Ministarstvo vanjskih i europskih poslova

U Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija započeo je dvodnevni seminar o iskustvima Hrvatske u poglavljima pregovora „Pravosuđe i temeljna prava“ i „Pravda, sloboda i sigurnost“

U Ministarstvu vanjskih poslova i europskih integracija započeo je u srijedu, 23. studenoga 2011. godine, dvodnevni seminar o iskustvima Hrvatske u poglavljima pregovora „Pravosuđe i temeljna prava“ i „Pravda, sloboda i sigurnost“. Seminar su otvorile ravnateljica Uprave za koordinaciju prilagodba pravnom sustavu EU-a i praćenje provedbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Dubravka Vlašić Pleše i stalna predstavnica UNDP-a u Hrvatskoj Louisa Vinton.

Riječ je o sedmom seminaru koji se održava u suradnji Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija i Programa Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u Hrvatskoj, s ciljem prenošenja hrvatskih iskustava i znanja iz područja europskih integracija državnim službenicima zemalja jugoistočne Europe. Na dvodnevnom seminaru, na kojem sudjeluju predstavnici Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Makedonije, Moldove, Srbije i Turske, bit će predstavljena poglavlja pregovora 23. Pravosuđe i temeljna prava i 24. Pravda, sloboda i sigurnost.

Ravnateljica Vlašić Pleše izrazila je zadovoljstvo dosadašnjim tijekom projekta koji je započeo u prosincu 2010. godine te potvrdila spremnost Hrvatske na daljnji nastavak i unapređenje suradnje prenošenjem hrvatskih iskustava iz područja europskih integracija svim državama jugoistočne Europe. U tom smislu istaknula je Deklaraciju o promicanju europskih vrijednosti u jugoistočnoj Europi, donesenu na sjednici Hrvatskog sabora 21. listopada 2011. godine. Naglasila je kako će hrvatska iskustva u poglavljima 23. i 24. predstavljati temelj za buduće pregovore o članstvu, o čemu svjedoči i novi pristup pregovorima u poglavljima 23. i 24., koji je u listopadu 2011. godine predstavila Europska komisija.

Stalna predstavnica UNDP-a Vinton istaknula je da velik odaziv stručnjaka iz regije pokazuje važnost teme seminara i iznijela uvjerenje da će hrvatski uspjeh biti poticaj za provođenje reformi u zemljama regije na putu u Europsku uniju. Naglasila je značaj i posebnost poglavlja 23., koje se djelomično preklapa i s mandatima UN-a.

Sadržaj pregovora te pojedina specifična pitanja u poglavljima 23. i 24. predstavili su Kristijan Turkalj, Filip Dragović, Vesna Batistić Kos, Maja Teider i Maja Rakić.



Ostale vijesti