Potpredsjednica Vlade i ministrica vanjskih i europskih poslova sudjelovala je 19. studenog 2018. godine u Bruxellesu na sastanku Vijeća za vanjske poslove.
Teme sastanka bile su Srednja Azija, Bosna i Hercegovina, Jemen, Ukrajina te sigurnost i obrana.
Rasprava o Bosni i Hercegovini uvrštena je na dnevni red na traženje Republike Hrvatske na prethodnim sastancima Europskog vijeća te Vijeća za vanjske poslove.
Hrvatska podržava europsku integraciju BiH, demokratizaciju, osobito jačanje vladavine prava te osiguranje političke jednakosti konstitutivnih naroda i zaštitu nacionalnih manjina.
Ministrica je izrazila zabrinutost situacijom u BiH, budući da je ustavno zajamčena jednakopravnost tri konstitutivna naroda u praksi narušena.
Prepoznajući složenost situacije, Hrvatska vidi nužnim neodgodivo rješavanje pitanja implementacije izbornih rezultata i izmjenu Izbornog zakona u skladu s presudom Ustavnog suda BiH u slučaju Ljubić.
Politička stabilizacija je preduvjet za provedbu Reformske agende, a kako bi BiH dobila status kandidata za članstvo u EU.
Rasprava je pokazala privrženost država članica EU europskom putu Bosne i Hercegovine, potrebu rješavanja pitanja izmjene Izbornog zakona, kao i spremnost da Vijeće nastavi aktivno raditi na pitanju BiH.
Sljedeća rasprava o BiH, ali i o državama Jugoistočne Europe bit će na sastanku Vijeća već u prosincu.
Ministri su također razgovarali o jačanju odnosa s državama Srednje Azije (Kazahstan, Kirgistan, Tadžikistan, Turkmenistan, Uzbekistan).
U tom pogledu Hrvatska prepoznaje važnost ove regije te će putem Veleposlanstva u Kazahstanu raditi na intenziviranju odnosa, posebno gospodarskih, sa svim državama ovog područja.
Vijeće je u okviru rasprave o Ukrajini ponovno potvrdilo predanost teritorijalnoj cjelovitosti, suverenitetu i neovisnosti Ukrajine te politici nepriznavanja nezakonite aneksije Krima.
Dogovoreno je da će EU i države članice ostati angažirane u pružanju potpore Ukrajini u reformama i odgovoru na humanitarne izazove.
Ministrica Pejčinović Burić je izvijestila o hrvatskom doprinosu te ukazala na važnost humanitarnog razminiranja i pomoći u izgradnji sustava potpore za izbjeglice i prognanike.
Vijeće je razgovaralo i o odgovoru na krizu u Jemenu, posebno o osiguranju dostave humanitarne pomoći te pomoći u pokretanju političkog procesa.
Na zajedničkom sastanku ministara vanjskih poslova i obrane razgovaralo se o napretku ostvarenom u posljednje dvije godine u jačanju suradnje država članica i provedbi inicijativa u sigurnosno-obrambenoj dimenziji.