaju jačati potporu svojim sunarodnjacima, odnosno rodbini i prijateljima. Prema podacima Centralne banke Bosne i Hercegovine ukupni tekući transferi u 2022. godini iznosili su 4,95 milijardi KM i za 598 milijuna KM su veći u odnosu na 2021. godinu.
Struka je jasna u ocjeni kako bi ključni dugoročni potencijal iseljeništva trebao biti bolje prepoznat u domaćim okvirima, a radi se o mogućnosti uvezivanja iseljenika s idejama, kontaktima, ali i kapitalom, s poslovnom zajednicom unutar BiH. Umrežavanje i stvaranje kontakata preduvjet su i moguće ulaganje u BiH, pri čemu je od iznimnog značaja imati unutar BIH kontakt točku preko koje će se lakše dobiti sve potrebne informacije, ali i realizirati poslovna ideja.
Druga ili treća generacija bosanskohercegovačkog iseljeništva može biti velika prilika za razvoj gospodarstva u BiH, no prije toga potrebno je stvoriti preduvjete da investiraju u domovini, počevši od rušenja birokratskih barijera pa do stvaranja mogućnosti za uvezivanje s domaćim gospodarstvenicima. Već niz godina unutar BiH ugledni ljudi iz gospodarskog i marketinškog sektora pokušavaju podići odnos prema iseljeništvu na višu, produktivniju razinu, a pritom se organiziraju i događaji koji služe stvaranju novih i produbljivanju postojećih veza iseljeništva i domaće poslovne zajednice.
U BIH je primjetno kako postoji nekoliko projektnih aktivnosti koje upravo za cilj imaju uvezivanje poslovne zajednice u iseljeništvo s onom u domovini, a rezultati su vidljivi u niz lokalnih zajednica koje se mogu pohvaliti vrijednim investicijskim projektima iza kojih stoje kapital i ideje proistekli iz suradnje iseljenika i domaćih gospodarstvenika. USAID-ov projekt „Diaspora Invest“ reprezentativan je primjer jačanja veza s dijasporom, koje u praksi donose poboljšanje gospodarske situacije u velikom broju lokalnih zajednica, ali i naglašavanje potencijala kojima BiH može konkurirati.
Pisane vijesti