U Republici Koreji došlo je do padajućeg trenda gospodarskog rasta, uglavnom zbog smanjene produktivnosti rada i ukupne faktorske produktivnosti u proizvodnom sektoru. Stope ulaganja ostaju stabilne (oko 32 posto od zadnje financijske krize u Aziji), dok je stopa zaposlenosti u blagom porastu. Pozitivan je trend rasta broja radnika u stalnom radnom odnosu nasuprot sezonskih radnika i zaposlenika s ugovorom na određeno vrijeme. Također ima sve više samozaposlenih osoba sa svojim zaposlenicima. Tijekom 2021. nastavlja se brzi rast potrošačkih cijena. Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj (OECD) procjenjuje s da će gospodarski rast Republike Koreje u 2021. i 2022. biti 4,0 posto odnosno 3,0 posto dok Međunarodni monetarni fond procjenjuje gospodarski rast na 3,0 posto u 2021. i 4,3 posto u 2022. Ukupna produktivnost radne snage niža je nego u ostalim državama članicama OECD-a. Zbog toga što se fleksibilnost tržišta rada ne prilagođava dovoljno brzo promjenjivim stopama rasta BDP-a, Koreji je potrebna reforma tržišta rada u institucionalnom smislu.
Prema indeksu gospodarske slobode 2021., Republika Koreja je 114. među 184 države po slobodi rada, 166. po poreznom opterećenju i 88. po slobodi ulaganja. Dugovi kućanstva i nefinancijskih društava rastu, kao i javni dug. Visoka potrošnja dovodi do poteškoća za društvo koje ubrzano stari.
Izazovi za Republiku Koreju su: visoka ovisnost o izvozu, brzo rastuće društvo, energetska i digitalna tranzicija, institucionalne reforme, deregulacija uslužnog sektora, dohodovna nejednakost i promjene u globalnom opskrbnom lancu. Koreja je posebno ovisna o uvozu iz Kine, dok se ovisnost o uvozu iz SAD-a, Japana i EU-a smanjuje.
Pisane vijesti