Ministarstvo vanjskih i europskih poslova

Ministar Grlić Radman: BiH u NATO-u i EU-u preduvjet za stabilnost Hrvatske i ostatka Unije

Članstvo Bosne i Hercegovine u NATO-u i Europskoj uniji je preduvjet za stabilnost ne samo na hrvatskim granicama već i šire, izjavio je u srijedu ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman uoči početka drugog dana sastanka ministara vanjskih poslova država članica NATO-a u Rigi.

"Kada govorimo o BiH, moram istaknuti da nam je potrebna cijela Bosna i Hercegovina u NATO-u i EU-u. To će donijeti ne samo stabilnost na hrvatskim granicama već će držati nestabilnost podalje od ostatka NATO-a i Europske unije", rekao je ministar Grlić Radman, dodajući da se za cijeli zapadni Balkan može reći da je "nezavršeni posao" Sjevernoatlantskog saveza.

Po njegovim riječima, potrebno je naći rješenje kako bi ta zemlja krenula naprijed, a potpuno poštivanje načela jednakosti konstitutivnih naroda, kao što nalaže Ustav BiH, zacijelilo bi rane koje nanosi separatizam i unitarizam.

"Oboje je jednako štetno za Bosnu i Hercegovinu", rekao je ministar Grlić Radman.

Smatra da bi reforma izbornog zakonodavstva uklonila sve oblike diskriminacije te da je legitimno političko predstavljanje prilika da se to ostvari.

"Ne mogu dovoljno snažno naglasiti da je vrijeme od ključne važnosti jer se opći izbori u BiH održavaju već sljedeće godine", rekao je ministar.

Šef hrvatske diplomacije upozorava i na krhko stanje glede Srbije i Kosova te smatra da se NATO mora snažnije fokusirati na Kosovo.

"Prošli mjesec je Hrvatska osnažila svoju nazočnost na Kosovu. Operacija KFOR ima posebnu važnost za Hrvatsku jer se nalazi u našem najbližem susjedstvu, što može značajno utjecati na stabilnost cijele regije", rekao je ministar Grlić Radman.

"EU će i dalje biti poseban partner NATO-a, a zapadni Balkan je regija gdje naša sinergija može polučiti konkretne rezultate", poručio je ministar.

Osim o promicanju stabilnosti i sigurnosti na zapadnom Balkanu, drugog dana sastanka šefova diplomacija NATO-a će na dnevnom redu biti i stanje u Ukrajini i Gruziji, a razgovarat će se i o NATO-vom angažmanu u Afganistanu te poukama za buduće upravljanje kriznim situacijama.

NATO trenutno razvija novi strateški koncept koji bi trebao biti odraz globalnih promjena u sigurnosnom okruženju.

NATO 2030.  je prema riječima glavnog tajnika Jensa Stoltenberga "ambiciozni transatlantski program za obranu i sigurnost". Reforme uključuju jačanje političkih konzultacija među saveznicima, jačanje kolektivne obrane te jačanje otpornosti infrastrukture i opskrbnih lanaca.

Izvor: Hina/MVEP

Priopćenja