Zamjenik ministrice Joško Klisović predvodio je hrvatsko izaslanstvo na 10. ministarskoj konferenciji Svjetske trgovinske organizacije (WTO), koja se prvi put održala na afričkom kontinentu, u Nairobiju u Keniji, od 15. do 19. prosinca 2015.
Pregovori između WTO-ovih članica bili su intenzivni jer su očekivanja od rezultata sastanka u Nairobiju bila različita, a početna stajališta neusuglašena. Međutim, na konferenciji je ipak usvojeno šest odluka za područje poljoprivrede, među kojima je najvažnija ona o postupnom ukidanju subvencioniranja izvoza poljoprivrednih proizvoda, čime se ozbiljno narušavalo tržišno natjecanje i povećavala nejednakost među bogatima i siromašnima. Prema dogovoru iz Nairobija, razvijene članice WTO-a odmah će prestati subvencionirati izvoz poljoprivrednih proizvoda, zemlje u razvoju učinit će to do 2018. godine te u nekim aspektima do 2023. godine, a najmanje razvijene članice dobile su dodatnu odgodu.
Drugo važno pitanje u Nairobiju bilo je hoće li WTO nastaviti pregovore o provedbi preostalih elemenata Razvojnog plana iz Dohe iz 2001. ili će prihvatiti i nove teme koje su mnogim članicama od interesa (npr. elektronska trgovina, digitalno gospodarstvo i dr.). Glede tog pitanja WTO se u Nairobiju nije uspio opredijeliti, što je istaknuto u usvojenim dokumentima te ostaje prioritetom za što žurnije razjašnjenje.
Treći značajni dogovor odnosi se na davanje dodatnih povlastica najmanje razvijenim državama među WTO-ovim članicama kako bi lakše izvozile svoje proizvode na tržišta razvijenih država i država u razvoju.
U Nairobiju je usvojen i plurilateralni dogovor (53 članice WTO-a) o oslobođenju od carina za 201 proizvod informatičke tehnologije (ITA 2), što je iznimno značajno za dinamičan sektor informatike, a uključuje i medicinske uređaje. Primjenom tog sporazuma povećat će se dobit od trgovine za čak 1,3 trilijuna USD.
Zamjenik ministrice Klisović u svojem je obraćanju na plenarnoj sjednici WTO-a istakao podršku Republike Hrvatske zadržavanju središnje uloge WTO-a kao regulatora funkcioniranja multilateralnog trgovinskog sustava te naglasio prednosti koje je kvalitetnijem funkcioniranju hrvatskog gospodarstva donijelo članstvo u WTO-u, osobito u pogledu trgovinske razmjene s inozemstvom. Zamjenik ministrice također je čestitao Liberiji i Afganistanu na učlanjenju u WTO na Konferenciji u Nairobiju, čime WTO odsad okuplja 164 države članice.
Tijekom Konferencije ujedno se sastajalo Vijeće za vanjske poslove EU-a u trgovinskom formatu radi zauzimanja stajališta EU-a o pitanjima o kojima se pregovaralo, a svoje su aktivnosti na području trgovine predstavile i brojne međuvladine i nevladine organizacije (UNCTAD, UNAIDS, ICT i dr.).