Na današnjoj 199. sjednici Vlade RH usvojen je Program predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem EU za razdoblje od 1. siječnja 2020. do 30. lipnja 2020. godine. Riječ je o dokumentu u kojem su navedene i detaljno razrađene sve mjere i aktivnosti kojima će se RH prioritetno baviti tijekom svog predsjedanja Vijećem EU, a koji je Hrvatska pripremila vodeći se nacionalnim prioritetima, u skladu sa smjernicama novog Strateškog programa Europske unije 2019. – 2024. te nastavljajući se na Osamnaestomjesečni program rada Vijeća predložen od Rumunjske, Finske i Hrvatske, koji je odobren na sastanku Vijeća EU-a za opće poslove u prosincu 2018. godine.
Šestomjesečni Program predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem EU počiva na četirima stupovima:
• Europa koja se razvija
• Europa koja povezuje
• Europa koja štiti
• Utjecajna Europa
Ta četiri prioriteta objedinjena su u motu „Snažna Europa u svijetu punom izazova“, koji sažima viziju Europe koja djeluje u korist svojih država članica i svojih građana.
Prioritetne teme i aktivnosti razrađuju se kroz deset sastava Vijeća EU te na sveobuhvatan način opisuju očekivanu dinamiku rada hrvatskog predsjedništva na najvažnijim dosjeima, pri čemu će Hrvatska raditi kao pošten i neutralan posrednik, gradeći suradnju i dogovor među državama članicama u duhu konsenzusa i međusobnog poštovanja.
Hrvatska u siječnju dinamično kreće u predsjedanje Europskom unijom
Govoreći o Programu hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije 1. siječnja - 30. lipnja 2020. godine, predsjednik Vlade RH Andrej Plenković zahvalio je svim resorima koji su sudjelovali u izradi ovog cjelovitog dokumenta koji, kako je istaknuo, dobro pozicionira naše predsjedanje i kroz strateški program EU u razdoblju 2019-2024. koje je usvojilo Vijeće u lipnju.
"On uzima u obzir i program rada Komisije Ursule von der Leyen, a također kontekstualizira naše aktivnosti sa četiri bitne točke. Odmah na početku je brexit kojim ćemo se baviti u neposrednoj budućnosti, dakle već u siječnju. Drugi je kapitalni dosje, a to je Višegodišnji financijski okvir – sedmogodišnji proračun. Treće je konferencija o budućnosti Europe za koju će Hrvatska organizirati i koordinirati stajališta svih članica na razini vijeća, a četvrta točka je sastanak na vrhu država jugoistoka Europe i članica Unije, u Zagrebu početkom svibnja gdje će se govoriti o perspektivi politike proširenja u desetljeću koje je pred nama," nabrojio je Plenković.
Premijer je istaknuo da svaka formacija Vijeća ima i svoje zakonodavne aktivnost, kazavši da očekuje se od svih onih koji će sudjelovati u njima da "zajedno s nadležnim povjerenicima i sa službama Vijeća i kroz dijalog i trijalog nekada s Europskim parlamentom vodimo računa o tome koji će zakonski dosjei doći u fazu usvajanja," rekao je Plenković.
Prijedlog medijima i javnosti da prouče navedene dokumente
Navodeći aktivnosti koje nam predstoje, Plenković je podsjetio da ćemo već u tjednu od 7. siječnja imati vrlo intenzivan i dinamični slijed zbivanja.
"Posjetit ću Paris 7. siječnja, razgovarati s predsjednikom Macronom, 9. siječnja ovdje dolazi novi predsjednik Europskog vijeća Charles Michel, a istoga dana navečer dolazi cijela Europska komisija s Ursulom von der Leyen. S njima ću imati sastanak 10. siječnja u Nacionalnoj sveučilišnoj knjižnici," rekao je premijer.
Potom slijedi predstavljanje programa našega predsjedanja pred Europskim parlamentom 14. siječnja u Strasbourgu, a 16. siječnja su predviđene konzultacije u Njemačkoj s Angelom Merkel.
"To je samo u prvih 15 dana, nakon Rima, dolazi nam cijeli Bruxelles u Zagreb, idemo u Strasbourg, Pariz i Berlin. Kada tome pribrojimo i broje aktivnosti koje će imati ministar vanjskih i europskih poslova zaokružujemo političku pripremu i dinamiku aktivnosti u razdoblju koje je pred nama," zaključio je predsjednik Vlade.
Ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman dodao je kako je ovo doista, kao što je predsjednik Vlade istaknuo, povijesni dan za ovu Vladu i hrvatsku državu te zahvalio svim kolegicama i kolegama ministrima koji su sudjelovali u kreiranju ovog, kako je rekao, povijesnog dokumenta.
"Možemo biti ponosni na izgled, vizualitet ovog dokumenta, ne samo vizualitet koji može biti dakle neka slikovnica, nego i sadržaj koji ovdje ističe hrvatske prioritete," rekao je ministar vanjskih poslova, dodavši kako će predsjedanje pridonijeti jačanju utjecaja i vidljivosti Hrvatske u međunarodnim odnosima te da ankete pokazuju kako raste podrška europskom putu među hrvatskim građanima.
Program možete preuzeti ovdje: Program hrvatskog predsjedanja Vijećem EU
Izvor: Vlada RH/MVEP